Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Karskich we Włostowie na archiwalnych zdjęciach. Powiat opatowski zakupił zabytek. Czy odzyska dawny blask?

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Zobaczcie imponujące zdjęcia Pałacu Karskich w okresie jego świetności, a także tego, co zostało z budowli. Na zdjęciu Pałac Karskich we Włostowie w latach 1905-1910
Zobaczcie imponujące zdjęcia Pałacu Karskich w okresie jego świetności, a także tego, co zostało z budowli. Na zdjęciu Pałac Karskich we Włostowie w latach 1905-1910 fotopolska.eu
Powiat opatowski zakupił Pałac Karskich we Włostowie. Plany są bardzo poważne, bowiem ruiny mogą stać się centrum kulturalnym, w którym miejsce znajdą koncerty, wydarzenia artystyczne a może nawet hotel? Może nawet uda się spełnić marzenie Juliusza Karskiego i powstanie tutaj Muzeum Historii Ziemiaństwa. O losach pałacu będziemy informować, natomiast dziś zapraszamy w podróż do przeszłości. W galerii zobaczcie jak wyglądał Pałac Karskich na przełomie wieków….

Przepiękny Pałac w centrum Włostowa

Pałac Karskich we Włostowie znalazł nowego właściciela. Został nim powiat opatowski, który umowę na kupno zabytku podpisał 28 listopada. W przyszłości ruiny mają przejść rewitalizację. O zakupie pałacu pisaliśmy:

Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach jak wyglądał Pałac Karskich we Włostowie w dobie świetności i później

Włostów do rodziny Karskich należał od 1795 roku. Budowa pałacu ruszyła w 1854 roku z inicjatywy Stanisława Karskiego i trwała do 1860 roku. Stanisław Karski był właścicielem ziemskim i znanym działaczem politycznym. Rodzina Karskich była bardzo majętna. Należała do nich również między innymi cukrownia we Włostowie ale mieli także młyny, gorzelnie, stawy rybne, plantację chmielu i buraków cukrowych oraz stadninę koni. Przez teren Włostowa przejeżdżała niegdyś kolejka wąskotorowa, która ponoć łączyła wszystkie budynki należące do rodziny Karskich, łącznie z pałacem.

Pałac Karskich we Włostowie to neorenesansowa budowla wzniesiona w latach 1854–1860 na zlecenie Stanisława Karskiego, według projektu Henryka Marconiego. Otaczał ją 10 - hektarowy park.
Sam pałac składał się z 30 pomieszczeń, w tym trzech salonów, sali balowej, sali bilardowej i biblioteki. Miał tu swoją rezydencję biskup sandomierski Marian Ryx.

Pozostałe pomieszczenia przeznaczono na sypialnie, bawialnie i pokoje gościnne, była również kaplica.
W skład zespołu pałacowo- parkowego wchodził także lamus, wzniesiony znacznie wcześniej, bo w XVI wieku, który zwany był zborem braci polskich. Od zachodu do pałacu przylegała oficyna z kolumnowym portykiem, zbudowana w XVIII wieku. Do posiadłości wiodły dwie bramy: jedna w pobliżu samego pałacu, z dwoma lwami, druga, zwana „diabelską”, od strony parku.

Na przełomie XIX i XX wieku do pałacu zostały doprowadzone media – prąd elektryczny, linia telefoniczna, wodociąg, a także centralne ogrzewanie. W łazienkach można było korzystać z ciepłej i zimnej wody. Ponoć w pałacu Karskich miał gościć między innymi Stefan Żeromski, i właśnie tam pisać „Popioły”. Na pewno przebywał tam również nuncjusz apostolski Achilles Ratti. W rezydencji często gościł również prezydent Ignacy Mościcki.

Rezydencja urządzona była z przepychem. Podłogi wykonane były z drogich gatunków drewna i marmuru. Ściany zdobiły dzieła wielkich mistrzów Van Dycka, Lampiego czy Bacciarellego.

Rodzina Karskich opuściła Włostów w 1944 roku w obawie przed NKWD. Pałac samą wojnę przetrwał bez istotnych zniszczeń. Problemy pojawiły się po 1945 roku, kiedy pałac został zdewastowany. Jego wyposażenie i przedmioty zostały rozkradzione przez okoliczną ludność. Pałac zaczął popadać w ruinę gdy przekształcono go w PGR i szkołę. Mieszkały w nim osoby, które wcześniej pracowały w pałacu. Nie oszczędzono także parku, w którym wycięto większość starych drzew.

Obecnie po czasach świetności rezydencji nie pozostał nawet ślad. Jedynie lwy, wiernie czekają na lepsze czasy.

Zobaczcie na zdjęciach jak kiedyś wyglądał Pałac Karskich we Włostowie, jak zmieniał się przez lata aż do dziś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie