Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa Opuszczona (7). Zakład Marywil w Suchedniowie (WIDEO, zdjęcia)

Monika Kluzek
Monika Kluzek
Wideo
od 16 lat
W województwie świętokrzyskim nie brakuje budowli, które kiedyś można było uznać za prawdziwe perły architektury. Przez lata pełniły ważne funkcje, jednak z czasem popadły w zapomnienie. W cyklu Strefa Opuszczona przypominamy historię opuszczonych budowli w Świętokrzyskiem. Dziś odcinek siódmy, w którym prezentujemy historię upadłych Zakładów Wyrobów Kamionkowych Marywil w Suchedniowie.

Suchedniów leży w malowniczej okolicy pośród lasów Puszczy Świętokrzyskiej, w północnej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie skarżyskim. Miasto stanowi początkowy punkt szlaku turystycznego niebieskiego, który prowadzi do Berezowa oraz szlaku turystycznego czarnego prowadzącego do rezerwatu przyrody Dalejów. Przez Suchedniów przebiega zielony szlak turystyczny ze Skarżyska-Kamiennej na Wykus, czarny szlak rowerowy ze Skarżyska-Kamiennej do mostek. Z kolei przez lasy suchedniowskie prowadzi konny szlak "Burzący stok". Na terenie gminy Suchedniów istnieje kilka gospodarstw agroturystycznych, znajdują się dwa zbiorniki wodne.

Na początku XX-wieku rozpoczęły działalność Zakłady Wyrobów Kamionkowych Marywil w Suchedniowie.

Żeby zobaczyć poprzednie odcinki cyklu kliknij tutaj >>Strefa Opuszczona

Historia Zakładów Wyrobów Kamionkowych

W latach 20-tych ubiegłego wieku Antoni Wędrychowski wybudował w Suchedniowie Fabrykę Naczyń Kamionkowych. Jej produkt finalny wytwarzany był z surowca wydobywanego w Kopalni Gliny "Baranów". Fabryka funkcjonowała prężnie do 1949 roku jako podmiot prywatny, ale już od 1946 roku objęta była zarządem państwowym.

24 stycznia 1950 roku fabryka została formalnie przejęta na własność państwa, na podstawie orzeczenia Ministra Przemysłu i Handlu z tego samego dnia. Od tego czasu działała jako Zakłady Wyrobów Kamionkowych Marywil w Suchedniowie. Produkowano w niej głównie kamionkę kwasoodporną, kanalizacyjną i melioracyjną.

W latach 1959 - 1981 suchedniowskie zakłady funkcjonowały w ramach Zjednoczonych Zakładów Płytek i Wyrobów Sanitarnych "Cersanit" w Kielcach. W lipcu 1981 roku zostały jednak wydzielone ze struktur jednostki nadrzędnej. W ten sposób działały do 1997 roku, kiedy to zostały przekształcone w Spółkę Akcyjną Skarbu Państwa.

Zakłady Wyrobów Kamionkowych Marywil są nieodłącznym elementem suchedniowskiej historii. Ich lata świetności należą do okresu Polski Ludowej. Właściciele mieli w swoich rękach kilka filii i ośrodek wczasowy. W okresie rozkwitu zakład zatrudniał setki pracowników. W tych czasach był duży popyt na naczynia kwasoodporne i kamionkowe rury, które świetnie się sprzedawały. Niestety, wraz ze zmianą ustroju nadszedł kryzys.

W fabryce do samego końca działała angielska linia technologiczna pochodząca z lat 60. Dodatkowo - wiele produktów wciąż wykonywano ręcznie.

Sytuacja w zakładach pogarszała się z roku na roku. Stopniowo zwalniano ludzi a każda partia po dojściu do władzy, obsadzała w Marywilu swoich ludzi na wyższych stanowiskach.

Podjęto próby sprywatyzowania suchedniowskiej spółki. To również się nie udało - nie było chętnych lub pojawiały się protesty polityków. Jeden z ostatnich prezesów Marywilu w niejasnych okolicznościach sprzedał skarb zakładu - własną kopalnię gminy. W 2013 roku ogłoszono upadłość spółki.

Zobacz: Niegdyś potężny zakład, dziś popada w ruinę. Odwiedziliśmy opustoszały Marywil w Suchedniowie (ZDJĘCIA)

Na terenie zakładów Marywil ruszy produkcja?

Sprawa suchedniowskiego Marywilu odżyła niedawno przy okazji ubiegłorocznej wizyty w Kielcach premiera Mateusza Morawieckiego, który oznajmił: - Agencja Rozwoju Przemysłu odkupuje od syndyka Marywil w Suchedniowie. To jest wiarygodność w praktyce, w najmniejszych nawet tematach, choć ten nie jest najmniejszy.

Teren zakładu Marywil to blisko 11 hektarów uzbrojonej ziemi z licznymi halami produkcyjnymi oraz bocznicą kolejową. Zakłady kupiła od syndyka Agencja Rozwoju Przemysłu. Co ciekawe, państwo odkupiło teren od... państwa. Zrujnowane hale nie nadają się do remontu. Zostaną wyburzone, co ma kosztować około 800 tysięcy złotych.

W ostatnich dniach Agencja opublikowała informację dotyczącą przystąpienia do spółki, której zadaniem będzie budowa nowoczesnej fabryki prefabrykowanych elementów betonowych oraz rewitalizacja istniejącej na nieruchomości powierzchni przemysłowej. W tym celu zawarliśmy porozumienie z HM Factory, spółką z grupy kapitałowej HM Inwest. Najprawdopodobniej chodzi o teren po suchedniowskm Marywilu.

Jak się dowiedzieliśmy, chodzi właśnie o teren po Marywilu. Termin rozpoczęcia inwestycji nie jest jeszcze znany.

Żeby zobaczyć poprzednie odcinki cyklu kliknij tutaj >>Strefa Opuszczona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie