Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malarze z odległych zakątków świata na na plenerze w Chęcinach

Iwona Rojek
Zyta Trych, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Maria Salus, komisarz pleneru razem z Elżbietą Chojak-Myśko, opiekunką londyńskich malarzy.
Zyta Trych, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Maria Salus, komisarz pleneru razem z Elżbietą Chojak-Myśko, opiekunką londyńskich malarzy. archiwum
Czternasty Międzynarodowy Plener Malarski „Pocztówki Chęcińskie” zorganizowany przez władze Chęcin i Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych przyciaga twórców z wielu odległych zakątków Polski i świata. Przez dwa tygodnie pięćdziesięcioro artystów malowało najpiękniejsze zakątki królewskiego miasta, a w minioną sobotę w Hali pod Basztami odbył się uroczysty poplenerowy wernisaż.

Burmistrz Chęcin Robert Jaworski powiedział, że już nie wyobraża sobie lata bez obecności malarzy. W przyszłym roku swój przyjazd ponownie zapowiedzieli Amerykanie, Francuzi, mieszkańcy Białorusi, Ukrainy, Anglicy i Włosi. - Nasze urokliwe miasto staje się za sprawą pleneru, zabytków, koncertów kolebką kultury -podkreślał burmistrz. - Mamy szczęście do ludzi wrażliwych na piękno i sztukę.

Komisarz pleneru Maria Salus stwierdziła, że takiej atmosfery życzliwości, twórczej pracy, wzajemnego wsparcia jak w tym roku jeszcze nie było. Dostrzegli to również zagraniczni goście. Ośmioosobowa grupa malarzy pejzażystów, profesjonalistów z Londynu, która pracowała pod okiem Elżbiety Chojak-Myśko była tak urzeczona atmosferą, widokami, ciekawymi zakątkami, iż zaproponowali, żeby w Chęcinach zorganizować festiwal, dzięki któremu obywatele z różnych stron świata przekazywaliby miłość, światło i piękno na całą naszą planetę za pomoca swoich prac. Z pobytu na plenerze i wernisażu zadowoleni byli też goście z Bangladeszu, ambasador Mahfuzur Rahmann, wielki pasjonat malarstwa, sekretarz Buve Barlu oraz malarz Rezaun Nabi, który namalował kilka pięknych obrazów. Wszyscy, jak zapewniali chcieliby tu wrócić za rok, również dzięki komfortowym warunkom jakie miasto stworzyło twórcom oraz podejściu do nich ze strony władz, pracowników Dariusza Miernika i dyrektor Renaty Janusz oraz mieszkańców.

- Sztuka wymaga nie tylko wrażliwości i talentu, ale także pieniędzy - mówiła Zyta Trych, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. - Cieszymy się i dziękujemy za to, że burmistrz Jaworski dobrze to rozumie i gości nas z tak wielką atencją u siebie od lat. W tym roku przybyło nam 10 nowych członków.

Plener chwalli także przedstawiciele Bangladeszu. - Jestem tu pierwszy raz, ale zachwyciła mnie polska ziemia, gościnność, na pewno tu wrócimy. Chciałbym też, żeby nasz twórca Rezaun Nabi mógł wkrótce pokazać swoje prace w słynnej chęcińskiej Niemczówce - mówił ambasador.

Mahfuzur Rahman, ambasador Bangladeszu (z lewej)  z sekretarzem Buvie Barley oraz malarzem Rezaunem Nabi.
Mahfuzur Rahman, ambasador Bangladeszu (z lewej) z sekretarzem Buvie Barley oraz malarzem Rezaunem Nabi. archiwum

Przybyli goście mogli wysłuchać też przepięknego koncertu, postarał się o to burmistrz Chęcin, Robert Jaworski. Oprawę muzyczną zapewnili soliści opery narodowej Marzena Trzebińska i Andrzej Zagdański. Dla wszystkich była to wspaniała uczta duchowa.

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Duda: To jest armia Rzeczypospolitej Polskiej. To nie jest niczyja armia prywatna

(Dostawca: x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie