Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiatowy Instytut Kultury w Iłży zaprasza na II edycję interdyscyplinarnego festiwalu Ars Moriendi

Barbara Koś
Barbara Koś
Zespół Monodia Polska wystąpi już w niedzielę, 14 kwietnia w Iłży.
Zespół Monodia Polska wystąpi już w niedzielę, 14 kwietnia w Iłży. PIK
Powiatowy Instytut Kultury w Iłży zaprasza na II edycję interdyscyplinarnego festiwalu Ars Moriendi. Od niedzieli, 14 kwietnia do niedzieli, 21 kwietnia będą ciekawe wydarzenia w Iłży, Pionkach, Jedlińsku i Zakrzewie.

Powiatowy Instytut Kultury w Iłży zaprasza na II edycję interdyscyplinarnego festiwalu Ars Moriendi

- Zapraszamy do wspólnych rozważań o miejscu śmierci w kulturze, a poprzez to do zatrzymania się na chwilę, zastanowienia się nad tym co ważne, co nadaje sens naszemu życiu. Będzie muzycznie, plastycznie, literacko i teatralnie - mówi Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury. - Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli wybitni artyści, będzie więc naprawdę nieziemsko!

Kuratorem festiwalu jest Adam Strug.

Program Festiwalu Ars Moriendi

14 kwietnia (niedziela) Iłża, godz. 19.00, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, ul. Radomska

„Dziady. Poezyje Adama Mickiewicza” - koncert Monodii Polskiej

Na koncert zespołu śpiewaczego Monodia Polska zatytułowanego „Dziady...” złożą się piosenki do wierszy Adama Mickiewicza oraz oryginalne pieśni dziadowskie. Pierwsze skomponował twórca zespołu Adam Strug, te drugie przekazywane były w tradycji ustnej niemalże do wczoraj. Ich warianty melodyczne pochodzą z wiosek drobnoszlacheckich płn.-wsch. Mazowsza, będących muzycznym matecznikiem zespołu. „Dziady...” to całość około funeralna, w której życie staje oko w oko ze śmiercią, a śmierć okazuje się nauczycielką życia.

Monodia Polska to zespół śpiewaczy, praktykujący dawne, polskie pieśni religijne i świeckie, w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w wioskach drobnoszlacheckich i kurpiowskich płn.-wsch. Mazowsza. Wbrew swej nazwie zespół wykonuje też polifoniczne partytury polskiego średniowiecza i renesansu. Świecką część repertuaru Monodii stanowią pieśni Kurpiowszczyzny Zielonej i historyczne.

Zespół współtworzą: Sonia Wronkowska, Jacek Zembrowski, Henryk Mazur, Jakub Kukla, Hipolit Woźniak (lira korbowa), Tymoteusz Woźniak, Szczepan Pospieszalski (fisharmonia), Tomasz Pakowski, Tomasz Stawiecki, Mateusz Kowalski i Adam Strug.

16 kwietnia (wtorek) Jedlińsk, godz. 18.00, Gminna Biblioteka Publiczna, ul. Warecka 4

„O krainie ciemności” - spotkanie autorskie z pisarzem Radkiem Rakiem, prowadzenie Marcin Kępa

Radek Rak - pisarz i lekarz weterynarii. Na co dzień zajmuje się byciem mężem i tatą. Za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (Powergraph 2019) otrzymał Nagrodę Nike, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Jerzego Żuławskiego,

17 kwietnia (środa), Pionki, godz. 12.00, Sala Widowiskowa przy parafii NMP Królowej Polski, Al. Królewska 4

„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, anonimowy tekst polski z XV w. - premiera Stowarzyszenia „Teatr Resursa”, adaptacja i reż. Robert Stępniewski

Tak reżyser pisze o swoim spotkaniu z tekstem: „Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią” jest iluzją. Czyż możemy prowadzić dialog ze śmiercią, dyskutować z kostuchą? Nie. Śmierć jest nieuchronna, dotyka pana i chłopa, rycerza i księdza. Wszystko ma swój początek i koniec, jak powiedział kiedyś w czas wiejskiej kanikuły mój nieżyjący już teść Ryszard. Ta nieuchronność śmierci fizycznej jest dla nas ludzi dorosłych doznaniem uznanym za naturalne, jak codzienne obowiązki. Tak jesteśmy do nich przyzwyczajeni, że zapominamy o ich okropności. Jako dziecko myślałem naiwnie, że można zastopować śmierć, że można u Boga wyprosić „nieumieranie” ludzi. Nic z tych rzeczy nie nastąpiło. Kolejni moi bliscy odchodzili. Rozmowa ze śmiercią jest próbą jej oswojenia, lecz jej nie można ugłaskać, udomowić niczym zwierzę. Przychodzi nagle i ścina swoją kosą ludzki żywot.

18 kwietnia (czwartek), Iłża, godz. 12.00, Powiatowy Instytut Kultury, ul. Jakubowskiego 5

„Matka” - otwarcie wystawy malarstwa Stanisława Baja i pokaz filmu Hanny Kramarczuk „Przemijanie w obrazach Stanisława Baja”

Stanisław Baj urodził się w 1953 r. na Podlasiu, w Dołhobrodach, wsi położonej nad Bugiem, na granicy z Białorusią. Zawsze lubił rysować. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu i studia na ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem obronił w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Najwyższym dowodem zaufania mistrza do ucznia było to, że prof. Maciąg zaprosił Baja do sportretowania siebie na łożu śmierci. Obecnie Baj, jako profesor zwyczajny, prowadzi pracownię dyplomującą na Wydziale Malarstwa. Życie i pracę artystyczną dzieli miedzy Warszawę i Dołhobrody, gdzie w rodzinnym gospodarstwie stworzył nowoczesną pracownię z drewna i szkła, która na zewnątrz zachowuje formę dawnej stodoły.

Baj z pasją portretował swoich najbliższych z rodzinnych Dołhobrodów, za ich życia, a niektórych nawet jeszcze - jak sam mówi - „po”. Towarzyszył swojej matce w ostatnich latach, godzinach życia. Uwiecznianie dotkliwej utraty zaprowadziło go nad rzekę, wodę - symbol przemijania; życia i śmierci. Dorobek artystyczny prof. Baja to ponad 100 wystaw indywidualnych i drugie tyle zbiorowych, w Polsce i za granicą.

W PIK, w „Galerii na Piętrze”, zobaczymy prace Artysty z serii „Matka”.

21 kwietnia (niedziela), Zakrzew godz. 18.00 - 20.00

kościół pw. Św. Jana, Zakrzew 53, godz. 18.00 - „Memento Mori…” - koncert zespołu Memento Mori Dance Club;

Gminna Biblioteka Publiczna, Zakrzew 43, godz. 19.00

„...Dance Club” - potańcówka przy muzyce zespołu Memmento Mori Dance Club, wodzirej - Adam Strug

Antek Hasso - Agopsowicz (skrzypce, śpiew), Jacek Muża (tuba, saksofon sopranowy, kaval, śpiew), Wolfgang Niklaus (lutnia oud, koboz, śpiew), Serhij Petryczenko (kontrabas, basy, śpiew), Piotr Piszczatowski (fisharmonia, skrzypce, śpiew, prowadzenie tańców), Marek Szwajkowski (baraban, bęben obręczowy, śpiew), Maciej Żurek (skrzypce, śpiew i światłe kierownictwo artystyczne) - zaprezentują muzykę taneczną dobry renesansu, przechowaną w ludowych śpiewach nabożnych dawnej Rzeczypospolitej. Będą pieśni o śmierci i wieczności, o tragicznie zakończonych żywotach świętych, oraz weselsze historie o nieudanej wyprawie Króla Heroda, czy zwycięstwie pod Wiedniem.

Wszystkie od setek lat śpiewał lud w tanecznych rytmach polonezów i mazurów. Dlatego pieśni te, w towarzystwie instrumentów, przywodzą na myśl uroczyste dworskie tańce, a czasem hulanie w wiejskiej remizie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu - wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie