Region > Zabrali ulgę niepełnosprawnym w stopniu...

  Region > Zabrali ulgę niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym

  /ATA/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie


  Kielczanie, mający kłopot z poruszaniem się i orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, stracą prawo do bezpłatnych przejazdów autobusami.
  Z zaoszczędzonych pieniędzy miasto pomoże naprawdę chorym i kupi dla nich bus do bezpłatnego przewożenia.

  Gdy w 2004 roku przygotowano uchwałę o bezpłatnych przejazdach dla osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z powodu dolegliwości dolnych kończyn zakładano, że z przywileju skorzysta około 300 osób.
  A zgody na darmowe przejazdy wydano już ponad 3 tysiącom niepełnosprawnych. To kosztuje miasto 1,5 mln złotych rocznie. - Do końca roku liczba uprawnionych może zwiększyć się do 5-6 tysięcy - poinformował Marian Sosnowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach. - To kolejne miliony z kasy miasta.

  Zdaniem pracowników Zarządu Transportu Miejskiego, większość osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności porusza się sprawnie, a bezpłatne przejazdy wykorzystuje na dotarcie do pracy. Dlatego uprawnienia należy im zabrać, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na zakup busów do bezpłatnego przewozu osób, które są rzeczywiście niesprawne, poruszają się na wózkach i potrzebują pomocy.

  Radni, którzy na czwartkowej sesji mieli zdecydować o zabraniu ulgi, nie byli jednomyślni. - Dlaczego karze się osoby, które mają kłopoty z poruszaniem się? Miejmy pretensje do komisji orzekającej stopień niepełnosprawności nie tym, co trzeba - stwierdził radny Stanisław Rupniewski.

  Innego zdania był radny Tomasz Bogucki. - Tu nie chodzi o odebranie przywileju, ale o racjonalne wydawanie miejskich pieniędzy. Pomagajmy tym, którym ta pomoc naprawdę się należy i kupmy busa do darmowego transportu osób, które nie mogą się samodzielnie poruszać - wskazał radny.

  Konieczność likwidacji ulgi dosadnie skitował radny Mariusz Goraj: - Chodzi o ograniczenie cwaniactwa - powiedział.

  Radni przegłosowali likwidację darmowych przejazdów dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, ale zachowali prawo do ulgowych biletów z 40-procentową zniżką.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Studniówki 2017

  Wideo