Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jezioro machowskie także dla mieszkanców? Decyzja w rękach ministra Skarbu Państwa

KaT
Zbigniew Buczek, prezes zarządu Kopalni Machów pokazuje teren, którym w przyszłości mogłaby zarządzać powołana przez Skarb Państwa spółka.
Zbigniew Buczek, prezes zarządu Kopalni Machów pokazuje teren, którym w przyszłości mogłaby zarządzać powołana przez Skarb Państwa spółka. K. Tajs
To spółka, w której udziałowcami byłaby Kopalnia Machów, władze Tarnobrzega i być może Agencja Rozwoju Przemysłu, zarządzałaby od przyszłego roku zalewem w Machowie. Jeżeli tak się stanie już w najbliższym sezonie letnim społeczeństwo będzie mogło częściowo korzystać ze zbiornika.

Warunkiem powstania i działania spółki jest akceptacja Ministra Skarbu Państwa, który dziś zarządza terenami po byłej kopalni siarki Machów. - Pismo zostało przesłane już do ministra, czekamy na jego stanowisko - mówi Zbigniew Buczek, prezes zarządu Kopalni Machów.

WSPÓLNY POMYSŁ

Powołanie spółki było tematem ostatniego spotkania z udziałem zarządu kopalni i tarnobrzeskiego samorządu. - W trakcie spotkania i na podstawie wcześniejszych rozmów zaproponowaliśmy utworzenie nowego podmiotu gospodarczego, który miałby zarządzać jeziorem machowskim - wyjaśnia Zbigniew Buczek. - Byłaby to spółka z udziałem kopalni, prezydenta miasta i może Agencji Rozwoju Przemysłu, ale ten ostatni podmiot nie jest jeszcze zdecydowany. Zadaniem tej spółki będzie w przyszłości zarządzanie jeziorem, organizacja ruchu turystycznego, organizowanie rekreacji. Ale także utrzymanie jeziora, dopuszczanie i upuszczanie wody oraz dbałość o brzegi. To wszystkie zadania związanie z funkcjonowaniem tego terenu jako rekreacyjnego.

PO ILE UDZIAŁU?

Udział procentowy w spółce, poszczególnych podmiotów będzie zależał od wartości majątku jaki wniesie kopalnia, prezydent miasta i Agencja Rozwoju Przemysłu, jeśli przystąpi do spółki. - Majątek kopalni w tej chwili jest szacowany i na dziś nie potrafię powiedzieć, jaka jest jego wartość - tłumaczy dyrektor.

Zarząd kopalni Machów planuje, że do spółki zostanie włączone jezioro, 11-kilometrowa droga opaskowa, część gruntów kopalni leżących w strefie tej drogi. To także kanał dolotowy i odlotowy z budynkami, jakie stoją przy kanale. - To cała infrastruktura związana z jeziorem i normalnym funkcjonowaniem - tłumaczy dyrektor Buczek.

KĄPIEL POD NADZOREM

Jeśli Minister Skarbu pozytywnie zaopiniuje pomysł powołania spółki, od przyszłego sezonu letniego, mieszkańcy w ograniczony sposób będą mogli korzystać ze zbiornika. - Ograniczony, ponieważ cały czas w rejonie zbiornika funkcjonują jeszcze instalacje kopalni - okazuje dyrektor. - To rurociąg do odprowadzania wody trzeciorzędowej, studnie głębinowe, zasilania do tych studni. Te wody będą płynęły minimum do końca przyszłego roku. Trzeba będzie pogodzić funkcjonowanie urządzeń z ruchem turystycznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie