Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wybieramy burmistrzów i wójtów oraz radnych w powiecie niżańskim. Zobacz ciekawostki

Zdzisław Surowaniec
W najbliższą niedzielę 21 października wybory samorządowe. Wybierzemy burmistrzów, wójtów oraz radnych. Od tych wyborów kadencja wynosi 5 lat.

Przez ostatnie tygodnie na naszym portalu echodnia.eu oraz w wydaniach gazety przedstawialiśmy kandydatów, listy radnych. Oto krótkie przypomnienie i ciekawe statystyki dla wyborców z powiatu niżańskiego.

Nisko
O mandaty radnych walczy w powiecie niżańskim 520 kandydatów (188 kobiet i 332 mężczyzn). O fotele burmistrzów powalczy 9 kandydatów, wójtami chce być 10 kandydatów.

W Nisku o fotel burmistrza miasta i gminy nie zawalczy już Julian Ozimek, który kierował gminą przez trzy kadencje. Chce być radnym sejmiku. Chętnych na jego miejsce jest sporo. Do boju staje pięciu kandydatów. Kandydaturę Waldemara Ślusarczyka (57 lat, jest przewodniczącym Rady Miasta i Gminy) wystawił komitet Ziemia Niżańska. Ponownie o wybór na burmistrza ubiega się Błażej Borowiec (44 lata) z własnego komitetu. Tomasz Oleksiak (50 lat), były komendant policji w Nisku i w Tarnobrzegu, wiceprzewodniczący Rady Miasta, startuje w komitetu Aktywne Miasto. Prawo i Sprawiedliwość popiera Józefa Srokę (57 lat), który już kilka razy starał się o burmistrzowanie. Ku zaskoczeniu wielu burmistrzem chce być także Zbigniew Kuziora (63 lata), prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego. Jego lista to Młodość i Doświadczenie. Jest mieszkańcem Stalowej Woli

O 21 mandaty radnych Rady Miasta i Gminy Nisko ubiega się 134 kandydatów. Po 27 kandydatów ma Prawo i Sprawiedliwość, Ziemia Niżańska, Aktywne Nisko, Błażej Borowiec; 21 kandydatów ma Młodość i Doświadczenie, 5 - Nasze Nisko. Prawo wyborcze ma 18 tysięcy 395 mieszkańców.

Jarocin
W Jarocinie o fotel wójta gminy starają się rządzący gminą cztery kadencje 63-letni Zbigniew Walczak, który startuje z własnego komitetu wyborczego, choć ma poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Rywalem Walczaka będzie przewodniczący Rady Gminy 56-letni Bogusław Iskra z Porozumienia Prawicy w Nisku.

O 15 mandatów radnych Rady Gminy Jarocin w 15 jednomandatowych okręgach walczy 33 kandydatów z trzech komitetów z Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniewa Walczaka i Porozumienia Prawicy w Nisku. O wyborze zdecyduje 4 tysiące 536 wyborców.
Harasiuki

W Harasiukach koniec epoki Henryka Bździucha. Po kilku kadencjach odchodzi, kandyduje do powiatu na radnego. A po raz pierwszy został wójtem przewagą tylko jednego głosu! Teraz jest tylko jeden kandydat - 51-letni Krzysztof Kiszka, zatrudniony w Urzędzie Gminy. Wystawiło go Prawo i Sprawiedliwość. Trudno tu będzie mówić o wyborze, raczej o plebiscycie. Ale to nie pierwszy taki przypadek w powiecie niżańskim. Oprócz jednego nie było chętnych do rządzenia w roku 2010 i 2014, podobna sytuacja była w Rudniku nad sanem i w Krzeszowie.

O 15 mandatów radnych Rady Gminy Harasiuki stara się 42 kandydatów. To przedstawiciele komitetów Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia Społeczno-Gospodarczego, Porozumienia Prawicy w Nisku i Wyborców Ziemi Niżańskiej.

Ulanów
W Ulanowie o kierowanie miastem i gminą ubiega się ponownie Stanisław Garbacz (54 lata) ze swojego komitetu, który postanowiło wspierać Prawo i Sprawiedliwość. Garbacz rządzi gminą już 20 lat. Będzie miał za rywala 35-letniego Łukasza Sarnikowskiego z Bielin, z własnego komitetu wyborczego. Jest najmłodszym kandydatem na włodarza gminy w powiecie niżańskim.

O 15 mandatów radnych miasta i gminy Ulanów ubiega się w wyborach 42 kandydatów na 42 listach. Swoich faworytów wystawiły komitety Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia Społeczno-Gospodarczego, Porozumienia Prawicy w Nisku i Wyborców Ziemi Niżańskiej.

Krzeszów
W wyborach o ponowny wybór powalczy Stanisław Nowakowski (55 lat) z listy Prawo i Sprawiedliwość. Przetrzymał cztery kadencje na urzędzie, wybiera się na piątą. Za rywala będzie miał emerytowanego wojskowego Mariusza Olszówkę (45 lat) z Kamionki Średniej, z komitetu Nasza Gmina Krzeszów. ten trzeci to emerytowany policjant 57-letni Mirosław Pawełko (był komendantem w Stalowej Woli i w Sanoku). Startuje z komitetu Ziemia Niżańska.

O 15 mandatów radnych gminy Krzeszów w 15 jednomandatowych okręgach walczy 45 kandydatów z sześciu komitetów - Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienia Prawicy w Nisku i Wyborców Ziemi Niżańskiej, Gmina Krzeszów, Doświadczenie i Rozwój Krzeszowa, Wspólny Powiat.

Rudnik nad Sanem
Jedyną kobietą, która w naszym regionie stara się o kierowanie gminą jest 53-letnia Teodora Tofilska z Rudnika nad Sanem, pracownik księgowości w Mostostalu. Startuje właśnie z komitetu Pracowników Mostostalu. Nie sposób znaleźć o niej jakichkolwiek informacji w Internecie. Za rywala będzie miała mocarza - Waldemara Grochowskiego (59 lat), który od 2002 roku nie daje sobie odebrać fotela burmistrza miasta i gminy, choć w poprzednich wyborach utrzymał stanowisko niewielką przewagą głosów.
O 15 mandatów radnych miasta gminy Rudnik nad Sanem w 15 jednomandatowych okręgach walczy 34 kandydatów z czterech komitetów - Prawo i Sprawiedliwość, Pracowników Mostostalu, Twój Samorząd, Ku Odnowie.

Jeżowe
Czterech kandydatów ma ochotę na kierowanie gminą Jeżowe. O ponowny wybór ubiega się Marek Stępak (54 lata) z Prawa i Sprawiedliwości, kierujący gminą od czterech kadencji. Ma przeciwko sobie opozycję. To 51-letni Grzegorza Bieleń z Jaty z własnego komitetu wyborczego. Kolejny to Krzysztof Skiba z komitetu Społecznicy dla Społeczeństwa, dalej 56-letni Zbigniew Wyka z Porozumienia Społeczno-Gospodarczego z Niska.

O 15 mandatów radnych miasta gminy Rudnik nad Sanem w 15 jednomandatowych okręgach walczy 55 kandydatów z siedmiu komitetów - Prawo i Sprawiedliwość, Grzegorza Bielenia, Porozumienie Prawicy w Nisku, Społecznicy dla Społeczeństwa, z Porozumienia Społeczno-Gospodarczego z Niska, Porozumienia dla Rozwoju Gminy, Ziemia Niżańska.

Rada Powiatu Niżańskiego
O 19 mandatów do Rady Powiatu Niżańskiego ubiega się 125 kandydatów z pięciu komitetów - Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienie Prawicy w Nisku, Ziemia Niżańska, Wspólny Powiat, Porozumienia Społeczno-Gospodarczego z Niska.
Powiat niżański podzielony jest na pięć okręgów - Haraasiuki I Krzeszów, Jarocin i Ulanów, Jeżowe, Nisko i Rudnik nad Sanem. Teren zamieszkały jest przez 55 tysięcy 138 wyborców.

Sejmik Wojewódzki, powiat niżański
Kandydaci z Niska i powiatu niżańskiego walczą też o mandaty do Sejmiku Województwa Podkarpackiego, czyli regionalnego parlamentu. Tu wybieramy w okręgu numer 3, który obejmuje powiaty: kolbuszowski, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski. Do rozdzielenia jest 5 mandatów. Nisko i powiat niżański mają na listach 8 osób. Wśród nich były kończący urzędowanie na stanowisku burmistrza Niska Julian Ozimek.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Zobacz także: Wybory samorządowe 2018. Twój głos się liczy

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie