Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość pogrzebowa żołnierza niezłomnego Władysława Żwirka w Łoniowie. Szczątki spoczęły w rodzinnym grobie

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Uroczysty pogrzeb o charakterze państwowym podporucznika rezerwy WP, kapitana NSZ Władysława Żwirka odbył się w Parafii pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa w Łoniowie.
Uroczysty pogrzeb o charakterze państwowym podporucznika rezerwy WP, kapitana NSZ Władysława Żwirka odbył się w Parafii pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa w Łoniowie. Fot.: Marcin Maj - Gmina Łoniów
Uroczysty pogrzeb o charakterze państwowym podporucznika rezerwy Wojska Polskiego, kapitana NSZ Władysława Żwirka odbył się w Parafii pod wezwaniem świętego Mikołaja Biskupa w Łoniowie. Władysław Żwirek po 77 latach godnie i uroczyście został pochowany na cmentarzu parafialnym w Łoniowie, w rodzinnym grobie, gdzie spoczywa jego ojciec śp. Stanisław Żwirek.

Uroczystość pogrzebowa żołnierza niezłomnego Władysława Żwirka

Szczątki Władysława Żwirka odnaleziono w październiku 2020 roku podczas prac prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza święta z udziałem asysty wojskowej 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego oraz Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa, pocztów sztandarowych: OSP Łoniów i Wnorów, Rycerzy Zakonu Kolumba, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Sulisławicach, przedstawicieli z Instytutu Pamięci Narodowej, Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, Starostwa Powiatowego w Sandomierzu, Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Sandomierzu, Gminnego Ośrodka Kultury i Środowiskowego Domu Samopomocy w Łoniowie, delegacji szkół z terenu gminy, samorządu gminy oraz rodziny.

W ostatnim pożegnaniu wzięła udział także bratanica kapitana Władysława Żwirka Wanda Nasternak oraz wójt Łoniowa Szymon Kołacz.

Uroczystości w Łoniowie miały charakter państwowy i odbyły się w asyście wojskowej.

Władysław Żwirek urodził się 15 listopada 1911 roku we Wnorowie. Na Sandomierszczyźnie działał w Narodowej Organizacji Wojskowej a do 1943 roku był komendantem Obwodu Sandomierskiego Narodowych Sił Zbrojnych. W tym czasie utrzymywał kontakty z oddziałem partyzanckim Jędrusie. W latach 1944–1945 był szefem oddziału organizacyjnego Komendy Okręgu Lubelskiego NSZ i NZW oraz Komendy Ziem Wschodnich, od października 1944 do marca 1945 komendant pow. Chełm NSZ. W lipcu 1945 roku Władysław Żwirek został aresztowany i przeszedł brutalne śledztwo. Był przetrzymywany w więzieniu, w zamku w Lublinie, a od stycznia 1946 roku w więzieniu karno-śledczym na warszawskim Mokotowie. Wyrokiem Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 maja 1946 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Władysław Żwirek został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego postanowieniem Prezydenta RP – Lecha Wałęsy z dnia 7 kwietnia 1995 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie