Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy oddali hołd żołnierzom Armii Krajowej walczących w rejonie Przysuchy

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Przy gajówce Rawicz pod Przysuchą, odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenie z 10 kwietnia 1943 roku.
Przy gajówce Rawicz pod Przysuchą, odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenie z 10 kwietnia 1943 roku. Facebook/Ziemia Przysuska
Na terenie Nadleśnictwa Przysucha przy dawnej gajówce Leśnictwa „Rawicz” odbyła się niedawno uroczystość patriotyczna. Uczestnicy oddali hołd poległym żołnierzom polskim.

Mieszkańcy oddali hołd żołnierzom Armii Krajowej walczących w rejonie Przysuchy

Obchody rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego. Powiat Przysuski reprezentował Wicestarosta Powiatu Marek Kilianek, w asyście pocztu sztandarowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Przysucha. Obecni też byli ułani ze Stowarzyszenia Rawicz 43, starszy chorąży sztabowy rezerwy Krzysztof Koselski, oraz przedstawiciele przysuskiego harcerstwa. Obecni w uroczystości upamiętnili tragiczne losy naszych żołnierzy składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem. Była także wspólna modlitwa.

Miejsce uroczystości związane jest z bitwą w czasie II wojny światowej. 9 kwietnia 1943 roku do gajówki Rawicz przybyła grupa młodych ludzi z Opoczna, Odrzywołu, Przysuchy i okolicznych miejscowości. W tym samym dniu komendant policji granatowej w Przysusze otrzymał donos od jednego z Polaków o przebywającym oddziale w Rawiczu. Dwóch policjantów potwierdziło sygnał i złożyli meldunek o swoim rozpoznaniu żandarmerii niemieckiej. Ta zaś wezwała posiłki z Końskich.

10 kwietnia 1943 roku partyzanci zostali całkowicie zaskoczeni atakiem wroga. Ukryli się w budynku. Niemcy w przewadze liczebnej przestrzelili niemal każdą deskę w drewnianej, krytej gontem gajówce. Partyzanci mieli ograniczone pole widzenia, bronili się strzelając z broni ręcznej i maszynowej. Po pewnym czasie postanowili opuścić budynek i przedrzeć się do lasu. Podczas ucieczki Niemcy zabili wszystkich 11 partyzantów.

Następnego dnia, w Niedzielę Palmową w przysuskiej remizie strażackiej Niemcy wystawili na widok publiczny ciała 11 partyzantów. Zginęli: Zygmunt Baranowski z Odrzywołu, Jan Dąbrowski z Odrzywołu, Marian Kopaniewski z Odrzywołu, Jan Kosiński z Opoczna, Jan Morawski z Przysuchy, Tadeusz Morawski z Odrzywołu, Wacław Seta z Przystałowic, Tadeusz Wójcik z Przystałowic, Bolesław Ziółkowski z Odrzywołu oraz trzech partyzantów, których personaliów nie udało się ustalić.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie