Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

161. rocznica bitwy pod Grochowiskami. Uroczystości i inscenizacja. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Fot. Urząd Miejski, Piotr Czerw, SP Brzeście, SP Kozubow
Za nami obchody 161. rocznicy Bitwy pod Grochowiskami. Uczciliśmy ją godnie, z szacunkiem dla Tych, którzy przelewali krew za wolną Polskę.

O godzinie 9, sprzed Muzeum Regionalnego w Pińczowie wyruszył rajd pieszy, w którym udział wzięli uczniowie, harcerze i strzelcy z pińczowskiego Związku Strzeleckiego Niepodległość. Godzinę później, z parkingu przed miastem w kierunku Grochowisk ruszyli rowerzyści, a w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bogucicach rozpoczęła się msza święta w intencji poległych za Ojczyznę.

Oficjalne uroczystości na Grochowiskach rozpoczęły się przed południem. Licznie zgromadzonych gości powitała prowadząca wydarzenie, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie Justyna Dziadek, a następnie krótki rys historyczny z dziejów Powstania Styczniowego zaprezentowała Beata Kita, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Pińczów.

Modlitwa wygłoszona przez księdza Piotra Zagałę poprzedziła Apel Poległych odczytany przez Roberta Osińskiego z buskiej grupy rekonstrukcyjnej Żuawi Śmierci.

Po salwie honorowej oficjalne delegacje złożyły kwiaty i znicze u stóp pamiątkowego obelisku. Miasto i Gminę Pińczów reprezentował główny organizator uroczystości, burmistrz Włodzimierz Badurak, wiceburmistrz Beata Kita oraz przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Woźniak. Kwiaty złożyli także przedstawiciele władz Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Powiatu Pińczowskiego, Gminy Złota, Miasta i Gminy Busko -Zdrój, Powiatu Buskiego, szkół, instytucji i urzędów, stowarzyszeń i organizacji, służb mundurowych policji, straży pożarnej służby więziennej i wojskowości, harcerzy, strzelców i pasjonatów historii. W obchodach rocznicowych uczestniczyli także radni Rady Miejskiej w Pińczowie i Rady Powiatu Pińczowskiego, sołtysi, nauczyciele i uczniowie i wszyscy, dla których data 18 marca 1863 roku ma istotne znaczenie. Ostatnim, ale długo wyczekiwanym punktem uroczystości była krótka rekonstrukcja potyczki między oddziałem Mariana Langiewicza a wojskami carskimi. Obecni mogli także obejrzeć wystawę fotograficzną i zagrać w grę przygotowaną przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Pińczowie i Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną Filię w Pińczowie. Nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia czuwali strażacy OSP, policja i służby medyczne SZOZ. Po zakończeniu rocznicowych obchodów na Grochowiskach, burmistrz Włodzimierz Badurak, wraz z wiceburmistrz Beatą Kitą i sekretarzem Gminy Pińczów Marcinem Kozłowskim złożyli kwiaty w miejscu pamięci w Kamedułach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie