Jezioro machowskie także dla mieszkanców? Decyzja w rękach...

  Jezioro machowskie także dla mieszkanców? Decyzja w rękach ministra Skarbu Państwa

  KaT

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  To spółka, w której udziałowcami byłaby Kopalnia Machów, władze Tarnobrzega i być może Agencja Rozwoju Przemysłu, zarządzałaby od przyszłego roku zalewem w Machowie. Jeżeli tak się stanie już w najbliższym sezonie letnim społeczeństwo będzie mogło częściowo korzystać ze zbiornika.
  Zbigniew Buczek, prezes zarządu Kopalni Machów pokazuje teren, którym w przyszłości mogłaby zarządzać powołana przez Skarb Państwa spółka.

  Zbigniew Buczek, prezes zarządu Kopalni Machów pokazuje teren, którym w przyszłości mogłaby zarządzać powołana przez Skarb Państwa spółka. ©K. Tajs

  Warunkiem powstania i działania spółki jest akceptacja Ministra Skarbu Państwa, który dziś zarządza terenami po byłej kopalni siarki Machów. - Pismo zostało przesłane już do ministra, czekamy na jego stanowisko - mówi Zbigniew Buczek, prezes zarządu Kopalni Machów.

  WSPÓLNY POMYSŁ

  Powołanie spółki było tematem ostatniego spotkania z udziałem zarządu kopalni i tarnobrzeskiego samorządu. - W trakcie spotkania i na podstawie wcześniejszych rozmów zaproponowaliśmy utworzenie nowego podmiotu gospodarczego, który miałby zarządzać jeziorem machowskim - wyjaśnia Zbigniew Buczek. - Byłaby to spółka z udziałem kopalni, prezydenta miasta i może Agencji Rozwoju Przemysłu, ale ten ostatni podmiot nie jest jeszcze zdecydowany.
  Zadaniem tej spółki będzie w przyszłości zarządzanie jeziorem, organizacja ruchu turystycznego, organizowanie rekreacji. Ale także utrzymanie jeziora, dopuszczanie i upuszczanie wody oraz dbałość o brzegi. To wszystkie zadania związanie z funkcjonowaniem tego terenu jako rekreacyjnego.

  PO ILE UDZIAŁU?

  Udział procentowy w spółce, poszczególnych podmiotów będzie zależał od wartości majątku jaki wniesie kopalnia, prezydent miasta i Agencja Rozwoju Przemysłu, jeśli przystąpi do spółki. - Majątek kopalni w tej chwili jest szacowany i na dziś nie potrafię powiedzieć, jaka jest jego wartość - tłumaczy dyrektor.

  Zarząd kopalni Machów planuje, że do spółki zostanie włączone jezioro, 11-kilometrowa droga opaskowa, część gruntów kopalni leżących w strefie tej drogi. To także kanał dolotowy i odlotowy z budynkami, jakie stoją przy kanale. - To cała infrastruktura związana z jeziorem i normalnym funkcjonowaniem - tłumaczy dyrektor Buczek.

  KĄPIEL POD NADZOREM

  Jeśli Minister Skarbu pozytywnie zaopiniuje pomysł powołania spółki, od przyszłego sezonu letniego, mieszkańcy w ograniczony sposób będą mogli korzystać ze zbiornika. - Ograniczony, ponieważ cały czas w rejonie zbiornika funkcjonują jeszcze instalacje kopalni - okazuje dyrektor. - To rurociąg do odprowadzania wody trzeciorzędowej, studnie głębinowe, zasilania do tych studni. Te wody będą płynęły minimum do końca przyszłego roku. Trzeba będzie pogodzić funkcjonowanie urządzeń z ruchem turystycznym.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Zobacz koniecznie:

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Miss Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Mister Studniówki 2017. Zobacz i zagłosuj

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Nie przegap szansy wygrania pieniędzy i mieszkania z Echem Dnia!

  Wideo

  Galerie zdjęć