Miliony do ziemi

  /ZS/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  To nie przesada, naprawdę miliony euro, jakie Stalowa Wola otrzymała od Unii Europejskiej zostaną zakopane. Niemal nie będzie nic widać, wszystko przykryje ziemia. Chodzi o wymianę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, która jest w fatalnym stanie i grozi miastu paraliżem. Za dwa, trzy lata Stalowa Wola będzie mieć super nowoczesną sieć komunalną, łącznie ze stacją uzdatniania wody.

  Właśnie wczoraj Miejski Zakład Komunalny podpisał dokumenty z firmami, które wygrały przetarg na pierwszy z czterech kontraktów.
  - Już niebawem Stalowa Wola będzie rozkopana, ale po zakończeniu prac to będzie już inne miasto - zapewnia prezydent Andrzej Szlęzak. Największe przeobrażenie dotknie stację uzdatniania wody. Zdaniem prezydenta, obecna jest z epoki kamienia łupanego. - Nowa będzie z ery kosmicznej - powiedział.

  Unowocześnienie podziemnej sieci komunalnej pochłonie blisko 80 mln złotych. Unia Europejska pokryje 70 procent tej kwoty w ramach Funduszu Spójności. Z powodu wejścia Polski do Unii, o pół roku przesunął się termin rozpoczęcia prac. Jak jednak powiedziała Anna Zmysłowska, koordynator projektu ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Stalowa Wola najsprawniej, jak tylko można było, załatwiła formalności związane z otrzymaniem unijnej pomocy. Prezes MZK Jacek Nowicki miał więc powody do satysfakcji z szybkiego wyłonienia firm budowlanych i rozpoczęcia prac ziemnych.

  Wykonawcami pierwszego kontraktu będzie konsorcjum CITEC z Katowic i Rejonowe Przedsiębiorstwo Inwestycyjne z Bytomia oraz rzeszowska firma. W ramach tego kontraktu rozpocznie się budowa kanalizacji sanitarnej wzdłuż drogi budowanej na terenie huty, modernizacja kolektora ścieków sanitarnych od ulicy Staszica do Czarnieckiego, budowa przepompowni ścieków i modernizacja sieci sanitarnej na osiedlu Hutnik i przy ulicy 1 Sierpnia, budowa i przebudowa kolektora kanalizacji sanitarnej wzdłuż ulicy Dmowskiego, Poniatowskiego, Alej Jana Pawła II, Ofiar Katynia i Żeromskiego.

  Modernizacja na pół wieku zabezpieczy miasto w nowoczesną sieć podziemną. Unowocześnienie wpłynie na podniesienie cen za dostawę wody i odprowadzenie ścieków, ale gdyby nie podnieść tych wydatków, to mieszkańcy ponieśliby konsekwencje kosztownych awarii i konieczności zapłaty kar za zanieczyszczenie środowiska. - Lepiej więc mieć nowoczesne instalacje niż mało sprawne, za które trzeba płacić dodatkowe pieniądze - stwierdził prezydent.  MODERNIZACJA, BUDOWA, ROZBUDOWA

  Realizacja projektu gospodarki wodno-ściekowej w Stalowej Woli polegać będzie na modernizacji starych, nieszczelnych odcinków kanalizacji sanitarnej oraz budowy nowych ciągów długości 24 kilometrów, budowy sieci kanalizacji deszczowej długości 9 kilometrów, rozbudowy sieci wodociągowej długości 1,5 km, rozbudowy oczyszczalni ścieków i budowy stacji uzdatniania wody z automatyczną redukcją związków żelaza i manganu oraz korekty kwaśności wody.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć