Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śliwka w czekoladzie "Szydłowianka" i...jej niezwykła historia

wk
Na rynku zadebiutował nowy produkt z naszego regionu - śliwka w czekoladzie "Szydłowianka". Recepturę wymyślił Australijczyk, Gavin Baxter, którego żona Agnieszka pochodzi z Szydłowa. Obecnie oboje mieszkają w Szydłowie w powiecie staszowskim i miejscowy produkt - śliwkę postanowili wykorzystać w biznesie.

Producentem śliwki w czekoladzie jest spółka Purple Valley, w dosłownym tłumaczeniu Dolina Purpurowa. Spółka będzie się zajmowała również dystrybucją świeżych, suszonych i przetworzonych owoców, które masowo produkowane są w województwie świętokrzyskim, oprócz śliwek także jabłek, brzoskwiń, moreli, borówek i innych.

Recepturę "Szydłowianki", czyli śliwki w czekoladzie wymyślił mąż prezes zarządu Purple Walley Agnieszki Wierbickiej- Baxter, Gavin Baxter, który jest Australijczykiem, znanym szefem kuchni, który pracował w wielu pięciogwiazdkowych restauracjach. Przez lata szefował też kuchniom restauracji zlokalizowanych na luksusowych statkach wycieczkowych. Jak mówi pani Agnieszka Gavin poznał kuchnie setek krajów, ale... zakochał się w szydłowskich, ekologicznych uprawach śliw.

- Śliwka z Szydłowa to znakomity produkt, który mamy nadzieję będzie pełnił rolę ambasadora naszego historycznego Szydłowa -dodaje Agnieszka Wierzbicka.

Premiera "Szydłowianki" - wyjątkowej śliwki w czekoladzie zbiegnie się w czasie z XX Międzynarodowym Turniejem Rycerskim, który odbywał się będzie w Szydłowie dniach 21-22 lipca. Tego dnia po raz pierwszy będzie można spróbować tego wyjątkowego produktu w specjalnym butiku śliwkowym stworzonym w Szydłowie tylko dla "Szydłowanki".

Pani Agnieszka tak pisze o nowym produkcie: "Szydłowianka – to niezwykła pralina skrywająca w sobie smak historycznego Szydłowa i wyborną śliwkę - symbol lokalnego kunsztu sadowniczego. "Szydłowianka" to także symbol pierwszych sadów owocowych zakładanych na ziemiach polskich w ogrodach królewskich pałaców, czy przy klasztorach. Biorąc pod uwagę historię Szydłowa i najnowsze odkrycia archeologiczne, możemy przypuszczać, iż zakładano tu sady owocowe przy Pałacu Królewskim Władysława Jagiełły, które być może należały do najstarszych w Polsce, a może nawet w Europie. Stąd miano Stolicy Śliwki dla Szydłowa wydaje się w pełni uzasadnione. "Szydłowianka" to również hołd składany każdej mieszkance gminy Szydłów, za trud wkładany w wychowanie kolejnych pokoleń Szydłowiaków, mistrzów śliwkowego sadownictwa. Idealne połączenie śliwki i czekolady ma swoich zwolenników nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jest to więc znakomity produkt, który mamy nadzieję będzie pełnił rolę Ambasadora naszego historycznego Szydłowa. Wspaniale smakuje podana z kawą, herbatą czy lampką wina. Poprzez swoją kompozycję składników śliwkę i czekoladę, należy do grupy tak zwanych „zdrowych słodyczy”, a sama śliwka z uwagi na właściwości zdrowotne zaliczana jest do grupy produktów „superfood"".

Pani Agnieszka Wierzbicka pochodzi z Szydłowa. Wyjechała stąd w 1998 roku do Warszawy. Przez lata pracowała w National Geographic. Męża Gavin Baxtera poznała podczas jednej z podróży służbowych. Razem mieszkali w różnych częściach świata. Do Szydłowa przyjechali prosto z ...Jamajki gdzie Gavin był na kontrakcie. Tu wraz z mężem kupili stojący w rynku ratusz, z którego chcą w najbliższych latach zrobić perłę historycznego Szydłowa.

Chcą pchnąć życie w ten przez lata zaniedbany budynek. W sobotę w ratuszu nastąpi otwarcie butiku firmowego produktu "Szydłowianka" . Najpierw śliwka w czekoladzie będzie sprzedawana tylko w Szydłowie. Potem będzie dystrybuowana w całym regionie świętokrzyskim i całej Polsce. Stworzony zostanie też sklep internetowy stolicasliwki.pl.

Przypomnijmy, że gmina Szydłów to stolica uprawy śliwki w Polsce. Na jej terenie znajduje się blisko 2 tysiące hektarów sadów śliwkowych. Dogodne warunki klimatyczno-glebowe, a zara­zem wysoka kultura prowa­dzenia sadów powodu­je, iż owoce z Szydłowa cieszą się uznaniem i dużym popytem na giełdach rolno-spożywczych w centralnej i południowej Polsce, a także za granicą. Warto dodać ,że rocznie w gminie Szydłów produkuje się około 20 tysięcy ton śliwek gdy produkcja tego owocu w całej Polsce wynosi około 100 tysięcy ton. Łatwo obliczyć ,że z jednej gminy pochodzi około 20 procent produkcji śliwek w Polsce!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śliwka w czekoladzie "Szydłowianka" i...jej niezwykła historia - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia