Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy z Huty zaczynają tupać. Dojdzie do protestów?

Zdzisław SUROWANIEC [email protected]
Związkowców niepokoją kolejne wnioski o upadłość spółek związanych z hutą, jak na przykład Elektrotechnik i Automatyki. Na zdjęciu Jan Olko z EiA ma cztery lata do emerytury i upadłość spółki jest dla niego przykrym doświadczeniem.
Związkowców niepokoją kolejne wnioski o upadłość spółek związanych z hutą, jak na przykład Elektrotechnik i Automatyki. Na zdjęciu Jan Olko z EiA ma cztery lata do emerytury i upadłość spółki jest dla niego przykrym doświadczeniem. Z. Surowaniec
W Hucie Stalowa Wola może dojść do protestów, jeśli szybko nie pojawią się efekty pracy zespołów antykryzysowych.

Do Stalowej Woli przyjedzie premier Donald Tusk, żeby ogłosić podłączenie huty do rządowej ożywczej kroplówki w postaci finansowego wsparcia. Wizyta miałaby kończyć prace powołanego przez niego zespołu do walki ze skutkami kryzysu w Stalowej Woli. Taka chodzi plotka.

- Żyje taka medialna informacja, ale nie ma żadnych konkretów - potwierdza Robert Fila z tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. - Nic nie wiem na ten temat. Premier wybiera się do Stalowej Woli, ale nie wiem, kiedy - usłyszeliśmy od poseł Renaty Butryn z Platformy Obywatelskiej.

CZEKAJĄ DO PIĄTKU

A związkowcy już przebierają nogami i szykują się do protestu. Dali premierowi i powołanemu przez niego pełnomocnikowi prezesowi Agencji Rozwoju Przemysłu czas do piątku na pokazanie efektów pracy zespołów, które mają pomóc hucie wyczołgać się z poważnych tarapatów, jakie wpadła na skutek światowego kryzysu i załamania sprzedaży maszyn budowlanych.

Szef hutniczej "Solidarności" Henryk Szostak ze związkową szczerością przyznał: - Żeby rozwiązać problem Huty Stalowa Wola, trzeba być skurczybykiem, potrzeba twardej ręki.

OCZEKUJĄ POMOCY

Szostak zdaje sobie sprawę, co to oznacza - brak skrupułów w zarządzaniu, cięcia etatów bez znieczulenia, prywatyzację i przekształcenie huty w spółkę zdolną konkurować swoimi wyrobami, zdolną przetrzymać kolejne kryzysy. Tymczasem związkowcy chcą, aby rząd dalej pompował w hutę pieniądze: - Oczekujemy od rządu pomocy, żeby huta stała się dobrym zakładem - stawia diagnozę Szostak.

- Gdzie te konkrety? - pytał na nadzwyczajnej sesji radnych miejskich i powiatowych opozycyjny poseł z PiS Antoni Błądek. Znany z niechęci do rządu i Platformy przyznał tylko, że umożliwienie hucie szybkiej sprzedaży zbędnych 70 hektarów lasu jest jedynym efektem pracy zespołu powołanego przez premiera.

OBLIGACJE NA KRYZYS

Renata Butryn ma inne zdanie. - W pakiecie antykryzysowym przyjętym przez Komisję Trójstronną jest bardzo dużo postulatów zgłaszanych w Stalowej Woli - twierdzi. Zalicza do nich egzekwowanie od chińskich maszyn norm, jakie muszą spełniać na unijnym rynku. To także program pomocy dla przemysłu obronnego i transportowego.

Zostaną wyemitowane antykryzysowe obligacje na 5 mld zł, z czego huta może dostać kilkadziesiąt milionów. Na pewno premier nie przyniesie tych pieniędzy hucie na tacy, spółka będzie musiała sama po nie sięgnąć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie