Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystartowali poligloci

/TDM/
Na twarzach studentek i studentów zagościł uśmiech po otrzymaniu upragnionych indeksów.
Na twarzach studentek i studentów zagościł uśmiech po otrzymaniu upragnionych indeksów. S. Czwal
Jan Burek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, wręczył dyrektorowi kolegium na pamiątkę ręczny dzwonek lekcyjny.
Jan Burek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, wręczył dyrektorowi kolegium na pamiątkę ręczny dzwonek lekcyjny. S. Czwal

Jan Burek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, wręczył dyrektorowi kolegium na pamiątkę ręczny dzwonek lekcyjny.
(fot. S. Czwal)

Naukę w Kolegium Języków Obcych w Nisku rozpoczęło 49 studentów. W tym roku będą dwie grupy z językiem angielskim. Studia są bezpłatne, a większość młodzieży pochodzi z powiatu stalowowolskiego i niżańskiego. Za rok władze wojewódzkie planują poszerzenie specjalizacji o język niemiecki i dla pracujących studia wieczorowe.

Powstanie Kolegium Językowego w Nisku to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Nie dość, że będą mieli blisko na uczelnię, to jeszcze studia licencjackie są bezpłatne. Nabór na pierwszy rok rozpoczął się w połowie lipca i trwał do połowy sierpnia. Na początku września odbyły się egzaminy wstępne i na pierwszy rok studiów licencjackich zostało przyjętych 49 słuchaczy.

- Otwarcie kolegium to ważna data dla Niska - mówił do studentów i zaproszonych gości Józef Patrzyk, dyrektor Kolegium Języków Obcych w Nisku. - Czasu było mało, ale teraz mogę powiedzieć, że się opłacało. Jest to przede wszystkim sukces Niska, ale również wszystkich gmin z naszego powiatu, które wsparły finansowo ten projekt.

Losy kolegium ważyły się do samego końca, gdyż na początku planowano powołanie tylko jednej takiej szkoły na Podkarpaciu.

- Na początku byłem nieco sceptyczny do otwarcia kolegium językowego w Nisku - mówił Jan Burek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, nadzorujący pracę Departamentu Edukacji i Kultury oraz podległych jednostek oświatowych. - Bałem się, że w budżecie zabraknie pieniędzy, ale ośrodek powstał. To zasługa przede wszystkim wielkiej determinacji Mariusza Kowalika, niżańskiego burmistrza, Janusza Nawrockiego, niżańskiego starosty oraz Juliana Ozimka wicemarszałka województwa podkarpackiego.

Niżańską placówkę objął opieką merytoryczną Uniwersytet Rzeszowski. Na początek do swojej dyspozycji uczelnia ma drugie piętro w budynku Gimnazjum nr 1 w Nisku. Jeśli za rok zostanie poszerzona baza lokalowa, prawdopodobne jest utworzenie grupy z językiem niemieckim oraz studiów wieczorowych dla pracujących. Osoby, który uzyskają dyplom na niżańskiej uczelni będą miały szansę na kontynuować naukę i zdobyć tytułu magistra na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie