Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeska orkiestra dęta obchodziła w niedzielę pięćdziesiąte urodziny

Redakcja
Grupa tamburetek Miejskiej Orkiestry Dętej z Tarnobrzega przygotowała z okazji 50-lecia istnienia zespołu specjalny układ taneczny.
Grupa tamburetek Miejskiej Orkiestry Dętej z Tarnobrzega przygotowała z okazji 50-lecia istnienia zespołu specjalny układ taneczny. G. Lipiec
Mimo pochmurnego nieba na placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu spora grupa mieszkańców świętowała wraz z muzykami okrągły jubileusz istnienia Miejskiej Orkiestry Dętej.

- Rocznica 50-lecia istnienia orkiestry jest przede wszystkim okazją do zadumy i zastanowienia się nad tym, co było wcześniej. Organizując te obchody podeszliśmy do sprawy trochę inaczej. Inwestując w nowe stroje, sprzęt, czy też nagłośnienie chcemy pokazać, że myślimy również o przyszłości - tłumaczy Piotr Markut, dyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

MEDALE I ŻYCZENIA

Cała uroczystość rozpoczęła się od przejścia ulicami miasta oraz mszy świętej w Klasztorze Ojców Dominikanów. Na tarnobrzeskim rynku wręczono medale najbardziej zasłużonym członkom orkiestry. Potem przyszedł czas na życzenia. - Dziękuję kapelmistrzowi oraz całej orkiestrze za aktywny udział w niemal wszystkich miejskich imprezach. Życzę dalszych sukcesów i jeszcze wielu wspaniałych koncertów - mówił Jan Dziubiński, prezydent Tarnobrzega.

Po części oficjalnej Miejska Orkiestra Dęta dała próbkę swoich możliwości. - Kapelmistrz Zenon Piekarz przygotował wraz z orkiestrą kilka nowych utworów, które myślę, że warto było posłuchać. Nie lada atrakcją była również oprawa taneczna w wykonaniu grupy tamburetek zespołu - opowiada Piotr Markut.

Program artystyczny uzupełniły występy zaprzyjaźnionych orkiestr z Gorzyc, Dębicy, Kolbuszowej, Rzeszowa, Białobrzegów oraz Sandomierza.

DZIĘKI SIARCE

Miejska Orkiestra Dęta została założona w 1959 roku, jako Zakładowa Orkiestra Dęta przy Kopalni Siarki w Piasecznie. Po upadku przemysłu siarkowego w 2002 roku została przejęta przez lokalny samorząd i znalazła się w strukturach Tarnobrzeskiego Domu Kultury. - Orkiestra oczywiście nadal kultywuje tradycje górnicze, używając górniczych strojów, towarzysząc uroczystościom zakładowym oraz wykonując górniczy repertuar - mówi dyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury. - To nie wszystko. Orkiestra potrafi zagrać również utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej oraz religijnej.

W tym roku zespół otrzymał medal Marszałka Województwa Podkarpackiego za całokształt twórczości artystycznej. Przez pół wieku grupa wielokrotnie koncertowała za granicą, między innymi we Francji, Czechach, Rosji oraz na Węgrzech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie