Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Sushi. W naszym regionie przybywa lokali z tym przysmakiem. Dlaczego?

Izabela Mortas
Michał Strzęk i Michał Kostrzewa z Sushi-Ya w Kielcach zapraszają na rainbow - jedną z najpopularniejszych u nich propozycji sushi.
Michał Strzęk i Michał Kostrzewa z Sushi-Ya w Kielcach zapraszają na rainbow - jedną z najpopularniejszych u nich propozycji sushi. Aleksander Piekarski
W poniedziałek 18 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sushi. Ten japoński przysmak jest popularny na całym świecie. Swoich zwolenników zyskuje także w naszym regionie - lokali z sushi nieustannie przybywa.

Jeszcze 15 lat temu w Świętokrzyskiem sushi w zasadzie nie istniało. Dziś lokali z tym japońskim daniem jest w regionie ponad 10 - najwięcej z nich - w zasadzie połowa działa w Kielcach. To Wasabi Sushi, Sushi Nigiri, Akasaka Express, Sushi-Ya, Sushi Master, a także restauracja Neko. Pozostałe lokale działają w większych miastach w województwie - Ostrowcu Świętokrzyskim (Midori Sushi), Busku-Zdroju (Shiru Sushi), Skarżysku-Kamiennej (tu sushi dostaniemy w restauracji Festa w Kombinacie Formy i Autorskiej Pizza-&Cafe).

Ale kompozycje z ryżem i różnorodnymi dodatkami spotkać dziś można w zasadzie w każdym większym markecie, a także w sklepach osiedlowych. Coraz popularniejsze stają się także zestawy do robienia sushi w domu. Możemy je dostać w większości marketów - produkty stały się dziś powszechnie dostępne.

Najstarszy lokal z sushi w regionie dziś już nie działa - to Akasaka na Paderewskiego w Kielcach. Akasaka dziś funkcjonuje jako lokal typu express w Galerii Echo w Kielcach. Ale kolejna restauracja sushi w województwie - Wasabi Sushi na Klonowej w Kielcach powstała około 8 lat temu i w dalszym ciągu ma się bardzo dobrze. - Na początku trzeba było przedzierać szlaki, zachęcać ludzi do spróbowania kuchni, która wydawała się dość egzotyczna. Dziś świadomość konsumentów jest zupełnie inna i sushi nie trzeba tak reklamować - ludzie sami chętnie po nie sięgają - mówi Damian Stachura, współwłaścicel Wasabi Sushi.

Skąd ten wzrost popularności sushi? - Myślę, że zwyciężyła ciekawość. Wiele osób nie lubi sushi do czasu, gdy o nim jedynie słyszy, a nie próbuje. Są osoby, których zniechęca surowa ryba, dlatego próbują od kompozycji z grillowanymi rybami czy innymi dodatkami. Na szczęście możliwości jest tak wiele, że można dla każdego stworzyć sushi według jego kulinarnych upodobań. Pamiętam, jak sam zaczynałem przygodę z sushi i namawiałem do niego członków rodziny. Nie byli przekonani, a dziś mój dziadek sushi się po prostu domaga - mówi z uśmiechem Damian Stachura. - I jeszcze jedna ważna kwestia - sushi to danie lekkie, ale pożywne. Idealnie wtapia się zatem w trend na życie fit - dodaje.

Michał Kostrzewa, właściciel lokalu Sushi-ya w Kielcach dostrzega jeszcze inne zalety sushi - wszechstronność i... podobieństwo do polskich smaków. - Sushi staje się nową pizzą - daniem uniwersalnym, w którym można dowolnie komponować różnorodne składniki. To jednak propozycja niebanalna, którą można odkrywać w nieskończoność. Pokusiłbym się także o porównanie kuchni japońskiej i polskiej - widzę w nich sporo podobieństw. Sushi nam smakuje, bo odnajdujemy w nim to, co lubimy - skrobię, cebulę. Nawet surowa ryba nie jest nam straszna, bo przecież uwielbiamy tatara, czyli nic innego jak surowe mięso- mówi Michał Kostrzewa.

Choć sushi staje się coraz popularniejsze, wciąż robimy wiele błędów, gdy je spożywamy. - Największym błędem jest używanie zbyt dużej ilość sosu sojowego - ten jest w zasadzie sfermentowaną soją z solą i jedzenie tego w zbyt dużych ilościach nie tylko zabija smak, lecz także jest zwyczajnie niezdrowe. Radziłbym sushi dosłownie dotknąć krańcem w sosie. I nie bójmy się jeść rękami. To równoprawny do pałeczek sposób jedzenia sushi - mówi Michał Kostrze-wa.

Jakie sushi jest w naszym regionie najbardziej popularne?

Michał Kostrzewa, właściciel sushi-ya w kielcach:Polacy, w tym także mieszkańcy naszego regionu najbardziej lubują się w sushi amerykańskim. Chyba najbardziej rozpowszechnionym rodzajem tego sushi są California rolls, czyli krążki z ryżem na wierzchu i różnymi dodatkami w środku. Osobiście zachęcam do sięgania po nigiri - małe kulki ryżu z rybą lub owocem morza na wierzchu. To propozycja typowo japońska, której sam jestem zwolennikiem. W Japonii, gdy myśli się o sushi, to idzie właśnie na nigiri. Aby było idealne - ryż musi być nie słodki, lecz kwaśno-słony, a ryby najwyższej jakości. Zauważyłem, że Polacy coraz cześciej idą w tym kierunku i zaczynają poszukiwać faktycznie japońskich przysmaków, które smakują dokładnie tak jak w Japonii. Warto spróbować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie