Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

161. rocznica Bitwy pod Małogoszczem. Uroczyste obchody połączono z rekonstrukcją historyczną. Zobacz zdjęcia

Oprac.: Mateusz Zapart
Piękne obchody 161. rocznicy Bitwy pod Małogoszczem. Zobacz więcej na kolejnych slajdach
Piękne obchody 161. rocznicy Bitwy pod Małogoszczem. Zobacz więcej na kolejnych slajdach MiG Małogoszcz
W niedzielę, 25 lutego, w Małogoszczu uczczono 161. rocznicę jednej z najkrwawszych bitew powstania styczniowego - bitwy pod Małogoszczem. Z tej okazji na Placu Kościuszki w Małogoszczu odbyły się oficjalne uroczystości rocznicowe zwieńczone złazem turystyczno-historycznym oraz rekonstrukcją historyczną na terenie Zagrody Edukacyjnej "Ostroja Dworska".

Uroczyste obchody 161. rocznicy Bitwy pod Małogoszczem z 24 lutego 1863 roku

24 lutego 1863 roku miała miejsca z najkrwawszych bitew powstania styczniowego. W bitwie pod Małogoszczem zginęło co najmniej 300 Polaków, a około 500 odniosło poważne rany. Mieszkańcy Małogoszcza również ponieśli wielkie straty za pomoc udzieloną powstańcom. Miasto zostało spalone, a w 1869 roku odebrano mu prawa miejskie.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości i rekonstrukcji w Małogoszczu

Na pamiątkę tamtych wydarzeń w niedzielę, 25 lutego na małogoskim Placu Kościuszki w Małogoszczu, rozpoczęto tegoroczne obchody 161. Rocznicy bitwy pod Małogoszczem. Liczni mieszkańcy miasta i gminy, przedstawiciele władz, grupy rekonstrukcyjne i zaproszeni goście zebrali się by wspólnie oddać hołd pamięci poległych żołnierzy i poświęceniu mieszkańców Małogoszcza.

Mariusz Piotrowski, burmistrz Małogoszcza, w swoim przemówieniu przypomniał najważniejsze fakty związane z powstaniem styczniowym oraz małogoską bitwą. Zwrócił w swych słowach szczególną uwagę na to, że najwyższą wartością jest wolność ojczyzny i jej obrona, czyli postawa jaką 161 lat temu przyjmowali polscy powstańcy.

Następnie, w kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małogoszczu odbyła się msza święta w intencji poległych powstańców styczniowych. Mszy przewodniczył ksiądz profesor Uniwersytetu Śląskiego, doktor habilitowany Andrzej Żądło. Po zakończeniu ceremonii uczestnicy udali się na cmentarz parafialny na wzgórzu Babinek by wziąć udział w apelu poległych przy grobach bohaterów, którzy zginęli 24 lutego 1863 roku, 15 września 1863 roku oraz przy grobie kapitana Stanisława Jaszowskiego - dowódcy jazdy w oddziale pułkownika Antoniego Jeziorańskiego. Warty honorowe na cmentarzu wystawiła Szkolna Grupa Przysposobienia Obronnego Orlęta Poland Commando LOK Survival, a oprawę historyczną zapewniły grupy rekonstrukcyjne na czele z Małogoskim Oddziałem Powstańczym 1863 Klub Historyczny Domu Kultury. Po Apelu zapalono na mogiłach pamiątkowe znicze.

Finał tegorocznych obchodów rocznicy bitwy pod Małogoszczem miał miejsce w Zagrodzie Edukacyjnej "Ostoja Dworska" w miejscowości leśnica. Tam, uczestnicy 17. Złazu Historycznego skosztowali strawy powstańczej przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich „Piekiełko” z Zakrucza oraz obejrzano inscenizację historyczną poprowadzoną Romualda Sadowskiego z Klubu Historycznego Rok 1863.

W uroczystościach w Małogoszczu udział wzięli między innymi: Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Paweł Faryna - starosta powiatu jędrzejowskiego, Maria Barańska – wicestarosta jędrzejowska, radni Rady Powiatu, radni Rady Miejskiej w Małogoszczu z przewodniczącym Michałem Borowskim, major Stanisław Kasza – szef Wydziału Rekrutacji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku Zdroju, młodszy inspektor Piotr Piłatowski - komendant Powiatowy Policji w Jędrzejowie, nadkomisarz Michał Barczyński – komendant Komisariatu Policji w Małogoszczu, przedstawiciele Nadleśnictwa Jędrzejów, rady Rycerzy Kolumba działające w parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Złotnikach i w parafii pod wezwaniem Świętego Piotra i Pawła w Rembieszycach, Małogoski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego, Poczty Sztandarowe Szkół z gminy Małogoszcz, Poczty Sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Małogoszcza, Bocheńca i Kozłowa, grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta i gminy Małogoszcz.

Uroczystościom towarzyszyła oprawa muzyczna przygotowana przez Orkiestrę Dętą Domu Kultury w Małogoszczu.

Zobaczcie zdjęcia z 161. rocznicy bitwy pod Małogoszczem:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie