Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sekretne miejsca w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach! Byliśmy z kamerą tam, gdzie turyści nie mają wstępu. Zobaczcie film

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 7 lat
Potrzebnica, czyli locus secretus oraz czeluście piecowe to miejsca w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, których turyści zwykle nie oglądają. Domyślacie się, co oznaczają te nazwy? Wiecie, jak wyglądają te tajemniczo brzmiące pomieszczenia? Byliśmy z kamerą w Muzeum Narodowym w Kielcach. Zobaczcie, dlaczego warto je odwiedzić.

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, czyli siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach - historia

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich to siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach, najcenniejszy zabytek architektury Kielc, jedyna w Polsce tak doskonale zachowana rezydencja epoki Wazów. Pałac, wzniesiony w latach 1637–1644 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika, miał być rezydencją magnacką godną najwyższego dostojnika państwowego i kościelnego. W architekturze, dyspozycji wnętrz, detalach architektonicznych, dekoracji przenikają się wpływy włoskie i rodzime, a wciąż czytelny bogaty wystrój architektoniczno-malarski przypomina o dokonaniach fundatora na rzecz Państwa i Kościoła.

Pałac pełnił funkcję czasowej siedziby biskupów krakowskich do 1789 roku, czyli momentu upaństwowienia dóbr biskupich uchwałą Sejmu Wielkiego. Pozostał jednak ośrodkiem władzy państwowej. W XIX i XX wieku w pałacowych wnętrzach mieściły się biura instytucji publicznych, wojskowych, dydaktycznych.

Sekretne miejsca w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach

W 1971 roku jako siedziba kieleckiego muzeum został przystosowany do celów ekspozycyjnych. Obecnie prezentowane są tu wnętrza zabytkowe XVII-XVIII wieku, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej oraz Gabinet Numizmatyczny.

My postanowiliśmy jednak zajrzeć do miejsc, których turyści zazwyczaj nie oglądają.

- Jest parę takich sekretnych miejsc, których nie pokazujemy na co dzień. Jest to tak zwana potrzebnica, czyli locus secretus, czyli toaleta biskupia, są też zachowane w trzecim pokoju biskupim czeluście piecowe, czyli miejsca przez które palono, aby ogrzać pałac - zdradza Artur Rakowski z Muzeum Narodowego w Kielcach.

Muzeum Narodowe w Kielcach. Dlaczego warto je odwiedzić?

W Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich udostępniane są cztery ekspozycje stałe, organizowane wystawy czasowe, koncerty, imprezy kulturalne, realizowana jest działalność edukacyjna i naukowo-badawcza. W salach parteru prezentowane są wystawy czasowe, prowadzone warsztaty artystyczne. Tutaj znajduje się strefa edukacyjna dla rodzin, sklepik z muzealnymi publikacjami i upominkami. W części recepcyjnej można również umilić czas zabawą grami multimedialnymi. Od strony zachodniej pałacu znajduje się ogród włoski, zrekonstruowany zgodnie z przekazami historycznymi. Otacza go mur z bastionem (puntone) zwanym Basztą Prochową.

-Zapraszamy Państwa serdecznie do dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, jako że jest to najlepiej zachowana rezydencja z epoki Wazów w Polsce. W XVII i XIII - wiecznych wnętrzach prezentujemy wspaniałe stropy ramowe unikatowe w skali światowej, wspaniałe tapicery na ścianach, wspaniałe stropy belkowe - polichromowane, bardzo dużo pięknych mebli, począwszy od epoki renesansu, przez manieryzm, do baroku, wspaniałe malarstwo włoskie, holenderskie i nasze rodzinne - polskie. Poza tym srebra, militaria i wiele innych rzeczy, które naprawdę warto zobaczyć - zaprasza Artur Rakowski z Muzeum Narodowego w Kielcach.

Sekretne miejsca w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach! Byliśmy z kamerą tam, gdzie turyści nie mają wstępu. Zobaczcie film

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie