Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Judaizmu w Chmielniku z gośćmi z Izraela

Mateusz Kołodziej
Świętokrzyski Sztelt
Przedstawiciele judaizmu, duchowni chrześcijańscy, historycy, nauczyciele, uczniowie i studenci obradowali podczas obchodów Dnia Judaizmu w „Świętokrzyskim Sztetlu”. Gościem specjalnym wydarzenia był profesor rabin Abraham Skórka z Buenos Aires. Dopisali także samorządowcy i włodarze regionu.

W imieniu organizatorów gminy Chmielnik i Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”, gości witali burmistrz Paweł Wójcik i Agnieszka Dziarmaga, kierująca Sztetlem.

Gospodarz gminy podkreślił, jak ważne jest pielęgnowanie i badanie historii, czemu między innymi służyła zorganizowana w 2016 roku w Chmielniku konferencja „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”, wzajemne spotkania i dialog.
Gościem specjalnym wydarzenia był prof. rabin Abraham Skórka – rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires, rabin gminy żydowskiej Benei Tikva i przyjaciel papieża Franciszka.

Elementy wspólnej w wielu aspektach spuścizny historycznej i potrzebę budowania dobrych relacji podkreślali w swoich wystąpieniach wicewojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas i starosta kielecki, Michał Godowski.
Głównym punktem wydarzenia były wykłady dotyczące tegorocznego hasła Dnia Judaizmu, zaczerpniętego z Jeremiasza: „Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść”.

Dzień Judaizmu był także okazją do prezentacji historii sztetli i gmin dawnego województwa kieleckiego, co jest jednym z celów funkcjonowania Ośrodka Edukacyjno Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. Tym razem została przedstawiona gmina żydowska w Będzinie w prezentacji Karoliny Jakoweńko (Fundacja Brama Cukermana w Będzinie).

Nastąpiło także ogłoszenie V edycji konkursu „Nasi sąsiedzi - Żydzi”, realizowanego przez „Świętokrzyski Sztetl”, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz kielecką Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. – W tym roku powstanie książka zawierająca wszystkie relacje uczniowskie przygotowane na konkurs, wzbogacone o artykuły naukowe – zapowiada Agnieszka Dziarmaga. Po raz pierwszy organizatorzy zaprosili do udziału „starszą” grupę wiekową, czyli studentów uniwersytetu III wieku.

Na babińcu synagogi nastąpiło otwarcie wystawy „Przeminęły cieniem”, profesora Władysława Szczepańskiego. Wystawa powstała wskutek inspiracji artysty zabudową dawnych sztetli Polski południowej i wschodniej. Prace artysta przygotowywał od lat 90 XX wieku. Można było także skosztować kilku rarytasów podawanych w Chmielniku: gulaszu z gęsich żołądków, czerwonej kapusty z rodzynkami, pieczonych pierogów ze szpinakiem oraz z kaszą i białym serem, a także „jabłecznika po żydowsku”. Degustację przygotowała chmielnicka firma „Bar Rondo”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie