Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szermierze z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej w Radomiu wystąpią na Regionalnym Zlocie Kolekcjonerskim. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Podczas „Pól Chwały”, radomscy szermierze, mieli występ na zamku w Niepołomicach koło Krakowa.
Podczas „Pól Chwały”, radomscy szermierze, mieli występ na zamku w Niepołomicach koło Krakowa. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej z Radomia
Szermierze z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej w Radomiu ćwiczą w Radomskiej Resursie Obywatelskiej. Pokaz swoich umiejętności zaprezentują tam wkrótce na IV Regionalnym Zlocie Kolekcjonerskim.

Szermierze z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej w radomskiej Resursie

Radomskich szermierzy można będzie zobaczyć na IV Regionalnym Zlocie Kolekcjonerskim, jaki odbędzie się w sobotę, 14 października, w godzinach 10.00 - 14.00, w Resursie Obywatelskiej w Radomiu, gdzie zaprezentują wystawę tematyczną.

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej z Radomia oprócz prezentacji broń i umundurowania przedwojennych stróżów prawa, wykonują edukacyjne pokazy szermiercze.

Pod koniec września ubiegłego roku w Warszawie miała miejsce uroczysta Gala 100-lecia Polskiego Związku Szermierczego, gdzie między innymi radomscy pasjonaci szermierki, mieli występ oraz odebrali honorowy patronat związku, związany z popularyzacją tego sportu.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego, szermierka oprócz jazdy konnej i strzelectwa była dość popularnym sportem ćwiczonym w ówczesnych służbach mundurowych. Do tych tradycji oraz do historii radomskiej szermierki, nawiązują działania rekonstruktorów, którzy powołali sekcję – „Radomska Szermierka Klasyczna”. Propaguje ona ten piękny biały sport, również wśród radomskiej młodzieży szkolnej. Zajęcia nowej grupy odbywają się regularnie w Resursie Obywatelskiej.

Inauguracja nowego „sezonu szermierczego”, nastąpiła już w marcu tego roku na w „Motocyklowej Niedzieli” w Puławach, gdzie od lat goszczą radomianie z różnymi występami, jakie towarzyszą tej imprezie.

- Po otrzymaniu honorowego patronatu Polskiego Związku Szermierczego, postanowiliśmy trochę wyjść poza ramy rekonstrukcyjne i przygodę z szermierką rozszerzyć na ludzi młodszych, głównie uczniów szkół. Idziemy też trochę w stronę sportu, choć na dzień dzisiejszy realizujemy program związany z bardzo aktywną rekreacją ruchową

– mówi podkomisarz Paweł Łuk – Murawski, propagator szermierki i komendant rekonstruktorów policyjnych. - Być może w najbliższym czasie, sformalizujemy nasze struktury, biorąc pod uwagę to, że mamy już kwalifikowanego instruktora.

Radomscy pasjonaci szermierki, prezentowali się w tym sezonie między innymi na Czarnoleskiej Nocy Muzeów w Muzeum imienia Jana Kochanowskiego, w Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku Kamienna, Dniach Energetyka w Kozienicach, czy też na ostatnich „Polach Chwały” w Niepołomicach koło Krakowa. Nie zabrakło również pokazu szermierczego na „Pikniku w stylu PRL”, jaki odbył się pod koniec czerwca na Placu Corazziego w Radomiu, czy też w święto Wojska Polskiego.

Występom szermierzy towarzyszy zawsze wstawa zabytkowej broni sportowej, na której można zobaczyć stare florety, szpady, szable sportowe oraz maski. Osobną domeną radomian, jest sportowa szermierka na bagnety, czwarta zapomniana już konkurencja szermiercza, wykonywana specjalnym karabinem szermierczym.

Radomscy rekonstruktorzy są jedyną grupą w kraju, jak wykonuje pokaz pełnego treningu „w bagnecie”, wraz z trzema rodzajami walk. Do ciekawostek należ również „szermiercze wsparcie”, jakie zostało udzielone aktorom „Teatru Resursa” w sztuce pod tytułem „Fredro, Mocium Panie”.

- Zaczynaliśmy w 2012 roku, przygodę z szermierką, właśnie od nauki sportowej walki na bagnety. Potem uczyliśmy się floretu, szpady i szabli. Teraz, będąc w obiegu treningowym, powtarzamy tą wiedzę i przekazujemy ją innym, młodszym. Szermierka to trudny sport, bardzo wymagający od ucznia i instruktora. Tu każdy trening uczy czegoś nowego, od motoryki rąk i nóg, gibkości ciała, poprzez strategię walki. Szermierka to sport dla „walecznych serc” – dodaje Paweł Łuk – Murawski.

Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie