Ceny na kieleckich stokach jak w Alpach!

  Ceny na kieleckich stokach jak w Alpach!

  Anna Niedzielska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Śnieżenie tego stoku na kieleckim Stadionie kosztowało kilka tysięcy złotych. Deszcz zmył śnieg w ciągu dwóch dni.

  Śnieżenie tego stoku na kieleckim Stadionie kosztowało kilka tysięcy złotych. Deszcz zmył śnieg w ciągu dwóch dni. ©D. Łukasik

  Podrożały karnety narciarskie na trasy na stokach Telegrafu i Pierścienicy. Wielbiciele białego szaleństwa są oburzeni.
  Śnieżenie tego stoku na kieleckim Stadionie kosztowało kilka tysięcy złotych. Deszcz zmył śnieg w ciągu dwóch dni.

  Śnieżenie tego stoku na kieleckim Stadionie kosztowało kilka tysięcy złotych. Deszcz zmył śnieg w ciągu dwóch dni. ©D. Łukasik

  Dlaczego jeżdżenie na nartach w Kielcach jest takie drogie? Bo zima trwa krócej niż w wyższych górach, a wyciągi i sprzęt do ich utrzymania kosztują tyle samo.
  Od 25 do 30 złotych kosztują 10-zjazdowe karnety narciarskie na kieleckich i podkieleckich stokach. Trasy mamy od 380 do 800 metrów, a ceny dwa razy wyższe niż w Tatrach czy… włoskich Alpach.

  MIASTO MA DZIERŻAWĘ

  Wyjątkiem w naszym regionie jest Sandomierz. Miniwyciąg - "wyrwirączkę" na sześćdziesięciometrowym stoku - prowadzi tam Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
  - W ubiegłym roku wyciąg funkcjonował bezpłatnie, w tym wjazd kosztuje 40 groszy, bo chodziło nam przede wszystkim o to, żeby dzieciaki mogły korzystać z zimy, która w naszym regionie trwa krótko. Cena nie pokryje kosztów funkcjonowania wyciągu, ale jakoś damy sobie z nimi radę - mówi Janusz Chabel, dyrektor MOSiR w Sandomierzu.

  W Kielcach wyciąg na Stadionie też jest na miejskim gruncie, ale oddanym w dzierżawę spółce Telegraf na kilkadziesiąt lat, za 3,5 tysiąca złotych miesięcznie.
  - Przed wydzierżawieniem gruntu stok był zaniedbany, w połowie lat siedemdziesiątych była tam jakaś "wyrwirączka", ale od lat ten wyciąg nie funkcjonował. Co miasto ma z tego terenu? Pieniądze za dzierżawę i to, że na stoku coś się dzieje. Wiem, że zainwestowane są tam duże kwoty - wyjaśnia Jerzy Mielnik, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miasta w Kielcach.

  Drożej za wyciąg narciarski

  Drożej za wyciąg narciarski


  Na Stadionie i Telegrafie w Kielcach za karnet dzienny ważny tylko w dni robocze w godzinach 10-16 zapłacimy 35 zł, za karnet z 20 wjazdami - 50 zł, z 10 wjazdami - 27 zł, a z 5 wjazdami - 15 zł (ta cena bez zmian). W Tumlinie karnet kosztuje 25 zł na dłuższy wyciąg, 15 zł na krótszy - obydwa po 10 zjazdów. W Krajnie za karnet zapłacimy 30 zł, tyle samo, co w Widełkach, gdzie jest dodany jeden zjazd ekstra. W Bałtowie jeden wjazd kosztuje 3 zł, karnet - 30 zł za 12 wjazdów.  DROŻEJ NIŻ W ALPACH

  Narciarze są jednak rozżaleni, że o nich miasto nie pomyślało i przeliczają: 20-zjazdowych karnet na Telegraf lub Pierścienicę kosztuje 50 złotych. Obydwa stoki narciarskie mają po niespełna 500 metrów. Oznacza to, że za 10 kilometrów jazdy płacimy 100 złotych. Pięć razy tyle (około 140 euro) kosztuje tygodniowy ski-pas we włoskim Livigno, gdzie trasy mają łącznie 400 kilometrów, a karnet obowiązuje na kilkudziesięciu wyciągach, krzesełkach i kolejkach gondolowych w trzech miejscowościach. Jakkolwiek by liczyć wychodzi, że u nas jeździ się drożej niż w Alpach.

  - Zdajemy sobie z tego sprawę, bo sami jeździmy na nartach. Jednak z Alpami nie mamy się co porównywać. Tam sezon trwa co najmniej pięć miesięcy i wyciągi mają taką przepustowość, że obsługują kilkadziesiąt tysięcy ludzi w ciągu godziny. U nas realia są zupełnie inne. Ubiegłoroczny sezon trwał niespełna miesiąc, a my przez ten czas musimy zarobić na cały rok prowadzenia działalności, przy wyciągach i stokach będących w stanie obsłużyć do tysiąca osób w ciągu godziny i pełnym obciążeniu tylko podczas dwóch tygodni ferii i w weekendy - mówi Paweł Kozłowski, współwłaściciel spółki Telegraf, prowadzącej obydwa stoki.

  PODWYŻKI UDERZYŁY W KARNETY

  - Przez kilka lat nie podnosiliśmy cen, ale w tym roku już nie było wyjścia. Za 1500 złotych trudno znaleźć pracownika, od nowego roku ma podrożeć energia, w ciągu ostatnich dwóch lat sporo zainwestowaliśmy w sprzęt i planujemy dużą inwestycję na Stadionie - wylicza Paweł Kozłowski. - To wszystko kosztuje. Dla przykładu: przed ostatnim weekendem śnieżyliśmy kilka nocy stok na Pierścienicy, który prawie już stopniał. Woda i prąd kosztowały kilka tysięcy.

  Drugi przykład: do ratraka na Telegrafie trzeba około 1000 litrów paliwa tygodniowo, na okrągło licząc 4000 złotych. Sam ratrak kupiony w tym roku kosztował 300 tysięcy złotych…

  O wiele tańsze od naszych stoków są tatrzańskie. W Białce wjazd na 800-metrową trasę kosztuje 1,50 złotego. Ale tam warunki klimatyczne nie wymagają dośnieżania, a turystów jest pełno przez całą zimę. Nasze ceny należałoby zatem porównywać raczej do wyciągów w środkowej Polsce i… na Mazurach. Jeden wjazd na Morenowej Stacji Narciarskiej w Okrągłem (kilkanaście kilometrów od Olszyna) kosztuje 2,50 złotego, a liczba śnieżnych dni jest tam porównywalna do Kielc. Na całorocznym stoku Szczęśliwice w Warszawie 25-wjazdowy karnet kosztuje 60 złotych. Centralna Polska dla narciarzy jest więc droższa niż jazda na lodowcu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Zgłoś dziecko!

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Zgłoś dziecko!

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!