Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karty Życia trafiają do mieszkańców Przysuchy i regionu. Mogą się przydać nie tylko służbom ratunkowym

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
- Takie Karty Życia trafiają już do mieszkańców Przysuchy i powiatu. Warto je wypełnić i trzymać je w domu pod ręką – mówi doktor Grzegorz Dziekan, odrynator Szpitala Powiatowego w Przysusze.
- Takie Karty Życia trafiają już do mieszkańców Przysuchy i powiatu. Warto je wypełnić i trzymać je w domu pod ręką – mówi doktor Grzegorz Dziekan, odrynator Szpitala Powiatowego w Przysusze.
Karty życia, czyli aktualne i zwięzłe informacje o stanie zdrowia człowieka, mogą być bardzo pomocne przy ratowaniu zdrowia, lub życia pacjenta. Po raz pierwszy takie Karty Życia trafiają do mieszkańców Przysuchy i powiatu. Na pomysł ich dystrybucji wpadł doktor Grzegorz Dziekan, ordynator Szpitala Powiatowego w Przysusze.

Karty Życia przydadzą się mieszkańcom Przysuchy i powiatu

Karty Życia nie są nowym pomysłem. Od lat funkcjonują w wielu miejscowościach, nieraz funkcjonują pod nazwą Kopert Życia. Ale w Przysusze i w regionie takich Kopert Życia nie było. Teraz na pomysł ich upowszechnienia wpadł doktor Grzegorz Dziekan, ordynator oddziału w szpitalu w Przysusze, od lat pomagający pacjentom. Grzegorz Dziekan jest lekarzem w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej.

- Zdarza się, że służby ratunkowe przybywające na pomoc do chorego nie zawsze mają dostęp do historii choroby, nie wiedzą, jakie leki chory przyjmuje, a bywa, że z chorym człowiekiem jest utrudniony kontakt. Dlatego Karta Życia ułatwia znacznie niesienie pomocy, pomoże w pierwszych krokach służbom ratunkowym – wyjaśnia doktor Grzegorz Dziekan.
Rozdawana przez doktora Karta Życia, cieszy się dużym zainteresowaniem, nie tylko seniorów mieszkających w Przysusze i regionie.

- Brałem udział w spotkaniach w dwóch Klubach Seniora w Przysusze i w obu spotkaniach Karta Życia cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników, chętnie je zabierali do domu – dodaje doktor Grzegorz Dziekan.

Kartę Życia należy czytelnie wypełnić w podstawowe informacje, jak imię, nazwisko, numer PESEL. Użytkownik Karty wpisuje także na co się leczy, jakie bierze leki, na co jest uczulony i inne istotne informacje. Służby ratunkowe dowiedzą się także z wypełnionej Karty, czy pacjent choruje przewlekle, czy jest osobą samotną i z kim może mieć kontakt.

- Taka wypełnioną kartę trzeba trzymać w dostępnym miejscu: w szafce, lodówce, w kuchennym kredensie, w witrynie szafki lub wewnątrz lodówki na drzwiach. Trzeba też oznaczyć to miejsce, by wiadomo było, gdzie szukać karty w potrzebie. W przypadku nagłego zachorowania czy zasłabnięcia ułatwi to służbom medycznym akcję ratunkową.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie