Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżki nordic walking w woj. świętokrzyskim. Gdzie warto iść w weekend 4 - 5 maja. 3 najlepsze trasy

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Nordic walking w woj. świętokrzyskim warto trenować prawie wszędzie. Mimo to zachęcamy do wybrania ścieżek, które zostały sprawdzone przez innych amatorów sportu. We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 3 uczęszczane ścieżki nordic walking w woj. świętokrzyskim. Na każdy weekend przedstawiamy Wam nowy zestaw tras do wyboru. Zobacz, co przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Szlaki nordic walking w woj. świętokrzyskim

Które ścieżki nordic walking w woj. świętokrzyskim lubią mieszkańcy? My już to wiemy.

Traseo to aplikacja, za pomocą której każdy ma możliwość zapamiętywania swojej trasy i dzielenia się nią z innymi. Wspólnie z Traseo wybraliśmy dla Was 3 malownicze szlaki nordic walking w woj. świętokrzyskim. Wybierz najbardziej atrakcyjną dla siebie.

Nim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 04 maja w woj. świętokrzyskim ma być od 11°C do 22°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 4% do 34%. W niedzielę 05 maja w woj. świętokrzyskim ma być od 11°C do 20°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 2% do 31%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Spała Orient Express

  • Początek trasy: Radoszyce
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 7,12 km
  • Czas trwania marszu: 1 godz. i 13 min.
  • Przewyższenia: 44 m
  • Suma podejść: 343 m
  • Suma zejść: 329 m

Amber.travel poleca tę trasę

W ambitnym programie I Ogólnopolskiego Spływu Morsów była ponadto gra terenowa w lasach spalskich. Po spływie i popasie w Spale, Piotr przydzielił drużynom zadania, wręczył mapy, a ja dla sprawdzenia się i czasu podjąłem również wyzwanie i wystartowałem, oczywiście poza konkursem. Gra Terenowa Adventure Orient w lasach spalskich to ciekawa propozycja spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny, grupy znajomych lub na samotny wypad za miasto.
W zabawie udział wziąć może każdy, w dowolnie wybranym przez siebie czasie.
Zabawa w odnajdywanie punktów (orienteering) może być świetnym uzupełnieniem integracyjnej imprezy firmowej i team buildingu.

Istota gry terenowej polega na odnajdywaniu punktów kontrolnych wyznaczonych w terenie. Służy do tego specjalne wydanie mapy Spalskiego Parku Krajobrazowego, na której punkty zaznaczone są za pomocą okręgów.
Mapa Spalskiego Parku Krajobrazowego z zaznaczonymi punktami kontrolnymi w skali 1:50 000 jest jednym z głównych elementów gry terenowej. Znajduje się na niej opis walorów krajoznawczych obszaru parku krajobrazowego oraz informacje praktyczne. Mapa wydana przez firmę COMPASS jest dostępna u nas w Amber Przystań Tomaszów Maz. i w księgarniach na terenie całego kraju.
Dzięki udziałowi w grze można poznać wiele interesujących miejsc, które przeciętny turysta rzadko odwiedza. Wybór drogi między punktami jest dowolny jak również kolejność ich zaliczania.
Nawiguj


🌲🌤️ Trasa nordic walking: Ojców-Przez Bramę Krakowską do groty Łokietka i Jonaszówkę

  • Początek trasy: Działoszyce
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 10,83 km
  • Czas trwania marszu: 2 godz. i 52 min.
  • Przewyższenia: 226 m
  • Suma podejść: 831 m
  • Suma zejść: 822 m

G.mirko poleca tę trasę na marsz

I nadszedł ostatni dzień roku... Sobota 31.12.2016.
Dzień wolny więc zacząłem się trochę nudzić. Wzięło mnie na słodycze , poczęstowałem się mleczną krówką,po odwinięciu papierka spojrzałem na niego od wewnątrz a tam tekst: NO TO W DROGĘ ;)
Pora na dalszy wypad była już późna więc udałem się z Krakowa w stronę Ojcowskiego Parku Narodowego. Bardzo lubię to miejsce, zarówno na jazdę rowerem jak i piesze spacery. Drogą krajową 94 mijamy miejscowość Biały Kościół. Tuż za sklepem Lewiatan po prawej skręcamy w prawo i po ok 300m mamy parking po lewej. Tutaj zostawiamy auto ponieważ dalej mamy zakaz wjazdu. Biegnie tędy żółty szlak który przed lasem skręca w prawo a potem wiedzie w kierunku doliny Prądnika, nim również można pójść ale my udajemy się asfaltową krętą drogą w kierunku Bramy Krakowskiej bo czas nagli.
Po drodze mijamy pierwsze skałki,następnie serpentynę gdzie kończy się asfalt i zaczyna bruk a po kilku minutach po prawej widzimy Źródełko Miłości którego obecność potwierdza że za moment pojawi się przed naszymi oczami Brama Krakowska. Dalej wędrujemy przez Bramę Krakowską niebieskim szlakiem biegnącym przez Wąwóz Ciasne Skałki. Szlak ten łączy się pod Chełmową Górą (435m n.p.m. ) ze szlakiem czarnym prowadzącym do Groty Łokietka którego będziemy się trzymać. I tak mijając kolejne skrzyżowanie przy Grocie Łokietka (461m n.p.m.)gdzie niebieski szlak odbija w lewo w kierunku Jaskini Nietoperzowej i Doliny Będkowskiej a czarny w prawo którym po kilku minutach docieramy na miejsce przed wejście do groty. Grotę Łokietka(441m n.p.m.) możemy zwiedzać od 17 kwietnia do 12 listopada w pozostałym okresie jest zamknięta dla ruchu turystycznego. Dobre miejsce na odpoczynek (są ławeczki) i posiłek o ile mamy coś ze sobą ;) Wracamy szlakiem czarnym w kierunku Ojcowa przez skrzyżowanie Pod Chełmową wspomniane wcześniej gdzie szlak odbija w lewo,dalej stromym zejściem docieramy do podstawy skałki zwanej Jonaszówką (inaczej Gruby Janek). Skałka ma ok. 20 m wysokości, a jej szczyt znaczy dawny poziom dna Doliny Prądnika i Sąspowskiej. Na szczycie punkt widokowy z ławeczkami. Schodząc skracamy sobie drogę idąc przez mostek obok stawu rybnego w kierunku widocznego na horyzoncie Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie. Po drodze przyjemna restauracja Pod Bocianem czynna również zimą. Asfaltową drogą docieramy do Bazaru Warszawskiego opisanego pod zdjęciem,dalej wychodzimy na główną drogę skręcając w prawo i wracając pod Bramę Krakowską. Po drodze mijamy po lewej Skały Panieńskie, Igłę Deotymy,Skały Kawalerskie oraz kasę biletową do Jaskini Ciemnej do której ostrym podejściem w lewo wiedzie zielony szlak. Przechodzimy przez most nad Prądnikiem i po prawej ponownie ukazuje się Brama Krakowska. Zaliczając taką pętelkę wracamy tą samą drogą w kierunku parkingu gdzie zaparkowaliśmy samochód.
Polecam trasę jest łatwa i przyjemna. Zajęła mi około 3 godzinki bez dłuższych postojów.
Pozdrawiam i życzę przyjemnej wędrówki :-)
Nawiguj


To może Ci się przydać do nordic walking

Materiały promocyjne partnera

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Zimowy spacer Góra Zborów

  • Początek trasy: Sędziszów
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 3,35 km
  • Czas trwania marszu: 1 godz. i 30 min.
  • Przewyższenia: 103 m
  • Suma podejść: 168 m
  • Suma zejść: 167 m

Amatorom nordic walking trasę poleca Witek1964

Spacer ścieżką przyrodniczą przez rezerwat Góra Zborów. Początek na parkingu przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury. Trasa wiedzie początkowo szlakiem czarnym wzdłuż ścieżki dydaktycznej koloru czerwonego. Na pierwszym odcinku za bramą znajduje się wystawa skał charakterystycznych dla jury. Jaskinia Głęboka niestety o tej porze roku zamknięta na kłódkę. Zapewne ze względu na zimujące tam nietoperze. Jest to jedyna w woj. śląskim udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem i za odpłatnością. Długość jaskini wynosi 175 metrów, a różnica głębokości około 20 metrów. Po ominięciu dojścia do jaskini szlak prowadzi przez las aż do połączenia z czerwonym szlakiem biegnącym z Bobolic do Morska. Szlakiem tym dociera się na szczyt, z którego roztacza się wspaniały widok na okoliczne wzniesienia. Po dojściu do drogi skręcamy na czerwony szlak rowerowy, którym w lesie wracamy na parking do auta. Krótka, łatwa piękna widokowo wycieczka zajmująca z zapasem 1,5 godziny. Można ją na przykład połączyć z jazdą na nartach w ośrodku w Morsku.
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Czy warto uprawiać nordic walking?

Nordic walking to sport, który może uprawiać prawie każdy. Dlatego wiele osób wybiera nordic walking. Przynosi korzyści, jeśli pamiętamy o odpowiedniej technice. Nordic walking pomoże zrzucić zbędne kilogramy oraz pomoże w zadbaniu o dawkę aktywności fizycznej, która jest ważna dla naszego zdrowia. Najważniejsze, by pamiętać o odpowiedniej technice oraz zakupie dobrego sprzętu. Dobrze dobrane kijki pomogą w zachowaniu prawidłowej techniki. Najlepiej wybrać te dedykowane do nordic walking, a nie kupować kijków trekkingowych. Różnią się one budową. Znajdziemy 3 rodzaje kijków do nordic walking:

  • kijki aluminiowe
  • kijki z włókna szklanego
  • kijki z włókien węglowych

Warto zwrócić uwagę na wagę kijków, które wybieramy. Kijki powinny mieć też odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz posiadać paski. Możemy wybrać takie z regulowaną długością lub kupić odpowiednio dobrane do naszego wzrostu. Wysokość kijków jest prawidłowo dobrana, kiedy trzymając kijki w pozycji wyprostowanej, łokieć jest pod kątem prostym.

Chodzenie z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stopy. Właśnie dlatego ten sport jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Ryzyko kontuzji jest znikome, a sam sport jest przyjemny i możemy go uprawiać niemal wszędzie.

Atrakcje Świętokrzyskiego dla miłośników nordic walking

Chyba najpiękniejszym regionem woj. świętokrzyskiego jest Ponidzie, nazywane często „Polską Toskanią” za sprawą krajobrazu – łagodnie pofalowanych wzgórz – który nieco przypomina Włochy. Wzdłuż Nidy biegnie wiele szlaków pieszych i rowerowych, a na turystów czekają też dodatkowe atrakcje. Warto odwiedzić np. Opatowiec, który jest oficjalnie najmniejszym polskim miastem, a z dziećmi wybrać się do Pacanowa, gdzie działa Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka.

Jeśli lubicie chodzić po górach, czekają na was Góry Świętokrzyskie, niewysokie, ale za to bardzo urozmaicone. Najwyższy szczyt – Łysica – ma tylko 614 m n.p.m., ale zalicza się do Korony Polski. Nieodległa Łysa Góra to legendarne miejsce sabatów czarownic. Dziś stoi na niej piękny klasztor z relikwiami Krzyża Św. W Górach Świętokrzyskich warto zajrzeć jeszcze do Jaskini Raj, uchodzącej za jedne z najpiękniejszych polskich naturalnych podziemi.

A może wolicie maszerować po Polsce śladami zabytków? W woj. świętokrzyskim ich nie brakuje – szczególnie dobrze zachowane średniowieczne obwarowania można zwiedzać w Szydłowcu. Miasto nosi nawet przydomek „polskiego Carcassonne” dzięki swoim wspaniałym zabytkom. Jeśli chodzi o zamki, chyba największe wrażenie robi słynny Krzyżtopór w Ujeździe, z którym wiążą się opowieści o duchach i skarbie pilnowanym przez czarty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie