Jezioro machowskie także dla mieszkanców? Decyzja w rękach...

  Jezioro machowskie także dla mieszkanców? Decyzja w rękach ministra Skarbu Państwa

  KaT

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  To spółka, w której udziałowcami byłaby Kopalnia Machów, władze Tarnobrzega i być może Agencja Rozwoju Przemysłu, zarządzałaby od przyszłego roku zalewem w Machowie. Jeżeli tak się stanie już w najbliższym sezonie letnim społeczeństwo będzie mogło częściowo korzystać ze zbiornika.
  Zbigniew Buczek, prezes zarządu Kopalni Machów pokazuje teren, którym w przyszłości mogłaby zarządzać powołana przez Skarb Państwa spółka.

  Zbigniew Buczek, prezes zarządu Kopalni Machów pokazuje teren, którym w przyszłości mogłaby zarządzać powołana przez Skarb Państwa spółka. ©K. Tajs

  Warunkiem powstania i działania spółki jest akceptacja Ministra Skarbu Państwa, który dziś zarządza terenami po byłej kopalni siarki Machów. - Pismo zostało przesłane już do ministra, czekamy na jego stanowisko - mówi Zbigniew Buczek, prezes zarządu Kopalni Machów.

  WSPÓLNY POMYSŁ

  Powołanie spółki było tematem ostatniego spotkania z udziałem zarządu kopalni i tarnobrzeskiego samorządu. - W trakcie spotkania i na podstawie wcześniejszych rozmów zaproponowaliśmy utworzenie nowego podmiotu gospodarczego, który miałby zarządzać jeziorem machowskim - wyjaśnia Zbigniew Buczek. - Byłaby to spółka z udziałem kopalni, prezydenta miasta i może Agencji Rozwoju Przemysłu, ale ten ostatni podmiot nie jest jeszcze zdecydowany.
  Zadaniem tej spółki będzie w przyszłości zarządzanie jeziorem, organizacja ruchu turystycznego, organizowanie rekreacji. Ale także utrzymanie jeziora, dopuszczanie i upuszczanie wody oraz dbałość o brzegi. To wszystkie zadania związanie z funkcjonowaniem tego terenu jako rekreacyjnego.

  PO ILE UDZIAŁU?

  Udział procentowy w spółce, poszczególnych podmiotów będzie zależał od wartości majątku jaki wniesie kopalnia, prezydent miasta i Agencja Rozwoju Przemysłu, jeśli przystąpi do spółki. - Majątek kopalni w tej chwili jest szacowany i na dziś nie potrafię powiedzieć, jaka jest jego wartość - tłumaczy dyrektor.

  Zarząd kopalni Machów planuje, że do spółki zostanie włączone jezioro, 11-kilometrowa droga opaskowa, część gruntów kopalni leżących w strefie tej drogi. To także kanał dolotowy i odlotowy z budynkami, jakie stoją przy kanale. - To cała infrastruktura związana z jeziorem i normalnym funkcjonowaniem - tłumaczy dyrektor Buczek.

  KĄPIEL POD NADZOREM

  Jeśli Minister Skarbu pozytywnie zaopiniuje pomysł powołania spółki, od przyszłego sezonu letniego, mieszkańcy w ograniczony sposób będą mogli korzystać ze zbiornika. - Ograniczony, ponieważ cały czas w rejonie zbiornika funkcjonują jeszcze instalacje kopalni - okazuje dyrektor. - To rurociąg do odprowadzania wody trzeciorzędowej, studnie głębinowe, zasilania do tych studni. Te wody będą płynęły minimum do końca przyszłego roku. Trzeba będzie pogodzić funkcjonowanie urządzeń z ruchem turystycznym.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Ocena prezydentów, burmistrzów, wójtów. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Szukasz taniego mieszkania na Podkarpaciu? Sprawdź najlepsze oferty

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Oceń swojego radnego. Zagłosuj

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć