Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja Bitwy pod Grochowiskami (zdjęcia)

MIO
Powstańcy trasę z kościoła w Bogucicach  do Grochowisk przeszli pieszo.
Powstańcy trasę z kościoła w Bogucicach do Grochowisk przeszli pieszo. Alicja Mazurek
Blisko 3 tysiące widzów i uczestników zgromadziły sobotnie uroczystości patriotyczne upamiętniające 151 rocznice Bitwy Pod Grochowiskami.
Obchody rocznicy Bitwy Pod Grochowiskami

Obchody rocznicy Bitwy Pod Grochowiskami

Do niewielkiej wioski położonej na granicy gmin i powiatów - buskiego i pińczowskiego ściągnęły setki uczestników rajdów pieszych rowerowych, biegów długodystansowych, wycieczek autokarowych i indywidualnych turystów.

Zanim jednak na placu przy zbiorowej mogile powstańczej w Grochowiskach rozpoczęły się uroczystości , w kościele pw. NMP w Bogucicach ksiądz kanonik Jan Staworzyński - dziekan dekanatu pińczowskiego w asyście duchowieństwa celebrował uroczyste nabożeństwo w intencji Ojczyzny. W świątyni w historycznych kostiumach z epoki stanęli marszałek Adam Jarubas i szefowie samorządów burmistrz Włodzimierz Badurak i starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski. W tym czasie szefowie buskich samorządów starosta Jerzy Kolarz , burmistrz Waldemar Sikora i jego zastępca Henryk Radosz złożyli kwiaty przy krzyżu w pobliżu dawnego eremu w Kamedułach, gdzie w jednej z potyczek 1863 roku także zginęło wielu powstańców. Po liturgii w Bogucicach, wszyscy tradycyjnie zebrali się przy zbiorowej mogile powstańczej w Grochowiskach gdzie cała uroczystość poprowadził harcmistrz Witold Cira - komendant Hufca ZHP w Pińczowie. Historie wydarzeń jakie się tu rozgrywały przypomniał burmistrz Włodzimierz Badurak.

W szpalerze oficjalnych gości w tym polityków z najwyższej półki stanęła także strojna z szlachecki strój Magdalena Nowak - miss Studniówek Echa Dnia 2014 a czuwał przy niej wartownik - kapitan Zbigniew Kierkowski z karabinem przy nodze, czyli w komendzie "spocznij". Robert Osiński - w roli pułkownika Francoise'a Rochebrune'a - dowódcy żuawów śmierci odczytał Apel Poległych i rozległa się salwa honorowa, po której wszyscy zebrani wraz z księdzem kanonikiem Janem Staworzyńskim odmówili modlitwę za dusze poległych w tej bitwie. Komendant buskiego Hufca ZHP harcmistrz Adam Gadawski wręczył wyróżnienia przyznane przez druhów osobom wpierającym harcerstwo od wielu lat. Byli wśród nich między innymi Mieczysław Sas i europoseł Czesław Siekierski. Po oficjalnych wystąpieniach delegacje partii politycznych, samorządów, organizacji , służb mundurowych kombatantów i młodzieży złożyły wiązanki kwiatów przy krzyżu wieńczącym miejsce wiecznego spoczynku około 200 powstańców. Plenerowe widowisko historyczne, będące rekonstrukcją wydarzeń sprzed 151 laty było dziełem kilku grup rekonstrukcyjnych i było porywające, dynamiczne i znakomicie obrazujące wydarzenia jakie miału tu miejsce w dniu 18 marca 1983 roku.

Znakomicie wypadły - co należy podkreślić wszystkie służby porządkowe. Utrzymano drożność jedynej szosy biegnącej przez wieś a parkingi na łąkach były pełne aut i autokarów. Wielu busczan do grochowisk wybrało się pieszo lub na rowerach - gdyż dopisała piękna słoneczna, niemal upalna pogoda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie