Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa w Smoleńsku. Raport specjalny minuta po minucie

Redakcja
CZWARTEK 15 KWIETNIA 2010

20.30 - W Krakowie, przed Kurią trwają protesty przeciwników pochowania pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. Na Franciszkańską przyszli również zwolennicy pochowania prezydenta i jego żony w wawelskiej katedrze. Z każdym dniem na Franciszkańskiej jest coraz więcej ludzi. Wczoraj mieli tablice i transparenty przeciw kardynałowi Dziwiszowi z hasłami - Dziwisz do zakonu, Kłamczuszku twoje miejsce w Rabie Wyżnej, Kardynale jesteś mały.

18.10 Trwa wielkie uprzątanie Rynku w Krakowie przed niedzielnymi uroczystościami.

17.53 - W czwartek południu do Polski wróciła trzecia czarna skrzynka.

17.45 - Na miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu podniesiono już praktycznie wszystkie fragmenty rozbitego Tu-154. Zostały one przewiezione na specjalnie przygotowany plac na lotnisku, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom.

16.28 - Na lotnisku Okęcie wylądował Boeing C-17 z ciałami 34 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W uroczystym kondukcie żałobnym trumny z ciałami zostaną przewiezione na Torwar.

14.10 - Trumna z ciałem Ryszarda Kaczorowskiego została przewieziona do Belwederu. Około godz. 15.10 zostanie wystawiona na widok publiczny. Hołd prezydentowi będzie można oddać w czwartek co najmniej do 22 oraz w piątek od godz. 8 do 17.30.

13.30 - Po godzinie 16 ciała 34 ofiar sobotniej katastrofy wróci do Polski.

12.30 - Samolot z ciałem Ryszarda Kaczorowskiego wylądował w Warszawie.

11.00 - We wtorek w Warszawie odbędzie się pogrzeb Władysława Stasiaka

10.45 - Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, zostanie pochowany we wtorek na cmentarzu w Częstochowie. Zgodnie ze swoją wolą, spocznie w rodzinnym grobie na cmentarzu Kule, obok szczątków rodziców.

10.00 - Agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w sztabie zajmującym się w Moskwie pomocą dla rodzin ofiar, poinformowała, że do tej pory zidentyfikowano ciała 71 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

9.00 - Z moskiewskiego lotniska wyleciał samolot, którym transportowana jest do Polski trumna z ciałem ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Samolot około godziny 12.00 ma wylądować na warszawskim lotnisku. Również dzisiaj do Polski przetransportowane zostanie kolejne 30 ciał ofiar sobotniej katastrofy.

8.15 - Jak poinformował minister w kancelarii prezydenta Jacek Sasin hołd parze prezydenckiej będzie można złożyć do soboty do godziny 17.00

8.00 - Około godziny 12.00 do kraju ma zostać przewiezione ciało ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Trumna z ciałem prezydenta z warszawskiego lotniska w honorowej asyście zostanie przewieziona do Belwederu.

7.45 - Osoby, które chcą uczcić pamięć pary prezydenckiej na wejście do pałacu czekają około 8 godzin. W kolejce ciągnącej się przez Krakowskie Przedmieście, wokół kolumny Zygmunta i dalej aż za ulicę Miodową ustawiają się ludzie z całej Polski.

ŚRODA

8.15 - Trumna z ciałem Ryszarda Kaczorowskiego ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie dopiero w czwartek zostanie przewieziona do Warszawy. Samolot ma odlecieć z Moskwy o godzinie 9 czasu warszawskiego.

8.30 - Zidentyfikowano ciała 64 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Taką informację przekazało Ministerstwo do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji. Pierwsza grupa krewnych, 74 osoby, po zakończeniu identyfikacji wróciła do Warszawy.

8.50 - Średnio 8 godzin trzeba czekać w kolejce do Pałacu Prezydenckiego, gdzie setki osób oddają od wtorku hołd parze prezydenckiej. Mimo, że Pałac przez całą noc był otwarty, kolejka oczekujących na ostatnie pożegnanie z parą prezydencką ma ciągle kilkaset metrów. Stoją w niej nie tylko warszawiacy. Ze względów organizacyjnych po wejściu do Pałacu Prezydenckiego, nie ma zbyt wiele czasu na pożegnanie się z parą prezydencką. Trumny z ciałami pary prezydenckiej będą wystawione w Sali Kolumnowej do dnia pogrzebu.

9.10 - Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapewnia, że miasto poradzi sobie z organizacją uroczystości pogrzebowych pary prezydenckiej. Jak podkreślił, Kraków jest przyzwyczajony do tłumów i przyjazdu bardzo ważnych gości. Ciała pary prezydenckiej przylecą samolotem, na lotnisku w Balicach zostanie uformowany kondukt żałobny, który przemieści się do Kościoła Norbertanek na Salwatorze. Tam trumny zostaną przełożone na odkryty samochód, który ulicą Zwierzyniecką pojedzie na Rynek. Tam odbędzie się msza w Kościele Mariackim, pokazywana na rozstawionych telebimach. Po nabożeństwie Drogą Królewską kondukt uda się na Wawel. Komentując protesty przeciwko pochowaniu pary prezydenckiej na Wawelu prezydent Krakowa przypomniał, że dochodziło do nich także w przypadku wielu innych spoczywających tam osób. Jak dodał, "Polska jest podzielona i nigdy nie uda się zadowolić wszystkich".

9.30 - Obie izby rosyjskiego parlamentu uczciły pamięć ofiar polskiego samolotu pod Smoleńskiem. Posiedzenie Rady Federacji, izby wyższej jak i Dumy, izby niższej rosyjskiego parlamentu rozpoczęło się od minuty ciszy. To kolejny wyraz współczucia Rosjan przekazywanych stronie polskiej w związku z katastrofą samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Wcześniej prezydent Dmitrij Miedwiediew i inni rosyjscy politycy wpisali się do kondolencyjnej wyłożonej w Ambasadzie Polski w Moskwie.
Rosjanie okazują również wszelką pomoc przy identyfikacji ciał ofiar katastrofy i przy wyjaśnianiu jej przyczyn. Ambasador Polski w Rosji Jerzy Bahr na łamach rządowej "Rossijskoj Gaziety" podziękował Rosjanom za okazane przez nich prawdziwie ludzkie uczucia, wyrazy współczucia przekazane przez przedstawicieli władz państwowych Rosji oraz za wszelką pomoc i wsparcie.

9.50 - Na cotygodniowm posiedzeniu Komisja Europejska uczciła pamięć 96 ofiar sobotniej katastrofy minutą ciszy. Do ksiąg wpisali się już unijni liderzy. Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso wyraził najgłębsze wyrazy współczucia, napisał o szoku i przygnębieniu i stracie dla całej Europy. Wspomniał też polskiego prezydenta. - Znałem Lecha Kaczyńskiego, był wielkim polskim patriotą, walczył o wolność w swoim kraju, oddany był sprawom nie tylko Polski, ale i całej Unii Europejskiej - podkreślił przewodniczący Komisji.
Wcześniej do księgi kondolencyjnej wpisał się także szef Europarlamentu Jerzy Buzek. Napisał o bezprecedensowej katastrofie w historii Europy.

10.24 - Agencja prasowa RIA Nowosti twierdzi, że piloci polskiego samolotu prezydenckiego do ostatniej chwili mieli szansę uniknięcia katastrofy. Według agencji, tak wynika z dotychczasowych analiz ekspertów dotyczących sposobu podejścia do lądowania i odczytu zapisów czarnych skrzynek. RIA Nowosti pisze, że piloci nie zważając na informacje o złej pogodzie postanowili lądować. W warunkach ograniczonej widoczności prawidłowo skierowali samolot w stronę lotniska, jednak przy podchodzeniu do lądowania zauważyli, że są zbyt nisko i nie dolecą do pasa. Wtedy - według informatora rosyjskiej agencji - kapitan samolotu popełnił błąd. Włączył w maszynie przyspieszenie, z nieustalonych na razie powodów pochylił samolot w prawo i jednocześnie spróbował nabrać wysokości robiąc skręt. Maszyna zaczepiła skrzydłem o wierzchołki drzew i doszło do katastrofy. Anonimowy rosyjski ekspert uważa, że gdyby pilot po włączeniu przyspieszenia w samolocie po prostu zaczął nabierać wysokości lecąc w linii prostej, to miałby duże szanse na uniknięcie zderzenia z ziemią.

10.40 - Żałoba narodowa została przedłużona do niedzieli do północy.

12.00 - Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przyjedzie na uroczystości pogrzebowe prezydenta Lecha Kaczyńskiego i je-go małżonki zaplanowane na 18 kwietniaw Krakowie. Informa-cję taką podała służba prasowa Kremla.

12.26 - Para królewska i premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero będą uczestniczyli w pogrzebie tragicznie zmarłego polskiego prezydenta i jego małżonki. Po raz ostatni, delegacja o takim samym składzie uczestniczyła w pogrzebie papieża Jana Pawła II. W Krakowie będą król Juan Carlos, królowa Sofia, premier rządu Jose Luis Zapatero i minister spraw zagranicznych Miguel Angel Moratinos. Hiszpania postanowiła pożegnać zmarłego tragicznie polskiego prezydenta i jego żonę z największymi honorami.
Od poniedziałku w polskiej ambasadzie w Madrycie wyłożona jest Księga Kondolencyjna. Bardzo osobisty wpis na całą stronę pozostawił w niej, następca tronu, książę Filip. Para kró-lewska po złożeniu kondolencji złamała protokół dyplomatyczny i spędziła w ambasadzie ponad pół godziny.

12.52 - Parlament Europejski uczcił minutą ciszy pamięć 96 ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem. Specjalna sesja rozpoczęła się odegraniem hymnu polskiego i Ody do Radości. Tragiczne zmarłych wspomniał przewodniczący Europarlamentu Jerzy Buzek, otwierając nadzwyczajne posiedzenie. - To była bezprecedensowa katastrofa. Ci ludzie zginęli służąc Polsce, by oddać hołd tysiącom polskich żołnierzy zamordowanym podczas II wojny światowej w Katyniu. Historia dramatycznie zatoczyła koło - mówił przewodniczący.
Następnie Jerzy Buzek i inni europosłowie, także polscy, odczytali nazwiska osób, które zginęły w sobotniej katastrofie. Po każdym odczytanym nazwisku do wielkiego wazonu włożono białą różę.

13.00 - Strona polska zaprzeczyła doniesieniom rosyjskich serwisów internetowych, które poinformowały, że zidentyfikowano dwie ofiary, których nie było na liście pokładowej prezydenckiego samolotu. Jedna z tych osób, to pracownik Kancelarii Prezydenta, a druga - pracownik Biura Ochrony Rządu. Obydwie te osoby były na liście pasażerów.

13.10 - Pogrzeb Ryszarda Kaczorowskiego odbędzie się w poniedziałek, 19 kwietnia. Ostatni prezydent RP na wychodźstwie zostanie pochowany w Panteonie Wielkich Polaków na terenie Świątyni Opatrzności Bożej. Trumna z ciałem Ryszarda Kaczorowskiego po przywiezieniu w czwartek do Polski zostanie wystawiona na widok publiczny w Belwederze, a w piątek - przeniesiona do bazyliki Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie będzie odprawiana za prezydenta Kaczorowskiego msza żałobna. W Panteonie Wielkich Polaków na terenie Świątyni Opatrzności Bożej spoczywają ksiądz Jan Twardowski, kapelan Rodzin Katyńskich ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski i pierwszy niekomunistyczny szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych - profesor Krzysztof Skubiszewski.

13.30 - Jak poinformował Bronisław Komorowski data wyborów prezydenckich ogłoszona zostanie 21 kwietnia.

14.13 - W czasie audiencji generalnej w Watykanie Benedykt XVI nawiązał raz jeszcze do katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Papież mówił o żałobie narodowej po tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i towarzyszących mu osób. Skierował do Polaków słowa otuchy.

15.00 - Samolot z 30 trumnami na pokładzie wyleciał z moskiewskiego lotniska do Warszawy

16.16 - Na warszawskim Okęciu wylądował samolot z 30 ciałami ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

18.02 - W szwedzkim parlamencie odbyła się uroczystość upamiętniająca 70-rocznicę zbrodni katyńskiej. Parlamentarzyści uczcili też minutą ciszy ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Prowadząca uroczystość poseł Marietta de Purbaix Lundin powiedziała, że w polskiej gałęzi jej rodziny były również ofiary mordu katyńskiego. Skrzypek Bartosz Cajler, zapowiadając swój występ w czasie uroczystości powiedział, że i jego krewnego zamordowano w 1940 roku w Charkowie.

19.33 Kondukt karawanów z trumnami z ciałami ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem wjechał na teren Hali Torwaru. Odbędą się czuwanie modlitewne o charakterze prywatnym.

20.15 W środę znów kilkaset osób przyszło pod krakowską kurię na, aby protestować przeciwko decyzji o pochówku na Wawelu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podobnie jak we wtorek przyszła także liczna grupa zwolenników.

20.30 Jest wstępna zgoda, by jedna z ulic w Wilnie nosiła imię prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. O formie zapisu nazwiska - po polsku czy litewsku - zadecyduje specjalnie powołana komisja.

22.00 - Trumny z ciałami prezydenckich ministrów: Władysława Stasiaka i Pawła Wypycha oraz pracowników Kancelarii Prezydenta: Katarzyny Doraczyńskiej i Dariusza Jankowskiego zostały przewiezione do Sali Hetmańskiej Pałacu Prezydenckiego.

23.00 - Drzwi Pałacu Prezydenckiego zostały zamknięte. Osoby chcące oddać hołd parze prezydenckiej muszą czekać do godziny 2 na ponowne otwarcie Pałacu Prezydenckiego.

RAPORT SPECJALNY MINUTA PO MINUCIE - WTOREK

RAPORT SPECJALNY MINUTA PO MINUCIE - PONIEDZIAŁEK

RAPORT SPECJALNY MINUTA PO MINUCIE - SOBOTA, NIEDZIELA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie