Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Kozienice na starych zdjęciach. Zobacz, jak wyglądała budowa i jak zmieniały się Świerże Górne

OPRAC.:
Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Elektrownia Kozienice, tak wyglądała w pierwszej połowie lat 70-tych ubiegłego wieku.
Elektrownia Kozienice, tak wyglądała w pierwszej połowie lat 70-tych ubiegłego wieku. Fotopolska i Enea Wytwarzanie
W latach 60-tych ubiegłego wieku zdecydowano, że w centralnej Polsce, nad Wisłą potrzebna jest nowa elektrownia. Wybór padł na Świerże Górne pod Kozienicami. To tam w 1968 roku rozpoczęła się budowa elektrowni pod roboczą nazwą "Wisła". Dziś to jedna z dwóch największych elektrowni węglowych. Zobacz razem z nami, jak ją budowano, ja wyglądała w PRL-u i jak zmieniły się Świerże Górne.

Elektrownia Kozienice na starych zdjęciach. Zobacz, jak wyglądała w PRL-u

W tym roku minęło 55 lat od rozpoczęcia budowy Elektrowni Kozienice. Jak czytamy w opracowani historii Elektrowni Kozienice autorstwa Piotra Kutkowskiego ze spółki Enea Wytwarzania w latach 60-tych ubiegłego wieku został opracowany program rozwoju polskiej energetyki na lata 1960-1970. Właśnie w nim znalazł się zapis o konieczności wybudowania w centralnej Polsce, w rejonie środkowej Wisły, elektrowni pod roboczą nazwą "Wisła". Prace zaczęły się wiosną 1968 roku.

Budowa Elektrowni Kozienice była realizowana w dwóch, kilkuletnich etapach. A pierwszy prąd z Elektrowni Kozienice popłynął do sieci 18 października 1972 roku. Lata 70. i 80. ubiegłego wieku to okres intensywnego rozwoju nie tylko Elektrowni Kozienice, ale także związanych z nią zakładów oraz sieci handlowej i usługowej w Kozienicach oraz Świerżach Górnych. Kolejne dekady – to czas przemian w kierunku nowoczesnej elektrowni, zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne kraju.

W 1996 roku minister przemysłu i handlu przekształcił dotychczasowe przedsiębiorstwo państwowe w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod nazwą Elektrownia „Kozienice” S.A., a w W 2007 r. Elektrownia Kozienice dołączyła do Grupy Enea, a w 2012 roku spółka nią zarządzająca zmieniła nazwę na Enea Wytwarzanie. W tym samym roku rozpoczęła się kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycja, największa w historii Grupy Enea – budowa nowego, jedenastego bloku o mocy 1 075 MW. B11, bo tak nazywa się w skrócie nowy blok, oddano do użytku 19 grudnia 2017 roku.

Świerże Główne dziś kojarzą nam się wyłącznie z elektrownią. Ale, kiedyś nad Wisłą był na przykład ośrodek wczasowy radomskiej Wytwórni Telefonów. Mamy i zdjęcia tego ośrodka. Wraz z budową elektrowni powstała też cała infrastruktura, oczywiście z czasem wybudowano bloki mieszkalne, place zabaw. W galerii zobaczycie i takie zdjęcia.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie