Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Dobiegają końca prace remontowe na zabytkowej świątyni

Zdzisław Surowaniec
Prace przy układaniu miedzianej blachy na dachu kościoła Matki Bożej Szkaplerznej.
Prace przy układaniu miedzianej blachy na dachu kościoła Matki Bożej Szkaplerznej. Zdzisław Surowaniec
Zabytkowy stuletni kościół farny pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli na osiedlu Owadów przechodzi gruntowny remont. Obecnie kończy się układanie miedzianej blachy na olbrzymim spadzistym dachu. Zastąpiły ceramiczne dachówki.

Habit i medalik

Szkaplerz to miniaturowy habit, który przybrał formę dwóch brązowych płatków wełnianego sukna połączonych dwiema tasiemkami. Na jednym płatku widnieje wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a na drugim Najświętszego Serca Pana Jezusa. Czciciele noszą go na ramionach tak, by jedna część szkaplerza spoczywała na piersiach, a druga na plecach. 16 grudnia 1910 roku papież Pius X zezwolił zastąpić go tzw. medalikiem szkaplerznym, który na jednej stronie ma wizerunek Matki Bożej, na drugiej Serce Jezusa.

Parafia na osiedlu Rozwadów obchodziła w tym roku jubileusz stulecia. Jak czytamy w spisanej historii kościoła, poświęcenia placu i prac przy wykopie fundamentów dokonano 28 sierpnia 1899 r. Wmurowania kamienia węgielnego odbyło się 8 października 1899 r.

STYL NEOGOTYCKI

W dniu 16 sierpnia 1907 r. w święto Matki Bożej Szkaplerznej dokonano poświęcenia kościoła. Natomiast konsekracja dokonała się podczas wizytacji kanonicznej w dniach 19-21 maja 1911 r. z rąk ówczesnego ordynariusza diecezji przemyskiej ks. bp. Józefa Sebastiana Pelczara - obecnie świętego, jego relikwia znajduje się w świątyni.

Kościół zbudowano został w stylu neogotyckim z czerwonej cegły według planów skopiowanych z kościoła w Sękowej koło Gorlic według projektu J. Wfrźde z Budapesztu. Wieża ma pięćdziesiąt metrów wysokości. Wnętrze świątyni jest bardzo barwne, z pięknym ołtarzem z drewnianymi rzeźbami, z witrażami, kolorową posadzką i polichromią - wzorami na ścianach.

SANKTUARIUM MARYJNE

O tym, że kościół ma rangę sanktuarium decyduje łaskami słynący obraz Matki Bożej Szkaplerznej z 1754 roku. Wykonanie przypisuje się malarzowi pracującemu nad dekoracją Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, którego imię i nazwisko nie jest znane. Obraz uniknął zniszczenia podczas pożaru, a podczas wojny ostrzelania. Trwają właśnie przygotowania do ukoronowania wizerunku przedstawiającego Matkę Bożą z Dzieciątkiem.

Kościół wymaga dużych nakładów na odnowienie. Dach był po raz pierwszy wymieniany po pożarze w 1915 roku. Zrobiony przed ośmioma laty remont okazał się niewystarczający. Potrzebna była gruntowana przebudowa. Wymieniony został drewniany szkielet więźby dachowej, w miejsce ceramicznej dachówki położona została blacha miedziana, taka jaka jest na wieżach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie