Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 153 rocznicy powstania styczniowego na Ziemi Kieleckiej

Kazimierz Cuch
Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem generała Mariana Langiewicza w Wąchocku.
Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem generała Mariana Langiewicza w Wąchocku. Kazimierz Cuch
Centralne obchody 153 rocznicy powstania styczniowego zorganizowano przez trzy dni, w czterech miastach Ziemi Kieleckiej: Szydłowcu, Suchedniowie, Bodzentynie i Wąchocku. Centralnym punktem tych obchodów były niedzielne uroczystości w Wąchocku.

Lokalne uroczystości rocznicowe były też na Polanie Langiewicza w lasach Wykusu, w lasach koło Lipia, w gminie Brody oraz Kierzu Niedźwiedzim, w gminie Skarżysko Kościelne oraz Mircu.

Od 23 lat obchody rocznicy Powstania Styczniowego 1863 roku są połączone z Marszem Szlakiem Powstańców 1863 roku drużyn strzeleckich z całej Polski. Zlot gwiaździsty już 23 marszu był w niedzielę w Wąchocku.
Obszerny program rocznicowych obchodów realizowano w czterech wspomnianych miastach i gminach. Piątek był przeznaczony dla Szydłowca. Sobota to przede wszystkim marsz grup strzeleckich z Suchedniowa do Bodzentyna. Niedziela należała do Wąchocka.

FINAŁ W WĄCHOCKU
Jak zawsze na tych obchodach, w niedzielę dopisały środowiska kombatanckie i drużyny strzeleckie. Byli liczni przedstawiciele władz Wąchocka, Szydłowca, Bodzentyna i Suchedniowa, władze powiatu starachowickiego na czele ze starostą Dariuszem Dąbrowskim, Bożeną Wroną- przewodniczącą rady, Marek Materek- prezydent Starachowic.
Był poseł Krzysztof Lipiec, wojewoda Agata Wojtyszek, Andrzej Pruś- wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego. Władze centralne Polski reprezentowali: Jan Józef Kasprzyk- zastępca szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w randze wiceministra. Był pułkownik Andrzej Frączak, z tego samego urzędu.

Wszyscy najpierw zebrali się przed Domem Langiewicza, gdzie podczas powstania był sztab dowódcy. Przed tablicą na ścianie dworku Langiewicza złożono kwiaty. Wszyscy zebrani przeszli następnie przed jedyny w Polsce, pomnik generała Mariana Langiewicza, dyktatora powstania w województwie sandomierskim.
Odegrano hymn państwowy. Zebranych powitał Sebastian Staniszewski, zastępca burmistrza Wąchocka, zastępujący chorego burmistrza Jarosława Samelę.

Wspomniany minister Jan Józef Kasprzyk, wręczył medal „Pro Patria” Danielowi Wosiowi z Kapituły Równość- Wolność – Niepodległość, głównemu organizatorowi marszów szlakiem powstańców 1863 roku.
Następnie głos zabierali wspomniany minister, wojewoda Agata Wojtyszek, poseł Krzysztof Lipiec. Wszyscy dużo mówili o patriotyzmie, o bohaterstwie powstańców. Poseł nawiązał do Targowicy i jej próśb o wsparcie carycy Katarzyny II oraz patriotów z Konfederacji Barskiej. Liczne delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem i zapalono znicze.

Uroczysta, koncelebrowana msza św. odbyła się w wąchockim opactwie cystersów. Przewodził jej ojciec Eugeniusz Augustyn, opat wąchockiego klasztoru. On też wygłosił homilię, z akcentami patriotycznymi. Wspaniałą asystę honorową mszy św. sprawowali Rycerze Kolumba, w organizacyjnych strojach.
Na zakończenie, dla wszystkich uczestników uroczystości była darmowa, gorąca grochówka w szkolnej stołówce. Wąchocka szkoła nosi imię Bohaterów Powstania Styczniowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie