Znaleźli pracę, bo jeździli za darmo

  Znaleźli pracę, bo jeździli za darmo

  /AD/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Chociaż pomysł, żeby w Mielcu dawać bezrobotnym darmowe bilety, kiedy jeżdżą szukać pracy, się sprawdził, nikt nie pomyślał, żeby go kontynuować. Pomysł tymczasem podchwycił Rzeszów.

  Pomysł pojawił się po raz pierwszy w 2002 roku. Wtedy radni miejscy we wrześniu uchwalili, że do końca roku każdy bezrobotny, który aktywnie poszukuje pracy, dostanie dziesięć darmowych biletów na miesiąc na komunikację miejską. Wynik mile zaskoczył. Bilety trafiły do 73 bezrobotnych. Wkrótce 51 z nich znalazło zatrudnienie.

  Dlatego też radni powtórzyli uchwałę. Ustalili czas jej obowiązywania na dwa lata - 2003 i 2004. Zasady były podobne. Bezrobotni zgłaszali się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i to on wydawał dziesięć bezpłatnych biletów miesięcznie.

  Bilans za ten okres również pokazał, że pomysł darmowych przejazdów się sprawdził. W ciągu dwóch lat z tej formy pomocy skorzystało 136 osób (dostały w sumie 1800 biletów), z czego 90 znalazło pracę.

  Kiedy jednak czas obowiązywania uchwały się skończył, nikt nie pomyślał, żeby przedstawić radnym do uchwalenia następną.

  Marzanna Madejska-Patyk, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Mielcu: - Prezydent sądził, że z wnioskiem powinien był wystąpić MOPS, jeśli wiedział, że są efekty.

  Dopowiada, że prezydent właśnie poprosił ośrodek o sprawozdanie na temat korzystania z darmowych biletów. Zamierza bowiem przedstawić sprawę na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Jest szansa, że radni znowu uchwalą przywilej dla bezrobotnych.

  Dyrektor MOPS Zdzisław Czajka twierdzi, że dobre wyniki szukania pracy nie należy wiązać tylko i wyłącznie z biletami. Ośrodek pomaga znajdować zatrudnienie bezrobotnym także w inny sposób. A poza tym po 2004 roku nie zostali oni przecież bez wsparcia pieniężnego. Co prawda nie mieli darmowych biletów, ale dostawali zasiłki celowe.

  Tymczasem z pomysłu Mielca skorzystał Rzeszów. Maciej Kiczor z Biura Prasowego rzeszowskiego Urzędu Miasta: - Radni na lipcowej sesji uchwalili, że raz na miesiąc bezrobotni o dochodach niższych niż 316 złotych na jednego członka w rodzinie, dostaną dziesięć darmowych biletów na przejazdy miejskimi autobusami.

  Uchwała ma obowiązywać przez trzy miesiące. Wejdzie w życie od 1 sierpnia.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo