Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Kościół farny pod prysznicem

Zdzisław Surowaniec
Mycie ścian świątyni.
Mycie ścian świątyni. Zdzisław Surowaniec
Odnawiany jest kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli, jeden z najstarszych kościołów w mieście. Przywracany jest pierwotny wygląd rzeźby Matki Bożej stojącej przed kościołem, myte są ceglane mury świątyni.
Odnawiana postać Matki Bożej z piaskowca.
Odnawiana postać Matki Bożej z piaskowca. Zdzisław Surowaniec

Odnawiana postać Matki Bożej z piaskowca.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Bardzo efektownie wygląda mycie murów. Kilku pracowników wisi na linach i wodą pod wysokim ciśnieniem zmywa brud. Umyte ściany z cegieł mają wyraźnie żywszy kolor.

>b>SMUKŁA POSTAĆ

Przywracany jest wygląd wysmukłej, modlącej się postaci Matki Bożej, stojącej na postumencie. To, podobnie jak kościół, neogotycka rzeźba z 1904 roku. Pracownicy usunęli cztery warstwy farb z piaskowca! Potem pomnik został odsolony i zaimpregnowany. Żywicą epoksydową uzupełniono ubytki. Na finał rzeźba i postument zostaną pokryte specjalną substancją konserwującą.

Szkoda tylko, że bardzo blisko figury Matko Bożej stoi potężny betonowy słup podtrzymujący przewody elektryczne. Zasłania piękną rzeźbę, która po renowacji będzie prawdziwą ozdobą kościelnego placu. Kościół, zwany rozwadowską farą, jest intensywnie remontowany od kilku lat. Wymieniona został stolarka okienna i piękne drzwi wejściowe, na dachu i wieżach położono blachę miedzianą.

KORONACJA OBRAZU

Parafia obchodziła w ubiegłym roku jubileusz stulecia. Rozpoczęto wtedy przygotowania do koronacji trzywiekowego obrazu Matki Bożej Szkaplerznej. O tym, że kościół ma rangę sanktuarium decyduje właśnie łaskami słynący obraz Matki Bożej Szkaplerznej z 1754 roku. Wykonanie przypisuje się malarzowi pracującemu nad dekoracją Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, którego imię i nazwisko nie jest znane. Obraz uniknął zniszczenia podczas pożaru, a podczas wojny ostrzelania.

Kościół zbudowano został w stylu neogotyckim z czerwonej cegły według planów skopiowanych z kościoła w Sękowej koło Gorlic według projektu J. Wfrźde z Budapesztu. Wieża ma pięćdziesiąt metrów wysokości. Wnętrze świątyni jest bardzo barwne, z pięknym ołtarzem z drewnianymi rzeźbami, z witrażami, kolorową posadzką i polichromią - wzorami na ścianach.

Plac pod budowę kościoła Matki Bożej Szkaplerznej poświęcono w 1899 roku. Budowa zakończyła się w 1907 roku, w roku 1911 została konsekrowana co ma rangę chrztu. Obraz Matki Bożej Szkaplerznej pochodzi z 1754 roku.

Szkaplerz to miniaturowy habit, który przybrał formę dwóch brązowych płatków wełnianego sukna połączonych dwiema tasiemkami. Na jednym płatku widnieje wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a na drugim Najświętszego Serca Pana Jezusa. Czciciele noszą go na ramionach tak, by jedna część szkaplerza spoczywała na piersiach, a druga na plecach. 16 grudnia 1910 roku papież Pius X zezwolił zastąpić go tzw. medalikiem szkaplerznym, który na jednej stronie ma wizerunek Matki Bożej, na drugiej Serce Jezusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie