Zyta Trych promuje Kielce

  Zyta Trych promuje Kielce

  Iwona Rojek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zyta Trych podczas promocji swojej dziesiątej książki „Zdarzyło się w K.”.

  Zyta Trych podczas promocji swojej dziesiątej książki „Zdarzyło się w K.”. ©Ł. Zarzycki

  Zna każdy najmniejszy zakamarek śródmieścia Kielc i chciałaby ogromną sympatię do miasta przekazać innym.
  Zyta Trych podczas promocji swojej dziesiątej książki „Zdarzyło się w K.”.

  Zyta Trych podczas promocji swojej dziesiątej książki „Zdarzyło się w K.”. ©Ł. Zarzycki

  Podczas promocji książki "Zdarzyło się w K.", w Młodzieżowym Domu Kultury Zameczek, Zyta Trych mówiła, że Kielce są jej wielką miłością, tu się urodziła i wychowała, dorastała przy ul. Sienkiewicza na teatralnym podwórku.
  Na promocję, podczas której pisarka została wyróżniona też medalem "Bene Meritus", co oznacza "dobrze zasłużona", przez Towarzystwo Sztuk Pięknych przyszły tłumy.

  Niech się zrobi nudno

  Książka składa się z trzech części - Jedną z nich poświęciłam moim bliskim, którzy dwa lata temu nagle odeszli, ukochanej, jedynej córce Tamarze i prawnuczce, czteroletniej Adzie - opowiadała Zyta Trych.
  Znajdują się w niej też przepiękne ilustracje wielu zakątków Kielc autorstwa Zbigniewa Pisarskiego-Skirmuntta. "Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz", "Ze szczęściem bywa tak, jak z okularami, szuka się ich, one siedzą na nosie" - to motta do poszczególnych rozdziałów, które czyta się z zapartym tchem.

  Cieszyć się życiem

  Zebrana na promocji publiczność podkreślała, że zarówno wszystkie do tej pory wydane książki, jak i sama osoba autorki pozwala im od nowa cieszyć się życiem. -

  Jak patrzę na Zytę, że jest taka elegancka, oryginalna, umiała się podnieść po takich nieszczęściach - przyznała Teresa Jarząbek. - Dwa lata Zyta temu straciła jedyne dziecko, córka zachorowała na rzadki rodzaj nowotworu, rumień guzowaty, w tym samym roku 2005 roku zmarła też jej wnuczka, która została zarażona w szpitalu rzadką bakterią seracją, pojawiło się wodogłowie i niedowład, nie można było jej uratować, a mimo to nie poddała się. Razem z mężem Brunonem musieli wspierać wnuka, który jednocześnie stracił i matkę i córkę. Teraz pomagają wychowywać dwójkę prawnucząt, trzyletnią Laurkę i rocznego Oskarka. W czasie promocji książki na scenę wbiegł wzruszony Dominik Trych i wyraził swoją radość, że ma taką wspaniałą babcię.

  Pisarka wyraziła ogromną radość z otrzymanego wyróżnienia "Bene Meritus". Nic dziwnego, organizuje biesiady literackie, pomaga przy wydawaniu książek i organizowaniu plenerów malarskich, chodzi do teatru, pisze książki, ma czas na kawkę w kawiarni, interesuje się modą. Śmieje się, że stale coś przerabia, doszywa, bo lubi ubierać się kolorowo i oryginalnie.

  Nietuzinkowa Zyta Trych zapowiada, że nie zamierza osiąść na laurach. W planach ma napisanie dwóch następnych książek - o kieleckim teatrze i przeżyciach Żydówki poznanej w Busku Zdroju. Jutro wyjeżdża odebrać nagrodę za tomik "Kasztany we mgle". Uważa, że dopóki się żyje należy cały czas działać dla dobra drugich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  Świętokrzyskie widoki na spotkaniu w pałacu biskupów krakowskich

  Ponad 280 unikalnych, w większości niepublikownaych, fotografii można zobaczyć w albumie „Świętokrzyskie widoki Kieleckie i Sandomierskie w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości”. To zapis stanu zabytków regionu, ale także i wyglądu wsi, miasteczek i miast z przełomu XIX i XX stulecia. Na czarno białych ilustracjach utrwalono podobizny mieszkańców oraz widoki...

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki 2017

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Zobacz i zagłosuj

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!