Wkrótce 70. rocznica pogromu Żydów w Kielcach. Poznaliśmy...

  Wkrótce 70. rocznica pogromu Żydów w Kielcach. Poznaliśmy drogę do pojedniania

  Tomasz Trepka

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W dyskusji uczestniczyli między innymi: Ewa Juńczyk-Ziomecka, byłą minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezydent Kielc Wojciech Lubawski,
  1/44
  przejdź do galerii

  W dyskusji uczestniczyli między innymi: Ewa Juńczyk-Ziomecka, byłą minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Ten fragment dyskusji prowadził dominikanin Tomasz Dostatni. ©Krzysztof Krogulec

  - Polacy nie mogą myśleć o Żydach jako o bogobójcach, a Żydzi o Polakach jako tych którzy ich mordowali - uważa rabin Abraham Skórka, uczestnik konferencji “Pamięć-Dialog-Pojednanie”.
  Konferencja organizowana przez Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego była wprowadzeniem do lipcowych obchodów 70. rocznicy pogromu Żydów Kielcach. Uczestniczyli w niej wybitne autorytety dialogu polsko-żydowskiego, osoby z polskiej sceny politycznej oraz duchowni katoliccy i wyznania mojżeszowego.  Dyskusję rozpoczęły wystąpienia księdza biskupa ordynariusza kieleckiego Jana Piotrowskiego, Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha oraz księdza biskupa Mieczysława Cisło - przewodniczącego Komitetu do spraw Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

  Prelegenci skoncentrowali się na znaczeniu słów przebaczenie oraz pojednanie. - Przebaczenie jest najlepszym przykładem ludzkiej natury - mówił rabin Schudrich.

  Następnie ksiądz Grzegorz Michalczyk odczytał list od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. - Należy pielęgnować kulturę dialogu i to wszystko czym się on wyraża - podsumował autor listu.

  Biskup Kielecki Jan Piotrowski apelował z kolei o pokój, który powinien zagościć w sercach wszystkich ludzi.

  Ksiądz biskup Mieczysław Cisło przywołał wciąż aktualne słowa Jana Pawła II - “Przebaczenie nie urąga sprawiedliwości i dokonuje się w sercu człowieka chroniąc go przed zemstą”.

  W kolejnej części zatytułowanej “Duchowe wymiary przebaczenia i miłosierdzia” wzięli czynny udział: Prymas-Senior ksiądz arcybiskup Henryk Muszyński oraz specjalny gość z Argentyny - rabin profesor Abraham Skórka.

  Ksiądz arcybiskup Muszyński, jak się sam określił, “weteran dialogu polsko-żydowskiego z prawie 30-letnim stażem”, przypomniał jak trudna droga towarzyszyła początkom jego działania. - W 1986 roku uczestniczyłem w uroczystościach poświęcenia cmentarza w Kielcach. Byłem tam z własnej inicjatywy. Od strony katolickiej czułem się niezmiernie osamotniony w tym boju o pamięć - powiedział w trakcie swojego wystąpienia.

  Rabin, profesor Abraham Skórka skoncentrował się na niezwykle pozytywnym wizerunku Polski, która przed wiekami słynęła z olbrzymiej tolerancji wobec różnych mniejszości etnicznych oraz wyznaniowych. - Była to najbardziej twórcza społeczność żydowska. Żydzi nie czuli się tu gośćmi, mieli przeświadczenie że znaleźli swój własny dom - zakończył.

  Głównymi aktorami kolejnej części byli: były premier Włodziemierz Cimoszewicz, była minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Ewa Juńczyk-Ziomecka oraz Prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

  Prelegenci zastanawiali się nad aspektem obecności skruchy i pojednania we współczesnym życiu politycznym.

  - Uczestnicząc w obchodach 50. rocznicy pogromu powiedziałem “przepraszam”. Chciałem tym samym przerwać zbyt długi czas milczenia, które towarzyszyło wydarzeniom 4 lipca 1946 roku - powiedział Włodzimierz Cimoszewicz.

  Minister współpracująca z Lechem Kaczyńskim przywołała jego przemówienie z okresu prezydentury kiedy wzywał by nie bać się własnego rachunku sumienia. Apelował w nim o wspólne budowanie świata bez podziałów, opartego na pokoju i solidaryzmie społecznym.

  - Polityka i skrucha to dość rzadkie połączenie, ale jest możliwe. Jako przykład podam stosunki z ludnością ukraińską. Utrzymujemy z nią stałą współpracę. Nie boimy się trudnych rozmów o zbrodni wołyńskiej (masowe zabójstwo ludności polskiej dokonane przez ukraińskich nacjonalistów - red.) czy akcji “Wisła” (akcja pacyfikacyjna prowadzona przez komunistyczne polskie władze wymierzona w Ukraińską Powstańczą Armię - red.). Mamy jednak jeszcze wiele do zrobienia - stwierdził Wojciech Lubawski.

  Punktem kulimiacyjnym konferencji stała się uroczystość przyznania nagrody “Człowiek Pojednania” dla rabina profesora Abrahama Skórki z Argentyny. Przyznawana jest ona przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów, wszystkim szczególnie zasłużonym dla dialogu żydowsko-chrześcijańskiego. Laudację wygłosił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego oraz współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

  Konferencję zakończyła się projekcją pełnometrażowego filmu dokumentalnego opowiadającego o pogromie w Kielcach oraz drodze do pojednania pod tytułem “Przy Planty 7/9”.

  Pogrom kielecki
  Taką nazwą określana jest seria napadów na Żydów, 4 lipca 1946 roku w Kielcach, przy ulicy Planty 7. Pogromu dokonali żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej oraz mieszkańcy Kielc. Bezpośrednią przyczyną była plotka o uwięzieniu przez Żydów chłopca, w celu dokonania na nim mordu rytualnego. W wyniku pogromu zginęło 37 Żydów, 35 zostało rannych. Pogrom przyczynił się do rozpowszechnienia w świecie stereotypu Polaka-antysemity, a Kielce okryły się złą sławą w środowiskach żydowskich.


  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Wszystkie komentarze (16) forum.echodnia.eu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Sport

   Strefa Imprez

   Wideo

   Galerie zdjęć

   Miss Ziemi Świętokrzyskiej

   Miss Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Poznaj zdobywczynie tytułów

   Miss Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Poznaj zdobywczynie tytułów

   Miss Nastolatek Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Poznaj laureatki

   Miss Nastolatek Ziemi Świętokrzyskiej 2017. Poznaj laureatki

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Gry