Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Powrót obrazu Matki Bożej Szkaplerznej po konserwacji

Zdzisław Surowaniec
Wniesienie obrazu Matki Bożej Szkaplerznej do rozwadowskiej fary.
Wniesienie obrazu Matki Bożej Szkaplerznej do rozwadowskiej fary. Zdzisław Surowaniec
Uroczyste wniesienie poddanego konserwacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Szkaplerznej odbyło się w kościele farnym w Stalowej Woli-Rozwadowie. Konserwacja obrazu przeprowadzona została na Wawelu.

Od mszy świętej na powitanie obrazu, odprawionej w obecności biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, parafia rozpoczęła przygotowanie do koronacji obrazu, która nastąpi 25 maja 2014 roku.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej pochodzi z 1754 roku. Wykonanie przypisuje się malarzowi pracującemu nad dekoracją Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, którego imię i nazwisko nie jest znane. Obraz uniknął zniszczenia podczas pożaru, a podczas wojny ostrzelania.

MIEDZIANA BLACHA

Parafia od dawna przygotowuje się na tę okazję. Na dachu i wieżach położona została miedziana blacha, ściany na zewnątrz zostały oczyszczone silnym strumieniem wody, wymieniono drzwi i stolarkę okienną. Przywrócony został pierwotny wygląd neogotyckiej rzeźby Matki Bożej z 1904 roku stojącej przed kościołem.

Plac pod budowę kościoła Matki Bożej Szkaplerznej poświęcono w 1899 roku. Budowa zakończyła się w 1907 roku, w roku 1911 świątynia została konsekrowana co ma rangę chrztu. Kościół zbudowano został w stylu neogotyckim z czerwonej cegły według planów skopiowanych z kościoła w Sękowej koło Gorlic według projektu J. Wfrźde z Budapesztu. Wieża ma pięćdziesiąt metrów wysokości. Wnętrze świątyni jest bardzo barwne, z pięknym ołtarzem z drewnianymi rzeźbami, z witrażami, kolorową posadzką i polichromią - wzorami na ścianach.

MINIATUROWY HABIT

Szkaplerz to miniaturowy habit, który przybrał formę dwóch brązowych płatków wełnianego sukna połączonych dwiema tasiemkami. Na jednym płatku widnieje wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a na drugim Najświętszego Serca Pana Jezusa. Czciciele noszą go na ramionach tak, by jedna część szkaplerza spoczywała na piersiach, a druga na plecach. 16 grudnia 1910 roku papież Pius X zezwolił zastąpić go tak zwanym medalikiem szkaplerznym, który na jednej stronie ma wizerunek Matki Bożej, na drugiej Serce Jezusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie