Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dojrzałe słowa na konkursie literackim o Niepodległej w Jeżowem

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Rozdanie nagród w konkursie, od prawej Ryszard Mścisz, profesor Kazimierz Ożóg, starosta Robert Bednarz
Rozdanie nagród w konkursie, od prawej Ryszard Mścisz, profesor Kazimierz Ożóg, starosta Robert Bednarz Zdzisław Surowaniec
Podczas VII Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”, organizowanego przez Zespół Szkół w Jeżowem, I nagrodę w specjalnej kategorii patriotycznej pod hasłem „Polska ma swój” zdobyła Małgorzata Sobkiewicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Stalowej Woli, przypadła jej także druga nagroda w kategorii poezji, a ta szkoła zdobyła łącznie 7 konkursowych laurów.

Aż 10 różnych nagród konkursowych przypadło uczniom z Gimnazjum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Wyjątkowe jest także osiągnięcie Joanny Warchoł z Szkoły Podstawowej w Nowosielcu, która zdobyła 3 konkursowe laury: II nagrodę w kategorii patriotycznej, III nagrodę za zestaw poetycki i nagrodę specjalną przewodniczącej jury Małgorzaty Żureckiej.

Róworzędną drugą nagrodę w kategorii poezji otrzymała Izabela Chyła z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Stalowej Woli. Wśród prozaików nagrody drugie przypadły Aleksandrze Haduch z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Nisku oraz Marii Trybus z Gimnazjum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Przyznano aż trzy równorzędne nagrody III w obu kategoriach gatunkowych. W poezji zasłużyły sobie na nie wspomniana wcześniej Joanna Warchoł, Kinga Panek z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Stalowej Woli i Aleksandra Chara z Szkoły Podstawowej w Krzeszowie. W kategorii prozy przypadły one Ninie Pieklak z Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Głojscach, Aleksandrze Fili z Publicznej Szkoły Podstawowej w Starym Narcie i Róży Rak z Gimnazjum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie.

Ostatnią grupą nagrodzonych osób byli opiekunowie laureatów – ich poloniści. Spośród 23. opiekunów szczególnie wyróżniły się: Joanna Markowska, której podopieczne otrzymały aż 6 nagród, oraz Monika Dulińska, Daria Głodowska, Teresa Komsa i Małgorzata Wyka (po 4 nagrody).

Na tegoroczny konkurs – uwzględniając specjalną kategorię utworów patriotycznych, związaną z 100. rocznicą niepodległości Polski – wpłynęły 84 prace literackie uczniów szkół gimnazjalnych i starszych klas szkół podstawowych. Te informacje oraz pochwała młodych twórców, uznanie dla ich talentu pojawiły się w wystąpieniu przewodniczącej jury Małgorzaty Żureckiej. Zaraz po nim fragmenty niektórych nagrodzonych tekstów odczytały uczennice: Gabriela Kozdroń z I T, Sylwia Konior i Klaudia Piela z I LO i Katarzyna Drabik z II LO. Podobnie jak one dwa teksty przeczytał także prowadzący finał Ryszard Mścisz. Ponowny występ duetu muzycznego Adam Chudzik-Kamil Kowal zakończył się patriotycznym utworem „Ojczyzno ma”, co wiązało się z zaistnieniem w tym roku kategorii patriotycznej.

Po prezentacji muzycznej głos zabrał znakomity językoznawca Uniwersytetu Rzeszowskiego profesor Kazimierz Ożóg. Profesor zaskarbił sobie wielką wdzięczność organizatorów konkursu i jego uczestników godząc obowiązki na uczelni i z wykładem o języku w ramach konkursowej gali dzięki szybkiemu przemieszczaniu się między Rzeszowem i Jeżowem. Umożliwił mu to ksiądz Łukasz Maliński.

Interesujące, emocjonalne, z humorem i niezbędnym bagażem wiedzy naukowej wystąpienie profesora Kazimierza Ożoga zakończyło się akcentami konkursowymi i pokazywało wielką rolę języka w życiu człowieka oraz jego twórczym rozwoju, co jest ważne dla młodych twórców.

ILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - Opiekunka ze żłobka nagrana jak znęca się nad dziećmi. Szaleniec z piłą łańcuchową chodził po mieście. Taksówka powietrzna przetransportuje w każde miejsce w Polsce

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie