Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festyn Ekologiczny Radom Czyste Miasto 2018 w parku Kościuszki. Spółka Radkom uczyła tam zachowań ekologicznych, były stoiska i atrakcje

MAG
Festyn Ekologiczny Radom Czyste Miasto 2018.
Festyn Ekologiczny Radom Czyste Miasto 2018. Marcin Genca / Tadeusz Klocek
Aż trzy klasy z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 31 imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego wygrały w konkursie, towarzyszącym festynowi ekologicznemu pod hasłem Radom Czyste Miasto. Odbył się on w piątek, 8 czerwca w parku Kościuszki.

W piątek w parku Kościuszki odbył się doroczny festyn ekologiczny pod hasłem Radom Czyste Miasto, którego organizatorami była miejska spółka Radkom przy wsparciu Stowarzyszenia Inicjatywa. Najpierw, w Resursie Obywatelskiej, rozstrzygnięto konkurs Szkoła Przyjazna Środowisku, adresowany do uczniów radomskich szkół podstawowych. To wielka rywalizacja w zbiórce surowców wtórnych. Jak się okazało, najmłodsi radomianie zebrali w sumie prawie 200 ton makulatury, puszek, szkła czy też plastikowych nakrętek albo zużytych baterii.

Pożyteczny konkurs

- Konkurs trwał od października ubiegłego roku do kwietnia, a brało w nim udział 20 szkół. Jego efektem poza pozyskanymi surowcami wtórnymi jest kształcenie ekologiczne. Dzieci wiedzą, że nie wyrzuca się wszystkiego do kosza, tylko zbiera odpowiednie odpady, które mogą być potem wykorzystane do recyklingu. Cieszy nas, że z roku na rok coraz więcej szkół bierze udział w tym konkursie - mówił nam Waldemar Kordziński, prezes spółki Radkom

Później uczestnicy konkursu, przeszli w barwnym korowodzie przez deptak, prowadzeni przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Grandioso. Dzieci były ubrane w wykonane samodzielnie stroje, podkreślające związki z ekologią i recyklingiem - papierowe czapki i cylindry, kolorowe worki na śmieci, tekturowe tacki z numerem szkoły i wiele innych elementów.

Nagrody i ekofestyn

Wszyscy zebrali się przed muszlą koncertową w parku Kościuszki, gdzie na zebranych czekały występy oraz stoiska ze słodkościami, daniami z grilla i kanapkami oraz dmuchany zamek i trampoliny.

- Radom jest czystym miastem, a to dlatego, żeę mamy tak wspaniałe dzieci i młodzież, która kształtuje zachowania proekologiczne również wśród dorosłych - mówił podczas otwarcia festynu Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Zanim wręczono nagrody szkołom, wspaniały pokaz musztry paradnej dała orkiestra Grandioso. Później dyplomy i torby cukierków wręczali przedstawicielom szkół numer 30, 31 oraz 32 prezes Waldemar Kordziński, wiceprezes Zbigniew Banaszkiewicz, radny Kazimierz Woźniak, prezydent Radosław Witkowski czy podinspektor Stanisław Popiel z mazowieckiej policji.

Pierwsze trzy miejsca zajęły trzy klasy z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 31 przy ulicy Białej w Radomiu. Jej uczniowie już od kilku lat uczestniczą w konkursie Szkoła Przyjazna Środowisku. W zbiórkę surowców wtórnych zaangażowało się tam bardzo wiele osób, a informacje o udziale w ekologicznej rywalizacji przekazywano uczniom, rodzicom i znajomym. Koordynatorem zbiórki była nauczycielka Lilia Misiura.

- Praca zespołowa przyniosła widoczny efekt, zebraliśmy aż 51 ton odpadów, dzięki czemu w tym roku udało się nam zająć pierwsze miejsce i otrzymać czek na 8 tysięcy złotych, które to fundusze zostaną przeznaczone na potrzeby szkoły - mówił nam Jacek Nowak, dyrektor szkoły podstawowej numer 31 w Radomiu.

Pokazy szkół ZDZ

Przed muszlą koncertową prezentowali się również uczniowie klas mundurowych szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego, którzy prezentowali musztrę i elementy taktyki wojskowej pod kierunkiem pułkownika rezerwy Sławomira Gąsiora oraz uczniowie klas fryzjerskich z pokazem mody pod opieką Magdaleny Suligowskiej i Anety Bernat.

Jednocześnie przy parku stanął punkt, w którym można było oddawać surowce wtórne, a uzyskane w ten sposób bony brały udział w losowaniu rowerów, sprzętu agd i innych nagród. W namiotach Radkomu w ramach akcji "Kwiatki za odpadki" za przyniesioną makulaturę i inne surowce wtórne rozdawano sadzonki kwiatów i ziół. Były też stoiska radomskiego sanepidu, w którym można było bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze lub uzyskać porady lekarzy specjalistów, a także wystawy leśników, pszczelarzy, czy firm zajmujących się recyklingiem odpadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie