Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzkie szczątki znaleziono podczas prac budowlanych w Kozienicach. Do kogo mogą należeć?

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
Podczas przebudowy targowiska przy ulicy Bohaterów Getta w Kozienicach  pracownicy natknęli się na niesamowite znalezisko - szczątki ludzkie, pochodzące prawdopodobnie od dwóch osób.
Podczas przebudowy targowiska przy ulicy Bohaterów Getta w Kozienicach pracownicy natknęli się na niesamowite znalezisko - szczątki ludzkie, pochodzące prawdopodobnie od dwóch osób. Czytelnik
W środę, 25 sierpnia, przed południem na terenie przebudowywanego targowiska w Kozienicach znaleziono części ludzkich kości. Na razie nie wiadomo, z jakiego okresu pochodzą.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

W środę około godziny 11 na terenie targowiska przy ulicy Bohaterów Getta w Kozienicach pracownicy budowy znaleźli ludzkie szczątki, między innymi części czaszki, kości i szczęki. Natrafił na nie operator koparki podczas trwających tam prac przy przebudowie targowiska.

Policja potwierdziła informację o takim zgłoszeniu. - Podczas prac wykonywanych koparko-ładowarką zostały ujawnione ludzkie szczątki. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone, a szczątki zabezpieczone do badań - mówi aspirat sztabowy Patrycja Zaborowska z kozienickiej policji.

Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Kozienicach. W celu ustalenia jakości i okresu, z jakiego pochodzą szczątki zostanie powołany biegły. - W środę od razu nastąpiły oględziny kości. Na razie nie wiadomo, z jakiego okresu pochodzą. Niewykluczone, że mogą to być pozostałości ludzkie z okresu getta - relacjonuje Beata Galas, rzecznik prasowy Prokuratury Rejonowej. - Wydaje się, że ilość tych fragmentów pochodzi od dwóch osób, ale wszystko musi jeszcze potwierdzić biegły śledczy. Na razie postępowanie prowadzone jest pod nazwą sprawy nieumyślnego spowodowania śmierci. Zabezpieczone szczątki znajdują się obecnie w prosektorium w Kozienicach.

Lech Wiśniewski, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej, tak odnosi się do tematu - Miejsce, na którym wybudowano targowisko, to obszar dawnej osady żydowskiej, a potem, w czasie okupacji, mieściło się tu getto. Nikt wcześniej takich rzeczy tutaj nie wykopał, bo nie grzebano w ziemi. Moje przypuszczenia są takie, że może się tam znajdować jeszcze więcej części ludzkich z tamtego okresu. Zobaczymy, co jeszcze się okaże przy dalszych pracach budowlanych.

Obszar targowiska to prawie hektar gruntu. Obecnie miejsce jest kompletnie przebudowywane, aby powstały tam całkiem nowe obiekty handlowe. Przyszły postęp prac budowlanych może odsłonić dla nas jeszcze wiele historycznych niespodzianek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie