MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trasy nordic walking w woj. świętokrzyskim. Gdzie iść w weekend 18 - 19 maja. 3 najciekawsze trasy

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nordic walking w woj. świętokrzyskim można uprawiać prawie wszędzie. Mimo to zachęcamy do wybrania ścieżek, które zostały sprawdzone przez innych. Wspólnie z Traseo przygotowaliśmy dla Was 3 sprawdzone trasy nordic walking w woj. świętokrzyskim. Na każdy tydzień przedstawiamy Wam nowy zestaw ścieżek do wyboru. Sprawdź, jakie ścieżki przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Trasy nordic walking w woj. świętokrzyskim

Jakie szlaki nordic walking w woj. świętokrzyskim polecają mieszkańcy? Sprawdziliśmy to.

Traseo to aplikacja, za pomocą której każdy ma możliwość zapisania swojej trasy i dzielenia się nią z innymi. Wspólnie z Traseo chcemy Wam zaproponować 3 sprawdzone szlaki nordic walking w woj. świętokrzyskim. Wybierz najciekawszą dla siebie.

Nim wyruszysz, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 25 maja w woj. świętokrzyskim ma być od 14°C do 24°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 3% do 52%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Kornatka - dobra trasa na trening interwałowy

  • Początek trasy: Działoszyce
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 12,45 km
  • Czas trwania marszu: 1 godz. i 47 min.
  • Przewyższenia: 172 m
  • Suma podejść: 491 m
  • Suma zejść: 493 m

XRUN poleca tę trasę

Początek trasy łagodny pozwala się rozgrzać. Później czekają a nas około 100-200 metrowe podbiegi. Trasa idealnie nadaje się do treningu crossowego, interwałowego. Las jest bardzo ładny, ukształtowanie terenu potrafi zmęczyć, mimo niedużego przewyższenia.
Nawiguj


🌲🌤️ Trasa nordic walking: XRUN Kornatka ZIMA 19.02.2017

  • Początek trasy: Działoszyce
  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 17 km
  • Czas trwania marszu: 2 godz. i 4 min.
  • Przewyższenia: 217 m
  • Suma podejść: 448 m
  • Suma zejść: 463 m

Trasę nordic walking mieszkańcom poleca XRUN

Trasa jest bardzo urozmaicona. Mimo 17 km długości zawiera w sobie całą kwintesencję biegów górskich. Nawierzchnia również jest zróżnicowana - od utwardzonych dróg leśnych po wąskie ścieżki z luźnymi kamieniami.

To może Ci się przydać do nordic walking

Materiały promocyjne partnera

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Getto oczami dziecka. Stella Müller-Madej

  • Początek trasy: Działoszyce
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 1,24 km
  • Czas trwania marszu: 25 min.
  • Przewyższenia: 7 m
  • Suma podejść: 8 m
  • Suma zejść: 7 m

Amatorom nordic walking trasę poleca Szlaki_Malopolski

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury opracowało projekt interaktywnych ścieżek edukacyjnych, zapoznających ze śladami dawnego krakowskiego getta. Projekt obejmuje 4 trasy tematyczne: „Z okien apteki. Krakowskie getto we wspomnieniach Tadeusza Pankiewicza”, „Oczami lekarza. Krakowskie getto we wspomnieniach Aleksandra Bibersteina”, „Śladami nastolatki. Krakowskie getto we wspomnieniach Haliny Nelken” oraz „Getto oczami dziecka. Stella Müller-Madej”.

Trwanie w realiach getta przedstawione zostało przez pryzmat wspomnień konkretnych osób, dla których getto było codziennością.

Spacery opracowano w formule tzw. questingu, który można zaliczyć do alternatywnych form zwiedzania. Polega na podążaniu nieoznakowaną trasą i rozwiązywaniu szeregu zagadek czy też zadań, do których prowadzą odpowiednie wskazówki. Całość łączy pewna narracja, towarzysząca spacerowi. Niektóre treści nie są przekazywane wprost, a turysta szuka ich samodzielnie. Każda z zaproponowanych przez MHK tras opatrzona jest zdjęciami, cytatami oraz mapką służącą do realizacji kolejnych zadań.
„Getto oczami dziecka. Stella Müller-Madej”
„Dzielnica zamknięta” istniała w latach 1941-1943, a mury getta stały się granicą światów – granicą niesprawiedliwości, okrucieństwa i braku nadziei. Za murami znaleźli się ludzie odmienni etnicznie, o obcych obyczajach i religii, ale tak samo mający prawo do życia i szacunku, jak ci którzy wznieśli mury getta. Z aryjskiej strony wygnano także rodzinę Stelli Müller-Madej. Ta żydowska dziewczynka miała zaledwie 9 lat, gdy zamieszkała na terenie podgórskiego getta.

Świat widziany oczyma dziecka pełen jest emocji i barw. Dzieci bardziej patrzą sercem, niż chłodnym wzrokiem rozumu. Dziecku jeszcze bardziej niż człowiekowi dorosłemu towarzyszył strach, jeszcze większe niezrozumienie i poczucie krzywdy. Jak wielkim wyzwaniem musiał być dramat wojny dla rozwijającej się wrażliwości dziecka. Dzięki wspomnieniom Stelli możemy odtworzyć rzeczywistość dnia za murami. Pamiętnik relacjonuje rozmaite niewygody, troski i krzywdy, jakich ludzie doświadczali przebywając w tej odseparowanej strefie miasta. Zapiski dziewięciolatki ujawniają także emocje i uczucia ogarniające ludzi, będących świadkami brutalnych i dramatycznych scen, niejednej egzekucji i drastycznych wysiedleń.
Stella Müller-Madej w 1991 r. wydała pamiętnik z czasu okupacji. Książka doczekała się tłumaczenia na kilka języków i została doceniona jako wartościowe źródło informacji z tamtych lat.

Opracowanie: Katarzyna Nowak
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Co daje nordic walking?

Nordic walking to aktywność, która może być uprawiana przez większość osób. Dlatego wiele osób wybiera nordic walking. Przynosi korzyści, jeśli pamiętamy o odpowiedniej technice. Uprawianie tego sportu może pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Nordic walking to aktywność, która rzadko kończy się kontuzjami, więc jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Najważniejsze, by pamiętać o odpowiedniej technice oraz zakupie dobrego sprzętu. Dobrze dobrane kijki pomogą w zachowaniu prawidłowej techniki. Najlepiej wybrać te dedykowane do nordic walking, a nie kupować kijków trekkingowych. Różnią się one budową. Znajdziemy 3 rodzaje kijków do nordic walking:

  • kijki aluminiowe
  • kijki z włókna szklanego
  • kijki z włókien węglowych

Warto zwrócić uwagę na wagę kijków, które wybieramy. Kijki powinny mieć też odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz posiadać paski. Możemy wybrać takie z regulowaną długością lub kupić odpowiednio dobrane do naszego wzrostu. Wysokość kijków jest prawidłowo dobrana, kiedy trzymając kijki w pozycji wyprostowanej, łokieć jest pod kątem prostym.

Chodzenie z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stopy. Właśnie dlatego ten sport jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Ryzyko kontuzji jest znikome, a sam sport jest przyjemny i możemy go uprawiać niemal wszędzie.

Atrakcje Świętokrzyskiego dla miłośników nordic walking

Chyba najpiękniejszym regionem woj. świętokrzyskiego jest Ponidzie, nazywane często „Polską Toskanią” za sprawą krajobrazu – łagodnie pofalowanych wzgórz – który nieco przypomina Włochy. Wzdłuż Nidy biegnie wiele szlaków pieszych i rowerowych, a na turystów czekają też dodatkowe atrakcje. Warto odwiedzić np. Opatowiec, który jest oficjalnie najmniejszym polskim miastem, a z dziećmi wybrać się do Pacanowa, gdzie działa Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka.

Jeśli lubicie chodzić po górach, czekają na was Góry Świętokrzyskie, niewysokie, ale za to bardzo urozmaicone. Najwyższy szczyt – Łysica – ma tylko 614 m n.p.m., ale zalicza się do Korony Polski. Nieodległa Łysa Góra to legendarne miejsce sabatów czarownic. Dziś stoi na niej piękny klasztor z relikwiami Krzyża Św. W Górach Świętokrzyskich warto zajrzeć jeszcze do Jaskini Raj, uchodzącej za jedne z najpiękniejszych polskich naturalnych podziemi.

A może wolicie maszerować po Polsce śladami zabytków? W woj. świętokrzyskim ich nie brakuje – szczególnie dobrze zachowane średniowieczne obwarowania można zwiedzać w Szydłowcu. Miasto nosi nawet przydomek „polskiego Carcassonne” dzięki swoim wspaniałym zabytkom. Jeśli chodzi o zamki, chyba największe wrażenie robi słynny Krzyżtopór w Ujeździe, z którym wiążą się opowieści o duchach i skarbie pilnowanym przez czarty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie