Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Marzena Urban - Żelazowska, kandydatka na wójta Sadowia bez tajemnic. Lubi pracować dla ludzi

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Marzena Urban-Żelazowska. Więcej na kolejnych zdjęciach
Marzena Urban-Żelazowska. Więcej na kolejnych zdjęciach
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Na echodnia.eu. prezentujemy kandydatów na prezydentów, burmistrzów, wójtów każdego miasta i gminy w regionie. Dziś Marzena Urban - Żelazowska, obecna wójta Sadowia w powiecie opatowskim i kandydatka na wójta w nadchodzących wyborach.

Marzena Urban - Żelazowska, obecna wójta Sadowia i kandydatka na wójta w wyborach samorządowych 2024 bez tajemnic

Startuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Mądrze i Wspólnie

Marzena Urban – Żelazowska prywatnie

Marzena Urban – Żelazowska, ma 51 lat, od 32 lat mieszka w Sadowiu, pochodzi z Biskupic. Ukończyła Szkołę Podstawową w Biskupicach. - Jestem absolwentką Technikum Przetwórstwa Owoców i Warzyw w Sandomierzu. W 2001 roku ukończyłam wydział ekonomii, specjalność zarządzanie regionem, w Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji w Kielcach oraz w 2003 roku zarządzanie zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Łódzkim – zauważa.

Marzena Urban - Żelazowska zobacz galerię prywatnych i służbowych zdjęć

Jest mężatką od 20 roku życia. Wraz z mężem Grzegorzem przez wiele lat prowadzili rodzinne, 20 hektarowe gospodarstwie rolne. Obecnie mąż pracuje jako spawacz w Miejskiej Energetyce Cieplnej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Mają dwóch synów Mateusza i Wojciecha. Mateusz jest absolwentem dziennikarstwa Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, przejął gospodarstwo rolne oraz prowadzi własną działalność gospodarczą. Wojciech ukończył studia licencjackie na kierunku finanse i rachunkowość w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, obecnie kontynuuje naukę na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, na tym samym kierunku, pracuje w swoim zawodzie.

Marzena Urban - Żelazowska, to szczupła blondynka w okularach, pogodna i uśmiechnięta, zawsze z każdym porozmawia, nigdy nie odmawia pomocy, jak często o niej mówią: „gdzie diabeł nie może tam Marzenkę pośle”.

Jak sama podkreśla, jej największą pasją jest służba drugiemu człowiekowi. - W wolnym czasie, którego za wiele nie mam - służba mieszkańcom to moja największa pasja. Ale również bardzo lubię wraz z mężem i znajomymi, zwiedzać nasz piękny kraj, uwielbiam gotować i uprawiać warzywa – mówi.

Angażuje się także w działalność zespołu wokalno – instrumentalnego Folk Song oraz spotyka się z „kobietkami” z Koła Gospodyń Wiejskich Sadowie.

Marzena Urban – Żelazowska praca i działalność

Marzena Urban – Żelazowska od ponad 20 lat pracuje na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców Gminy Sadowie, siedem lat na stanowisku dyrektora Domu Kultury i od trzech kadencji wójt gminy Sadowie. - Zanim poszłam na studia, to już zaczęłam równolegle pracować zawodowo. Na początku była to praca w Zespole Opieki Zdrowotnej w Opatowie. Pracowałam jako sprzątaczka w przychodni specjalistycznej, a gdy ukończyłam kilka kursów komputerowych – jako statystyk medyczny. W 1998 roku rozpoczęłam studia. W trakcie studiów pracowałam dalej jako statystyk, ale również sekretarka oraz asystent dyrektora. Jednoczesna praca i nauka, to dla każdego, nie tylko dla kobiety, szkoła na całe życie – uczy jeszcze większego szacunku do drugiego człowieka, systematyczności i umiejętności godzenia różnych życiowych ról. Po ukończeniu, w 2003 roku, studiów magisterskich, zdecydowałam się na roczny kwalifikacyjny kurs pedagogiczny na Politechnice Świętokrzyskiej. Od listopada 2003 roku byłam dyrektorem domu kultury. Z dnia na dzień, z branży medycznej przeszłam do kultury. W tym czasie podjęłam studia podyplomowe na kierunku menedżer i animator kultury w Lublinie. Będąc dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury, zainteresowałam się środkami unijnymi. Pisanie projektów unijnych nie należy do najłatwiejszych. Posiadłam jednak niemałą wiedzę na ten temat, bo uczestniczyłam we wszystkich, możliwych, nie tylko darmowych, kursach i szkoleniach. Miałam też dar do przyswajania zdobytej wiedzy i co ważne, stosowania jej w praktyce. Od początku uczestniczyłam w tworzeniu Leadera+, ukierunkowanego na działania oddolne, w wyniku czego, w 2007 roku zainicjowałam wspólnie z „ludźmi, którym chce się chcieć” utworzenie w gminie Sadowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Sadowie „RoSa”. Stowarzyszenie to zajęlo się działalnością kulturalną, turystyczną, pedagogiczną, prowadzi od 15 lat przedszkole, włącza się też w wiele działań podejmowanych na terenie gminy Sadowie – wyjaśnia Marzena Urban – Żelazowska.

W 2010 roku została wybrana na wójta gminy Sadowie. - Wiedziałam, co trzeba zrobić. Miałam za sobą niemałe doświadczenie w pracy na rzecz gminy. Znałam potrzeby, ale i możliwości ich zaspokojenia. Od samego początku starałam się pracować razem ze swoim zespołem, mogliśmy się w ten sposób wzajemnie od siebie uczyć. Im większy zasób wiedzy ogólnej posiada szef, tym trafniejsze są jego decyzje. Wiedziałam, czego oczekują mieszkańcy, ponieważ starałam się zawsze wsłuchiwać w ich głosy i wartościować oczekiwania – mówi.

Marzena Urban – Żelazowska ukończyła także studia podyplomowe z administracji na Uniwersytecie Warszawskim (Akademia Liderów Samorządowych), jak również coaching w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Marzena Urban – Żelazowska dlaczego kandyduje

- Kandyduję z własnego komitetu „Mądrze i wspólnie” wraz z 13 kandydatami do Rady Gminy Sadowie. Decyzję o kandydowaniu podjęłam, gdyż wiedza i doświadczenie jakie posiadam, umiejętność pozyskiwania środków zewnętrznych, wsłuchiwania się i zrozumienia potrzeb mieszkańców, od najmłodszych, po naszych seniorów, są gwarancją dalszego, nie przerwalnego rozwoju naszej „małej ojczyzny” – dodaje pani wójt.

Marzena Urban - Żelazowska zobacz galerię prywatnych i służbowych zdjęć

Marzena Urban – Żelazowska program

Program:

  • Pozyskanie środków zewnętrznych i kontynuacja budowy kanalizacji.
  • Wymiana i budowa nowych przydomowych oczyszczalni ścieków.
  • Kontynuacja budowy, remontów dróg i chodników.
  • Założenie klastra energii – projekt dla bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców (źródła odnawialne).
  • Przygotowanie dokumentacji technicznej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz pozyskanie dofinansowania na zbiornik retencyjno – rekreacyjny w Zochcinie.
  • Pozyskanie środków zewnętrznych i budowa świetlic wiejskich, pozyskanie terenów inwestycyjnych, budowa i doposażenie placów zabaw dla dzieci, nowe altany dla mieszkańców i turystów, renowacja figur przydrożnych.
  • Rozwój opieki domowej nad osobami starszymi
  • Uruchomienie „Schroniska dla osób starszych i niesamodzielnych” w Grocholicach – 25 podopiecznych na pobyt stały, 10 podopiecznych na pobyt dzienny - utworzenie 10 nowych miejsc pracy.
  • Otwarcie Gminnego Żłobka dla 15 maluszków – 5 nowych miejsc pracy (wniosek w przygotowaniu do działania „Maluch+”).
  • Pozyskanie środków unijnych na rozwój funkcjonowania Klubów seniora we Wszechświętych, Łężycach, Ruszkowcu i Jacentowie – 4 nowe miejsca pracy (dofinansowanie w ramach działania „Senior +”).
  • Kontynuacja realizacji projektów edukacyjnych i prozdrowotnych.
  • Poprawa jakości podstawowej opieki zdrowotnej.
  • Dalsze wspieranie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
  • Rozwój edukacji poprzez realizację kolejnych inicjatyw i pomysłów Dzieci, Rodziców i Nauczycieli – edukacyjne projekty z finansowaniem zewnętrznym.
  • Wzmocnienie działań Młodzieżowej Rady Gminy Sadowie.
  • Międzynarodowa wymiana młodzieży i Druhów z jednostek OSP - wyjazdy do partnerskiej Gminy Tisina w Słowenii – wymiana już w czerwcu br.
  • Wspieranie inicjatyw naszych mieszkańców – wprowadzona od lat inicjatywa lokalna i małe granty oraz wzmocnienie współpracy z KGW i organizacjami pozarządowymi.
  • Powrót po okresie pandemii do corocznych zebrań wiejskich.
  • Poszukiwanie nowych źródeł finansowania potrzeb naszych mieszkańców dla poprawy jakości życia i rozwoju społeczno – gospodarczego naszej „małej ojczyzny”.

Inwestycje zrealizowane bądź w trakcie realizacji:
1. Budowa kanalizacji w miejscowości Rżuchów – podpisana umowa na realizację zadania na kwotę 3 milionów złotych, w trakcie procedury przetargowej.
2. Przebudowa i remont dróg gminnych – 14 odcinków dróg o łącznej długości 3,9 kilometrów – 2,5 miliona złotych pozyskane z Rządowego Programu Polski Ład – wkład własny – 700 tysięcy złotych – na etapie podpisywania umów z wykonawcami.
3. Budowa i wyposażenie „Schroniska dla osób starszych i niesamodzielnych” w Grocholicach - 3,5 mln złotych pozyskane z Rządowego Programu Polski Ład – wkład własny – 700 tysięcy złotych – w trakcie realizacji.
4. Wymiana opraw na energooszczędne typu LED w całej gminie – środki w kwocie 740 tysięcy złotych pozyskane w ramach Rządowego Programu „Rozświetlamy Polskę”- przetarg w przygotowaniu.
5. Przebudowa budynku handlowego w Jacentowie z przeznaczeniem na żłobek, klub seniora, świetlicę wiejską, biuro Klubu Sportowego „Marol Jacentów” - środki w kwocie 2 miliony złotych pozyskane w ramach Rządowego Programu Polski Ład – w trakcie tworzenia projektu budowlanego.
6. Zakup taboru niskoemisyjnego – wóz strażacki średni dla OSP Sadowie, autokar szkolny, bus 24 osobowy dla szkoły, 2 busy 9 osobowe dla Ochotniczej Straży Pożarnej Łężyce i Ochotniczej Straży Pożarnej Biskupice - środki w kwocie 2,9 mln złotych pozyskane w ramach Rządowego Programu Polski Ład – przetarg już ogłoszony…
7. Remont i wyposażenie Szkoły Podstawowej w Sadowiu - środki w kwocie 5,9 mln złotych pozyskane w ramach Rządowego Programu Polski Ład – w trakcie projektowania prac remontowych.
8. Rewitalizacja zbiorników wodnych w Łężycach i Ruszkowcu – pozyskane środki w wysokości 750 tysięcy złotych- podpisana umowa o dofinansowanie, w trakcie przygotowania przetargu.
9. Kontynuacja oznakowania gminy tablicami numerycznymi – w trakcie realizacji.
10. Remont konserwatorski zabytkowych budowli Kościołów w Ruszkowie i Wszechświętych - środki w kwocie 1,27 miliona złotych pozyskane w ramach Rządowego Programu Ochrony Zabytków.

Prezentacja wszystkich kandydatów na wójta gminy Sadowie

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie