MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Ostrowca uczcili 100 lecie Niepodległości

mir
W szczególny sposób uczniowie Zespołu Szkół numer 3 popularny THM, uczcili 100 lecie Niepodległości.

Z inicjatywy polonistki- Renaty Kowalskiej, nauczycielki historii– Małgorzaty Wawrzkiewicz i wicedyrektora- Piotra Leśniewskiego, uczniowie klasy drugiej technik mechatronik, uczestniczyli w 15-kilometrowym rajdzie pieszym szlakiem miejsc związanych z działalnością niepodległościową w czasach powstania styczniowego oraz I i II wojny światowej. Trasa rajdu wiodła przez malownicze zakątki Sieradowickiego Parku Krajobrazowego z miejscowości Parcele na Górze Sieradowskiej wzdłuż Świśliny do Rezerwatu Wykus. Przyszli mechatronicy dotarli do miejsca pamięci na Wykusie, zapalili pamiątkowy znicz i oddali cześć poległym tam bohaterom. Uczniowie podkreślili charakter rajdu, trzymając biało- czerwone flagi i napis „THM DLA NIEPODLEGŁEJ”- motyw przewodni wędrówki.

Następnie na świeżym powietrzu, wśród drzew i śpiewających wokół ptaków, odbyła się plenerowa lekcja historii i poezji patriotycznej, którą poprowadziły Małgorzata Wawrzkiewicz i Renata Kowalska. Młodzież wysłuchała opowieści o Wykusie, żołnierzach AK, o „Ponurym”, „Nurcie”, posłuchała poezji partyzanckiej ku czci poległych w tym miejscu, uświęconym męczeńską krwią bohaterów.

Przypadek sprawił, że w tym samym czasie odwiedzała Wykus siostra jednego z żołnierzy AK – Józefa Małka ps. „Komar”. Kobieta, już w starszym wieku, poruszając się o kuli, podeszła do młodzieży, zaciekawiona tą odbywającą się w tym miejscu nietypową lekcją i opowiedziała o swym bracie, jego poświęceniu dla ojczyzny i tragicznym losie, jaki go spotkał. Na koniec życzyła naszym uczniom dobrej przyszłości, sugerując iż ucząc się, zdobywając wiedzę, o tę przyszłość nie będą musieli się lękać. Wzruszeni młodzi ludzie podziękowali siostrze „Komara” za piękną lekcję historii.

Po drodze do Polany Langiewicza młodzież mijała stacje Partyzanckiej Drogi Krzyżowej i mogiły powstańców, na których uczniowie zapalali znicze pamięci.

Na Polanie Langiewicza – miejscu uważanym powszechnie za miejsce obozowania oddziałów powstańczych, dowodzonych przez generała Mariana Langiewicza, podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku- mechatronicy rozpalili ognisko, posilając się pieczonymi kiełbaskami przed drogą powrotną do Ostrowca. Przy ognisku nauczyciele THM zorganizowali też konkurs historyczny dla uczniów, dotyczący działań niepodległościowych i osoby Józefa Piłsudskiego. Uwieńczeniem zmagań konkursowych były drobne nagrody-upominki ufundowane przez dyrektora Czesława Golisa.

ILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



ZOBACZ TAKŻE: Top-Muzyczny. Zobacz najlepsze boysbandy

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie