Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza na koncert "Inauguracja sezonu 2023/2024”. Na fortepianie zagra Edward Wolanin

Barbara Koś
Wystąpi wybitny pianista, Edward Wolanin.
Wystąpi wybitny pianista, Edward Wolanin. ROK
Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę 23 września, o godzinie 18, do sali koncertowej, ulica Żeromskiego 53, na koncert "Inauguracja sezonu 2023/2024” .

Sezon rozpocznie się koncertem klasycznym, ale pełnym magicznych i romantycznych dźwięków fortepianu. Wystąpi wybitny pianista, Edward Wolanin, a Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi maestro Paweł Kos - Nowicki.

Podczas koncertu Edward Wolanin wykona między innymi "Fantazję na tematy polskie A-dur opus 13" Fryderyka Chopina. Będzie też Antonina Dvořáka "Serenada na smyczki E-dur, opus 22".

"Fantazję na tematy polskie" na fortepian i orkiestrę w 1828 osiemnastoletni Chopin dedykował niemieckiemu kompozytorowi i pianiście Johannowi Peterowi Pixisowi. Kompozytor wykorzystał w fantazji melodie trzech pieśni narodowych: "Melodia z pieśni romansowej" (z popularnej w XVIII wieku sielanki poetyckiej "Laura i Filon") i "Dumki Karola" Kurpińskiego. Później można usłyszeć również melodię ludową "Idzie Jasio do Toruni", zatytułowaną jako kujawiak.

Utwór ten odwołuje się do uczuć narodowych w nieco sentymentalny sposób. Pełen jest słodyczy i nawet dumka ludowa uległa przeobrażeniu w romantyzujący nokturn. Orkiestra jedynie akompaniuje, przydając partii fortepianu tajemniczą, marzycielską otoczkę.

Tym razem Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi niezwykle utalentowany dyrygent Paweł Kos-Nowicki.

Edward Wolanin w wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie u Urszuli Hop. Następnie, w Rzeszowie ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie Krystyny Matheis-Domaszowskiej. Jako najmłodszy w historii uczelni student, w wieku 15 lat rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej w Warszawie. Studiował pod kierunkiem profesora Jana Ekiera, profesor Bronisławy Kawalli, a w klasie kameralistyki u profesora Jerzego Marchwińskiego. Po uzyskaniu dyplomu kontynuował naukę na Studium Podyplomowym u profesora Jana Ekiera. Edward Wolanin odniósł wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Repertuar koncertowy pianisty obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok – od Domenico Scarlattiego do twórców muzyki współczesnej – szczególnie Romualda Twardowskiego. Jako solista występował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą. Edward Wolanin dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płyt z muzyką solową i kameralną.

Tym razem Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi niezwykle utalentowany dyrygent Paweł Kos-Nowicki.

Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem profesora Bogusława Madeya. Uczestniczył także w kursach dyrygenckich prowadzonych przez sir Colina Daviesa i Jerzego Salwarowskiego. Od 2000 roku jest szefem Nowej Orkiestry Kameralnej. W 2010 roku z jego inicjatywy rozpoczęły działalność chór i orkiestra Warsaw Camerata. Występował z wieloma znakomitymi solistami.

Paweł Kos-Nowicki jest cenionym interpretatorem muzyki oratoryjnej i dzieł klasycznych, a także kompozycji najnowszych. Od 2009 roku jest wykładowcą Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Zamościu.

Bilety w cenie 25, 22, 20 i 18 złotych dostępne w kasie Radomskiej Orkiestry Kameralnej oraz przez Internet na stronie www.rok.art.pl

Kolejny sezon artystyczny w Radomskiej Orkiestrze Kameralnej będzie wyjątkowy. Po raz pierwszy będziemy świadkami koncertu, który do końca pozostaje niespodzianką, ponieważ wystąpi w nim laureat głównej nagrody w kategorii harfa na 72.Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium, którego finał odbędzie się dopiero 6 października.

Już teraz warto zaznaczyć, że najważniejszym punktem w sezonie będzie finał V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego ARBORETUM. Już 9 grudnia 2023 podczas koncertu finałowego poznamy zwycięzcę tego prestiżowego konkursu, rozpoznawalnego na całym świecie.

Warty podkreślenia jest fakt, że do tej pory to prof. Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, miał głos decydujący w wyborze kompozytora, którego dzieło zasługuje na specjalne uznanie. W tym roku rolę przewodniczącego jury zgodziła się objąć jego uczennica i ważna postać polskiej kultury muzycznej – Joanna Wnuk - Nazarowa. Czeka nas zatem sezon pełen muzycznych perełek, a każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie