Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Lotników w Gościńcu w gminie Chęciny. W niedzielę oddano hołd podniebnym bohaterom. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Święto Lotników w Gościńcu w gminie Chęciny. W niedzielę oddano hołd podniebnym bohaterom.
Święto Lotników w Gościńcu w gminie Chęciny. W niedzielę oddano hołd podniebnym bohaterom. Katarzyna Kazusek, UGiM Chęciny
W niedzielę, 4 września, w Gościńcu uroczyście obchodzono święto lotnictwa. Mieszkańcy oddali hołd polskim lotnikom. Była uroczysta msza święta, apel pamięci i salwy honorowe na cześć bohaterów lotniczej legendy.

Święto Lotników w Gościńcu. "Musimy pamiętać o naszych bohaterach"

Każdego roku pod Pomnikiem Lotników w Gościńcu w gminie Chęciny odbywają się uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych lotników podczas II wojny światowej. Ich 32 nazwiska widnieją na symbolicznym głazie.

- W tym roku mija 90. rocznica utworzenia Szkoły Szybowcowej w Polichnie i 30. rocznica odsłonięcia Pomnika Lotników w Gościńcu. To właśnie w tym miejscu przed laty znajdował się pas startowy elitarnej szkoły szybowcowej. Dobre warunki do latania odkryli tu w 1931 roku studenci z Warszawy, a już rok później powstała szkoła szybowcowa, która kształciła asów polskiego lotnictwa. To tu nauki pobierał generał Stanisław Skalski. W 1992 roku ten wielki bohater, legendarny absolwent szkoły osobiście dokonał odsłonięcia obelisku upamiętniającego lotników poległych w obronie ojczyzny. W roku 2008 nastąpiło uroczyste nadanie imienia generała Stanisława Skalskiego Szkole Podstawowej w Polichnie, a w roku 2009 nadano szkole sztandar

– mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski, który podczas Święta Lotników wspominał także postać zasłużonego mieszkańca gminy Chęciny.

- Na kartach historii zapisał się także jeden z mieszkańców Polichna Jan Krzywicki, który był uczniem i instruktorem tej szkoły. Jesteśmy dumni, że nasza gmina może poszczycić się takimi bohaterami. To o nich już na zawsze będzie przypominać kolejnym pokoleniom Pomnik Lotników wraz z Ikarem wznoszącym się do lotu. To dla nas symbol wolności. Oddanie hołdu wychowankom Szkoły Szybowcowej oraz wszystkim tym, którzy na frontach II wojny światowej oddali życie za wolną Polskę jest naszym patriotycznym obowiązkiem – podkreślał burmistrz, który zapowiedział, że tuż przy Pomniku Lotników w Gościńcu stanie tablica informacyjna, gdzie będzie można zapoznać się z jakże ważną nie tylko dla Polski, historią tego miejsca.

Obecny podczas uroczystości poseł Krzysztof Lipiec apelował, aby nie przechodzić obojętnie obok pomników historii.

- Musimy pielęgnować pamięć o naszych bohaterach. Dziś właśnie gromadzi nas tu obowiązek oddania im czci. Chwała bohaterom, polskim lotnikom, którym przyszło stanąć na wysokości zadania i bronić naszej ojczyzny stawiając czoła okupantom. Dzięki nim możemy żyć w wolnym kraju. Nigdy o tym nie zapominajmy

– mówił obecny podczas wydarzenia poseł Krzysztof Lipiec.

Senator Krzysztof Słoń zaznaczył, że Gościniec to wyjątkowe miejsce naszego regionu.

– To, co się tutaj dokonało w okresie międzywojennym, to ewenement na skalę ogólnopolską. Potwierdza to też niezwykle poważne podejście do samowystarczalności kraju, jeśli chodzi o kadrę lotników. Założenie w Polichnie szkoły szybowcowej i kształcenie tu wybitnych pilotów jest powodem do dumy

– mówił senator Krzysztof Słoń.

– W takiej małej miejscowości kształcili się elitarni polscy lotnicy. Musimy pamiętać o nich, ich ofierze w czasie II wojny światowej. To nie była kampania wrześniowa, a wojna obronna. Niemcy napadli wtedy na Polskę, tym samym rozpoczynając II wojnę światową – przypomniał Mirosław Gębski, starosta kielecki.

- Chwała bohaterom, polskim lotnikom, obrońcom Rzeczypospolitej. Cieszę się, że tak wielu mieszkańców nie tylko gminy Chęciny, ale i całego regionu przyszło dziś, aby pokłonić się tym, którzy przelali krew na ołtarzu historii za naszą wolność – dodał wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Mieczysław Gębski.

Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się od występu Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz młodzieży szkolnej, której patronem jest generał Stanisław Skalski. - Stawiamy za wzór jego bohaterstwo, męstwo i odwagę. Jego postać pokazuje nam co znaczy być prawdziwym patriotą – zgodnie przyznali uczniowie.

Po ich wystąpieniu przypominającym postać wybitnego asa polskiego lotnictwa, odprawiono uroczystą mszą świętą polową w intencji rycerzy podniebnych walk, lotników bombowców, transportowców i samolotów łącznikowych, mechaników i łącznościowców, żołnierzy, personelu naziemnego i pomocniczego, którzy w mrocznych chwilach dla Polski i świata oddali swe młode życie za ojczyznę. Mszy świętej polowej przewodniczył ksiądz Sławomir Ciosek, proboszcz parafii w Polichnie.

Wartę honorową pod Pomnikiem Lotników pełnili żołnierze z Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych w Kielcach. Nie zabrakło też pocztów sztandarowych z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, szkół podstawowych z terenu gminy Chęciny oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Uroczystość stała się doskonałą okazją do odczytania Apelu Pamięci i wystrzelenia salwy honorowej. Pod Pomnikiem Lotników zapłonęły znicze, a poszczególne delegacje złożyły kwiaty, oddając tym samym cześć pamięci poległych za nasz kraj. Zgodnie z ceremoniałem uroczystości wojskowych, licznie przybyli goście i mieszkańcy mogli też wysłuchać Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

(źr. Agnieszka Olech)

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie