Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa tablica na pomniku w Rząbcu niezgodna z ustawą dekomunizacyjną

Tomasz Trepka
Zdaniem środowisk narodowych a także Instytutu Pamięci Narodowej nowa inskrypcja na pomniku w Rząbcu nie rozwiązuje problemu.
Zdaniem środowisk narodowych a także Instytutu Pamięci Narodowej nowa inskrypcja na pomniku w Rząbcu nie rozwiązuje problemu.
Opinię o niezgodności nowej tablicy na pomniku w Rząbcu w powiecie włoszczowskim z ustawą dekomunizacyjną wydał Instytut Pamięci Narodowej.Tablica pojawiła się na pomniku w Rząbcu zastępując poprzednią, która propagowała system totalitarny oraz wpisywała się w komunistyczną narrację oskarżając partyzantów Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych o kolaborację z niemieckim okupantem.

Jak udało się ustalić redakcji „Echa Dnia”, opiekujące się pomnikiem w Rząbcu, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej miało przekonywać, że napis zaaprobowano w Instytucie Pamięci Narodowej. Jak się okazuje tablica została umieszczona na pomniku pomimo braku zgody tej instytucji.

Które ze sformułowań są nie do zaakceptowania? Przede wszystkim nowa inskrypcja zwierająca słowa: „Pamięć nie umiera / zabiła ich nienawiść / Pamięci 74 partyzantów-jeńców / rozstrzelanych 8 IX 1944 roku / pokój ich duszy” – w dalszym ciągu upamiętnia wydarzenie, które miało miejsce 8 września 1944 roku i tym samym jest sprzeczna z ustawą z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

- Usunięcie z pomnika dotychczasowych napisów i symboli oraz zamieszczenie powyższej inskrypcji nie zmienia przeznaczenia pomnika, które wciąż upamiętnia funkcjonariuszy grupy funkcjonariuszy dywersyjno-wywiadowczej NKGB (sowiecki Ludowy Komisariat Bezpieczeństwa Państwowego) „Szturm” dowodzonej przez Iwana Iwanowicza Karawajewa, która realizowała wytyczne swoich przełożonych sprzeczne z polską racją stanu – czytamy w piśmie Adama Siwka, Dyrektora Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Zastrzeżenia Instytutu Pamięci Narodowej wzbudziło również sformułowanie „zabiła ich nienawiść”. – Nie była to nienawiść a walka o niepodległość Polski, która została odebrana Polsce przez wspólne działania Rzeszy Niemieckiej i Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich w 1939 roku – napisano w tym samym dokumencie.

Pojawienie się nowej inskrypcji na pomniku w Rząbcu wywołało sprzeciw środowisk narodowych, które zgłaszały identyczne zastrzeżenia. Z kolei kilka miesięcy temu prawnicy z Instytutu Ordo Iuris, broniący osoby oskarżone o zdewastowanie pomnika w Rząbcu we wrześniu poprzedniego roku, apelowali o jego bezwzględne usunięcie i zastąpienie go monumentem upamiętniającym Brygadę Świętokrzyską Narodowych Sił Zbrojnych.

Co dalej z pomnikiem w Rząbcu? – Instytut Pamięci Narodowej wskazał powód niezgodności obiektu z ustawą o zakazie propagowania komunizmu i od właściciela nieruchomości zależy teraz jakie podejmie działania – powiedział Artur Zawadka z Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Pomnik w Rząbcu upamiętnia wydarzenia, które rozegrały się na początku września 1944 roku. Doszło wówczas do starcia żołnierzy sformowanej kilka tygodni wcześniej, Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych z oddziałami Armii Ludowej oraz sowieckimi grupami dywersyjnymi.

Kilka godzin po zakończeniu bitwy, przed wymarszem wybuchł bunt sprowokowany przez sowieckich partyzantów, chcących uciec z niewoli. – Został on z całą bezwzględnością ugaszony. Straty własne w czasie tłumienia buntu: Dwóch ciężko rannych (zmarli), trzech ciężko rannych. Straty nieprzyjaciela: 67 zabitych [na tablicy upamiętniającej wspomina się 74 zabitych – redakcja] – zapisano w Kronice Brygady. Śmierć ponieśli wyłącznie Rosjanie, jeńców polskich puszczono wolno. Nie można wykluczyć, że część z sowieckich dywersantów została rozstrzelana już po stłumieniu buntu – jako przykład bezkompromisowości w walce z drugim okupantem.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



EUROJACKPOT 13.04.2018 - SPRAWDŹ LICZBY]

ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - o rozwoju polskich lotnisk i ruchu lotniczym w Polsce i Europie

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie