Nauka smaków w zabytku

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Szkoła gastronomiczna w Stalowej Woli chce się rozwijać. Dzięki starostwu, pomocy rodziców i sponsorów juz sporo udało się zrobić.
  Dawna oficyna, gdzie mieści się szkoła gastronomiczna potrzebuje nowej elewacji.

  Dawna oficyna, gdzie mieści się szkoła gastronomiczna potrzebuje nowej elewacji. ©Z. Surowaniec

  W zabytkowym parku po rodzinie Lubomirskich w Stalowej Woli jest jeden obiekt tętniący życiem. Mieści się tu część Zespołu Szkół numer 5 imienia Jana Pawła II, czyli szkoły gastronomicznej.

  Obiekt w parku przy ulicy Lipowej to dawna oficyna pałacowa. Z zewnątrz widać szary, odrapany budynek, ale w środku trwa właśnie remont.

  NIE TYLKO SCHODY
  Prace remontowe w budynku nie dotyczą tylko schodów, sfinansowanych przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń, lecz mają szerszy zasięg - potwierdza dyrektor szkoły Anna Ostrowska. Dzięki nakładom finansowym starostwa oraz pomocy finansowej rodziców, przeprowadzono remonty czterech pomieszczeń. Oddano do użytku dwie pracownie technologiczne, dwie kelnerskie, łazienkę, wymieniono troje drzwi i cztery okna.

  Dyrektor szkoły zwróciła się z prośbą do delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Tarnobrzegu o pozwolenie prowadzenia prac remontowych i konserwatorskich budynku.
  Chodzi o uzupełnienie i odnowienie elewacji, odizolowanie fundamentów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę rynien. Dyrektor szkoły wraz ze starostą chce, aby wojewódzki konserwator zabytków sfinansował w części te remonty.

  W PLANACH POŁĄCZENIA
  W planach starostwa jest mowa o powołaniu nowego zespołu szkół, co oznaczałoby połączenie "gastronomika" ze szkołą ekonomiczną przy ulicy Polnej. - Decyzje dotyczące przejścia Zespołu Szkół numer 5 do budynku "ekonomika" jeszcze nie zapadły. Obecnie szkoła korzysta tylko z dwóch sal lekcyjnych i dwóch małych językowych przy ulicy Polnej - dodaje dyrektor Ostrowska.

  W ciągu kilku najbliższych lat Zespół Szkół numer 5, liczący obecnie 24 oddziały, nie pomieści się w budynku "ekonomika" przy ulicy Polnej i nie opuści budynku przy ulicy Jagiellońskiej. - Pomimo dużej popularności kierunków kształcenia, oferowanej przez Zespół Szkół numer 5, szkoła nadal będzie się mieścić w trzech budynkach - powiedziała dyrektor Ostrowska.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć