Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają pokazy XXI Międzynarodowego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT

Lidia Cichocka
Zapraszamy do Kieleckiego Centrum Kultury na kolejne projekcje

We wtorek publiczność oklaskiwała nie tylko filmy, ale także ich twórców i bohaterów, do Kielc przyjechała pani Bożena, bohaterka filmu „Warto żyć”, przyszedł też Adolf Kudliński, czołowy świętokrzyski prepers, którego historię opowiedziała Monika Gałązka z TVP Kielce. Wstrząsające wrażenie robiły dokumenty o sytuacji za naszą wschodnią granicą: na Ukrainie i w Rosji.

Dzisiaj po trzech blokach filmowych (godzina 9 filmy o muzykach między innymi tych z zespołu Czerwone Gitary, godzina 12 reportaże interwencyjne, a o godzinie 17 losy artystów), na których filmy ocenia jury oraz publiczność, pokaz specjalny poświęcony Tadeuszowi Kantorowi - bohaterowi tegorocznego festiwalu. O godzinie 19.30 widzowie obejrzą film Krzysztofa Miklaszewskiego „[email protected]” z 2010 roku, po projekcji spotkanie z reżyserem.

W czwartek pokazy konkursowe rozpocznie o godzinie 9 blok „Znaki pamięci”, a w nim: „Długa droga Wielkiej drogi” Marka Maldisa - reportaż odkrywający tajemnice pierwszej polskiej powojennej fabuły, nakręconej na obczyźnie. „Ojczyzna zwielokrotniona” to opowieść o życiowej pasji zbieracza folkloru, wybitnego polskiego dyplomaty - ambasadora Jerzego Bahra. Będzie też żartobliwy, zawstydzający Europejczyków, portret zbiorowy irańskiej młodzieży.

O godzinie 12 rozpocznie się blok „W kleszcach historii” a w nim obrazy o repatriantach ze Wschodu, rekonstrukcja nieznanych epizodów wojennej, patriotycznej konspiracji Ślązaków, a także filmowy rejestr dokumentalny powojennej tragedii Warmiaczek „wyzwalanych” przez sowiecką hordę morderców i gwałcicieli.

Wieczorny blok o godzinie 17 jest poświęcony górom, a w nim znakomicie udokumentowany portret wybitnego alpinisty Jerzego Hajdukiewicza - twórcy zakopiańskiego GOPR, sylwetka Jerzego Kukuczki - zdobywcy Korony Ziemi oraz reportażowa relacja tragicznej pointy końca działalności Władysława Trzebuni-Niebiesa.

Po każdym bloku odbywają się spotkania z twórcami filmów, a widzowie mogą oddawać głosy na najlepsze ich zdaniem tytuły. Ten, który zdobędzie ich najwięcej, otrzyma nagrodę publiczności. Filmy ocenia także jury i ono przyzna nagrodę główną NURTU.

O godzinie 19.30 zapraszamy na drugi wieczór kantorowski i pokaz specjalny filmu „Umarła klasa. Seans Tadeusza Kantora”. Sfilmowana w 1976 roku przez Andrzeja Wajdę inscenizacja najsłynniejszego spektaklu Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora.

Wstęp na wszystkie pokazy wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie