Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Relikwie świetego Jana Pawła II w sanktuarium w Starej Błotnicy (zdjęcia)

ik
Relikwie świętego Jana Pawła II zostały wprowadzone do sanktuarium w Starej Błotnicy w ostatni poniedziałek. Mszę koncelebrował biskup radomski Henryk Tomasik.
Relikwie świętego Jana Pawła II zostały wprowadzone do sanktuarium w Starej Błotnicy w ostatni poniedziałek. Mszę koncelebrował biskup radomski Henryk Tomasik. archiwum
W drugi dzień Zielonych Świątek do sanktuarium maryjnego w Starej Błotnicy wprowadzono relikwie świętego Jana Pawła II. - Jan Paweł II przybył tu 37 lat temu by koronować obraz Maryi. Teraz zostanie tu na zawsze - usłyszeli wierni.

Relikwie świętych

Karol Wojtyła w 1977 roku dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. W sanktuarium został fotel, w którym siedział.
Karol Wojtyła w 1977 roku dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. W sanktuarium został fotel, w którym siedział.

archiwum

Karol Wojtyła w 1977 roku dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. W sanktuarium został fotel, w którym siedział.

(fot. archiwum)

Relikwie świętych

Relikwie to cielesne ślady świętych. Najczęściej są to szczątki ciała świętych lub rzeczy z nimi związanych, a także relikwie Męki Pańskiej. Ich kult jest szczególnie rozpowszechniony w katolicyzmie i prawosławiu. Relikwie mogą być I, II lub III stopnia. Relikwie pierwszego stopnia - to partykuły ciała świętego oraz fragmenty Krzyża Świętego. Dawniej relikwiom pierwszego stopnia przypisywano szczególne moce na przykład ozdrowieńcze lub cudotwórcze. Relikwie drugiego stopnia - to fragmenty szat świętego lub innych przedmiotów, z którymi miał styczność święty w sposób ciągły, przedmioty odkryte przy ekshumacji należące do świętego; najważniejszą relikwią drugiego stopnia jest Całun Turyński. I relikwie trzeciego stopnia, czyli inne przedmioty towarzyszące świętemu za życia, niekoniecznie związane z funkcjami religijnymi. Święty musiał ich przynajmniej raz dotknąć. Kościół katolicki starał się ograniczyć handel relikwiami ustanawiając w 1215 na soborze laterańskim, że ważne są tylko relikwie zatwierdzone przez papieża. Było to spowodowane tym, iż w średniowieczu niekiedy dochodziło do nadużyć. Sprzedawano bowiem fałszywe relikwie. Dalsze uregulowanie spraw związanych z relikwiami nastąpiło na soborze trydenckim.

W sanktuarium Matki Bożej pocieszenia w Starej Błotnicy odbył się w ostatni poniedziałek odpust parafialny ku czci Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. W uroczystości wziął udział ordynariusz diecezji radomskiej ksiądz biskup Henryk Tomasik, który podczas sumy wprowadził do sanktuarium relikwie świętego Jana Pawła II.

KROPLA KRWI ŚWIĘTEGO

To wydarzenie miało niezwykłą oprawę. Relikwie dotarły do sanktuarium w asyście wozów strażackich, przy dźwięku syren. Do Starej Błotnicy przywieźli je fundatorzy Halina i Zbigniew Bojanowiczowie. Relikwiarz, w którym znajduje się kropla krwi świętego ufundowali z kolei parafianie i pielgrzymi przybywający do sanktuarium. Wierni czekali w procesji.

Biskup Henryk Tomasik umieścił relikwiarz w feretronie i procesja ruszyła wokół kościoła. Feretron z kroplą krwi Świętego niosły kolejno rodziny ze wszystkich wiosek parafii.

W sanktuarium relikwie zostały umieszczone na ołtarzu obok obrazu świętego Jana Pawła II spoczywającym na fotelu, na którym zasiadał kardynał Karol Wojtyła podczas koronacji.
Podczas mszy świętej biskup Henryk Tomasik podkreślił, że w sierpniu 1977 roku Karol Wojtyła, wtedy kardynał Polski przybył do Starej Błotnicy 37 lat temu, by koronować obraz Maryi.

- Przybywa dzisiaj jako święty Jan Paweł II w swoich relikwiach, aby tu pozostać już na zawsze - mówił biskup Henryk Tomasik.

Na pamiątkę wizyty Karola Wojtyły w Starej Błotnicy na ścianie sanktuarium poświęcona została specjalna tablica. Przypomina ona, że kardynał koronował obraz Matki Bożej Pocieszenia.

JAK NAJCENNIEJSZY SKARB

Na zakończenie mszy ksiądz biskup udzielił wszystkim uczestnikom uroczystości odpustowej błogosławieństwa relikwiami świętego Jana Pawła II.

Po mszy relikwiarz został umieszczony w skarbcu.

- To zbyt cenny dar, abyśmy mogli pozostawić go na ołtarzu - tłumaczy ojciec Andrzej Kuster, kustosz sanktuarium maryjnego w Starej Błotnicy. - Oczywiście relikwie będą wystawiane podczas uroczystości dla naszych parafian i pielgrzymów.

Stara Błotnica jest drugim miejsce w naszym powiecie, w którym są relikwie świętego Jana Pawła II. Jak już pisaliśmy w 2011 roku także kropla krwi i paciorek z różańca Papieża trafiły do ośrodka Ośrodka Edukacyjno-Charytatywnego Diecezji Radomskiej Emaus koło Białobrzegów. Są umieszczone w ołtarzu Jana Pawła II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie