Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Widowisko "Usłyszeć taniec". Udany irlandzki wieczór w Dniu Świętego Patryka w Łaźni

Barbara Koś
Tłum widzów przyszedł w sobotę do Łaźni przy ulicy Żeromskiego 56 na irlandzki wieczór.

Jak przypomniał prowadzący wieczór, Adam Miernik, nawiązując do dnia Świętego Patryka w Irlandii, najważniejszą tradycją obchodów tego dnia jest noszenie ubrań w kolorze zielonym.

Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.

- Chcieliśmy i my wprowadzić dla naszych widzów obowiązek ubrania się w coś zielonego, ale z powodu aury zrezygnowaliśmy – tłumaczył Adam Miernik.

Pozostało jeszcze zielone piwo, bo w wielu krajach to święto związane jest także z serwowaniem zielonego piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki. Piwo podają jednak inne lokale.

- U nas będzie pokaz tańca- zapowiedział prowadzący.

Gościem specjalnym wieczoru była Ashleigh John – gwiazda tańca irlandzkiego. Światowej klasy tancerka tańca irlandzkiego pochodzi z Auckland w Nowej Zelandii, a swoją karierę taneczną zaczęła w wieku czterech lat! Dwukrotnie zdobyła tytuł mistrzyni kraju oraz trzykrotnie była finalistką mistrzostw świata w tańcu irlandzkim. Jest tancerką i solistką międzynarodowych widowisk takich jak "Dance of Desire", "Danceperados of Ireland "i "Rhythm in the Night."

Towarzyszyli jej Mateusz Wójcik - twórca widowiska "Usłyszeć taniec" oraz irlandzki zespół Macalla Trio: Małgorzata Mycek – śpiew, instrumenty perkusyjne, Ewelina Grygier – irlandzki flet poprzeczny, whistle, mandolina, sanza i Tomasz Biela – gitara akustyczna, śpiew.

Widowisko "Usłyszeć taniec" stanowiło barwną podróż przez bogactwo irlandzkiego folku: od pięknych nastrojowych ballad do pełnych energii, porywających do tańca utworów instrumentalnych. Można było poznać kulturę muzyczną i taneczną Irlandii: od zamierzchłej przeszłości po współczesną tradycję tworzoną przez młode pokolenie Irlandczyków.

Podstawą tańca było stepowanie, bo najpopularniejsza muzyka i taniec ludowy tego kraju na nim się opiera.

Celtycka muzyka oparta na nowoczesnych i zróżnicowanych rytmach, melodyjna, żywiołowa, a niekiedy bardzo nastrojowa, bardzo podobała się widowni, bo było to coś absolutnie innego niż muzyka klasyczna.

W programie koncertu znalazły się głównie tradycyjne melodie celtyckie, ale zaaranżowane zgodnie z własnym stylem zespołu.

A jeśli ktoś z widzów był na lutowym koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej poświęconej muzyce celtyckiej dowiedział się, że głównymi tańcami irlandzkimi są jig i reel. Jig, taniec pełen wdzięku, często nazywany jest "baletem tańca”. Reel to taniec szybki, o dynamicznej melodii. Oba tańce można było teraz rozpoznać w Łaźni.

Zobacz także: Atak zimy. Fatalne warunki na drogach w regionie radomskim. Mnóstwo kolizji i stłuczek. Radom stoi w korkach (wideo, zdjęcia)

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie