Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na 40. Radomską Wiosnę Literacką

Barbara Koś
Tym razem pod znakiem kryminału - Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza na 40. Radomską Wiosnę Literacką

Tegoroczna Wiosna Literacka trwać będzie w dniach 24-27 kwietnia w sali Biblioteki Głównej przy ulicy Piłsudskiego 12. Program imprezy jak przystało na jubileusz, jest bogaty.

Wiosna rozpocznie się w poniedziałek, 24 kwietnia. O godzinie 17 w sali numer 36 Biblioteki Głównej, otwarta zostanie wystawa "Frontem, z profilu, w trzech czwartych". To fotografie policyjne ze zbiorów Jacka Dehnela. Otwarcie wystawy nastąpi oczywiście z udziałem pisarza, który opowie, skąd to zainteresowanie taką fotografią.

Jacek Dehnel – poeta, prozaik, tłumacz z literatury angielskiej, malarz, autor, między innymi, powieści: "Lala,""Saturn","Matka
Makryna" w 2016 opublikował książkę „Nowy Tajny Detektyw”. Zawiera ona materiały archiwalne z przedwojennego tygodnika opatrzone obszernym wstępem autorstwa Jacka Dehnela. "Nowy Tajny Detektyw," jest częścią szerzej zakrojonego „Projektu Tajny Detektyw”, który obejmuje też płytę "Tajny," wystawę multimedialną, koncerty z wizualizacjami i blog. Całość opiera się na
dwóch źródłach dotyczących międzywojennej przestępczości:albumach operacyjnych policji polskiej z lat 1928-38 oraz wydawanym przez cztery lata (1931-35) skandalizującym i niezwykle popularnym tygodniku „Tajny Detektyw”.

We wtorek, 25 kwietnia o godzinie 17- sala 36, "Wokół literatury kryminalnej" - spotkanie z Markiem Krajewskim.

Marek Krajewski – prozaik, doktor filologii klasycznej, specjalizującysię w językoznawstwie łacińskim, jest dziś jednym z najbardziej znanych autorów kryminałów. W 1999 roku debiutował "Śmiercią w Breslau," pierwszą z serii powieści z Eberhardem Mockiem, których akcja rozgrywa się w dawnym Wrocławiu.

Kolejne tomy bestsellerowego cyklu to: "Koniec świata w Breslau," "Widma w mieście Breslau," "Festung Breslau" oraz "Dżuma w Breslau". Razem z Mariuszem Czubajem opublikował dwa kryminały, których bohaterem jest Jarosław Pater, pracujący w trójmiejskiej policji. W powieści "Głowa Minotaura", której akcja dzieje się w okresie międzywojennym we Lwowie, głównym bohaterem, obok Eberharda Mocka, stał się komisarz Edward Popielski – postać nowego cyklu, którego kolejnymi częściami są inne powieści. Marek Krajewski jest laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2005, nagrody Księgarzy „Witryna”za najlepszą książkę 2005 oraz Nagrody Wielkiego Kalibrudla najlepszej powieści kryminalnej w 2003

W środę, 26 kwietnia, o godzinie 17 w sali numer 36 promocja antologii opowiadań "Powroty". Prowadzenie: Ewa Kołodziejczyk.

"Powroty. Radom" to tytuł antologii opowiadań jedenastu pisarzy związanych z Radomiem. Publikacja została wydana
z okazji 40. Radomskiej Wiosny Literackiej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu. Autorzy mieli za zadanie osadzić akcję opowiadań w naszym mieście. Powstały teksty różnorodne, niekiedy niezwykle osobiste, poruszające tematy inicjacji, tożsamości, egzystencji, nawiązujące również do najnowszej historii Radomia. Autorami opowiadań zawartych w antologii są: Grzegorz
Bartos, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Marcin Kępa, Zbigniew Kruszyński, Anna Litwinek, Wojciech Pestka, Ewa
Podsiadły-Natorska, Sebastian Równy, Ziemowit Szczerek,Jerzy Wlazło, Krzysztof Żmudzin. Wstęp napisała
doktor Ewa Kołodziejczyk.

W czwartek, 27 kwietnia, o godzinie 17. "Czterdzieści lat minęło… " czyli wieczór podsumowujący czterdzieści edycji Wiosen oraz recital Adama Tkaczyka

Adam Tkaczyk to piosenkarz, lektor mikrofonowy, aktor estradowy, konferansjer, menadżer kultury. Laureat ogólnopolskich festiwali piosenki poetyckiej, studenckiej i turystycznej. Założyciel, wokalista i gitarzysta zespołu "Wyspy Dobrej Nadziei", wokalista w zespole Los Navarros i projekcie "Bardowie Solidarności". Podczas recitalu zaprezentuje piosenki z autorską muzyką do wierszy między innymi, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jonasza Kofty i Edwarda Stachury. W bibliotece będzie więc dominowało mądre poetyckie słowo, podkreślone dźwiękiem gitary, a harmonijka ustna doda nutkę nostalgii. Podczas występów do autorskiego repertuaru artysta wplecie także piosenki z repertuaru innych wykonawców: polskie hity z lat 60.,70., piosenki okresu międzywojennego oraz utwory o zabarwieniu kabaretowym i poetyckim.

Spotkania z gośćmi Wiosny odbędą się także poza siedzibą Biblioteki Głównej.
Małgorzata Strękowska-Zaremba, podyskutuje z dziećmi w środę, 26 kwietnia, o godzinie 11 w filii MBP nr 1, ul. Osiedlowa 9. Tytuł spotkania - "Detektyw Kefirek w bibliotece.

Małgorzata Strękowska-Zaremba to pisarka, dziennikarka, autorka podręczników i książek dla dzieci, jest autorka cyklu
przygód detektywa Kefirka. Pisarka otrzymała nominację do nagrody Astrid Lindgren "Memoriał Award 2016." Jej książka "Złodzieje snów" została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Spotkanie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą odbędzie się również tego samego dnia o godzinie 13 w filia nr 6, ul. Kusocińskiego 13.

Z kolei Jacek Dehnel porozmawia z czytelnikami Iłży w poniedziałek, 24 kwietnia, o godzinie 10 w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży.

Z kolei we wtorek, 25 kwietnia, o godzinie 17 na spotkanie ze Zbigniewem Kruszyńskim zaprasza Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku.

Zbigniew Kruszyński – pisarz urodzony w Radomiu. Działacz „Solidarności”, więziony w latach 1982-1984, po uwolnieniu zamieszkał w Szwecji, gdzie m.in. pracował jako językoznawca na uniwersytecie w Lund, a w późniejszym okresie był związany z Uniwersytetem Sztokholmskim. Doświadczenia emigracyjne były tematem jego debiutanckiej powieści "Schwedenkräuter". Za opowiadające o działalności opozycyjnej "Szkice historyczne" został nominowany do Nagrody Literackiej Nike 1997. W 1999 roku opublikował zbiór opowiadań "Na lądach i morzach",które również były nominowane do Nike 2000. Jest także autorem zbioru opowiadań "Powrót Aleksandra," powieści "Ostatni raport" oraz "Kurator." Za tę ostatnią został uhonorowany
Nagrodą Literacką Miasta Radomia w 2015 r. Był też laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej za rok 1997.

Radomska Wiosna Literacka to najstarsza cykliczna impreza literacka w Polsce, organizowana od 1974 r. Początkowo była Wiosną Poetycką. W latach 1988-1992 jej organizacja została zawieszona, szczęśliwie jednak powróciła na mapę kulturalną Radomia, by wciąż skupiać miłośników literatury i umożliwiać spotkania z ulubionymi pisarzami. Przez 39 edycji Wiosny w bibliotece gościło ponad 260 pisarzy, poetów i ludzi kultury. Liczbę uczestników wzbogaca ponad 60 prelegentów, rozmówców i prowadzących. Do tej pory odbyło się także ponad 70 koncertów i recitali. Najwięcej spotkań (siedem) miała podczas Wiosen poetka Dorota Koman, sześciokrotnie w ramach imprezy gościli: Tadeusz Mocarski i Stanisław Nyczaj, pięć razy gościem był Krzysztof Lisowski, a Leszek Długosz wystąpił ze swoim recitalem aż cztery razy. Rekordową publiczność zgromadził Tony Halik. Spotkanie z Andrzejem Sapkowskim odbyło się natomiast w sali koncertowej Urzędu Miejskiego- sala biblioteki nie była bowiem w stanie pomieścić publiczności. Kolejnym edycjom Wiosny długo towarzyszyły ekslibrisy projektowane przez uznanych radomskich artystów. Każdej – wystawa fotograficzna lub plastyczna.

Wśród największych nazwisk nieżyjących już dziś pisarzy i ludzi kultury, którzy gościli podczas Wiosen, wymienić należy: Ninę Andrycz, Olgierda Budrewicza, Ryszarda Kapuścińskiego, Tadeusza Kubiaka, Waldemara Milewicza, Włodzimierza Odojewskiego, Stanisława Różewicza oraz Wiktora Woroszylskiego. Spośród tych, których ciągle możemy spotykać, byli u nas: Olga Tokarczuk, Magdalena Tulli, Wojciech Kuczok, Justyna Bargielska, Maja Komorowska, Zofia Kucówna, Wojciech Jagielski, Ewa Lipska i Małgorzata Szejnert.

Zobacz też: Jak wygląda praca nad książką od kulis? (Dzień Dobry TVN/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie