Ruszył proces o korupcję

  Ruszył proces o korupcję

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ordynator odpowiada za przyjęcie łapówek, cztery inne osoby za ich wręczenie.

  Ordynator odpowiada za przyjęcie łapówek, cztery inne osoby za ich wręczenie. ©D. Łukasik

  Ordynator z kieleckiego szpitala wojewódzkiego, oskarżony o korupcję, mówił, że był wprost nakłaniany do wzięcia pieniędzy.
  Ordynator odpowiada za przyjęcie łapówek, cztery inne osoby za ich wręczenie.

  Ordynator odpowiada za przyjęcie łapówek, cztery inne osoby za ich wręczenie. ©D. Łukasik

  - Nie zamierzam kwestionować, że ulegałem presji osób, które wręcz nachalnie, na siłę, pozostawiły w moim gabinecie pieniądze - mówił przed sądem ordynator z kieleckiego szpitala wojewódzkiego, oskarżony o korupcję.

  Ordynator ortopedii szpitala wojewódzkiego w Kielcach został zatrzymany rok temu. Prokuratura oskarżyła go o to, że jako funkcjonariusz publiczny 16 razy przyjął łapówki. W sumie chodzi o kwotę niespełna 1600 złotych i 200 euro.
  Oprócz pieniędzy w akcie oskarżenia wymienia się też innego rodzaju korzyści - alkohol i trzy reklamówki z mięsem i jajami. Według śledczych, lekarz miał dostawać łapówki w zamian za przyjęcie na oddział, zapewnienie, że osobiście wykona operację, przyspieszenie zabiegu, właściwą opiekę nad pacjentem.

  Proces rozpoczął się wczoraj przed kieleckim Sądem Rejonowym. - Nie przyznaję się do winy, chcę złożyć wyjaśnienia - powiedział chirurg (wciąż ordynator, z dochodem około 6 tysięcy złotych miesięcznie), który do tej pory konsekwentnie odmawiał współpracy ze śledczymi. I odczytał tekst, który przyniósł z sobą. - Nie zamierzam kwestionować, że ulegałem presji osób, które wręcz nachalnie, na siłę, pozostawiły w moim gabinecie pieniądze. Były to wielokrotnie kwoty o niższej wartości niż duży bukiet kwiatów - przekonywał. - Natomiast kategorycznie kwestionuję, że przyjęcie tych pieniędzy pozostawało w związku z pełnioną przeze mnie funkcją publiczną.

  WDZIĘCZNOŚCI NIE MOŻNA ZABRONIĆ?

  Doktor stanowczo zaprzeczał, żeby od łapówek uzależniał terminy zabiegów czy jakość leczenia. Zapewniał, że nie domagał się od pacjentów pieniędzy, a wręcz przeciwnie - protestował, gdy ktoś chciał mu coś dać.
  - Natomiast dobrowolne okazywanie wdzięczności po udanym leczeniu, w pieniądzach stanowiących równowartość bukietu kwiatów lub jajek i kiełbasy czy butelki alkoholu, nie może być traktowane jako przestępstwo - podkreślał ordynator. I dowodził, że nie można nikomu zabronić wyrażania tejże wdzięczności. - Najlepszym dowodem na to jest bukiet kwiatów, widoczny na materiale filmowym z mojego zatrzymania. Wręczył mi go wysoki rangą funkcjonariusz organów ścigania, jako dowód swej wdzięczności. W jego głowie nie zrodziła się myśl, że popełnia przestępstwo, mimo że bukiet w styczniu był zapewne więcej wart niż kwoty rzekomych łapówek - przekonywał lekarz.

  I dziękował za sympatię, z jaką podobno spotkał się po tym, jak został zatrzymany przez policję. - Ilość okazanej mi sympatii zaskoczyła mnie samego. Jest oczywiste, że to efekt mojej 35-letniej pracy jako lekarza, wielu starań o ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. Chcę za to serdecznie podziękować - mówił.

  PACJENT Z GESTEM

  Przed sądem razem z ordynatorem stanęły też cztery inne osoby, oskarżone o wręczenie łapówek. Dwie nie przyznały się do winy, dwie pozostałe tak - ale podkreślały, że nic w zamian nie żądały. - Doktor nie sugerował, żebym wręczyła łapówkę, a ja niczego w zamian nie oczekiwałam - zapewniała 51-letnia kobieta, której matka leczyła się na ortopedii szpitala wojewódzkiego. Prokuratura zarzuca jej, że w zamian za przyjęcie matki na oddział dała ordynatorowi 200 złotych. - Mama miała już wtedy skierowanie do szpitala. Myślę, że nie popełniłam przestępstwa. Miałam taki gest i dałam - stwierdziła.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  Strefa Imprez

  Świętokrzyskie widoki na spotkaniu w pałacu biskupów krakowskich

  Ponad 280 unikalnych, w większości niepublikownaych, fotografii można zobaczyć w albumie „Świętokrzyskie widoki Kieleckie i Sandomierskie w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości”. To zapis stanu zabytków regionu, ale także i wyglądu wsi, miasteczek i miast z przełomu XIX i XX stulecia. Na czarno białych ilustracjach utrwalono podobizny mieszkańców oraz widoki...

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki 2017

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Głosowanie zakończone

  Wybieramy najlepszą studniówkę 2017. Głosowanie zakończone

  Wybieramy Miss Studniówki. Głosowanie zakończone

  Wybieramy Miss Studniówki. Głosowanie zakończone

  Wybieramy Mistera Studniówki. Głosowanie zakończone

  Wybieramy Mistera Studniówki. Głosowanie zakończone

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!