Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica bitwy pod Słupią z efektowną rekonstrukcją

Adam LIGIECKI [email protected]
Wartę honorową podczas rocznicowych obchodów w Słupi zaciągnęły poczty sztandarowe.
Wartę honorową podczas rocznicowych obchodów w Słupi zaciągnęły poczty sztandarowe. Urząd Gminy Pacanów
Minęło 70 lat od partyzanckiej bitwy pod Słupią. W programie rocznicowych obchodów znalazła się także rekonstrukcję historyczną tego wydarzenia.

Uroczystości odbyły się w minioną niedzielę. Na placu przed pomnikiem - w miejscu, gdzie 70 lat temu oddziały Batalionów Chłopskich stoczyły krwawy bój z siłami Wehrmachtu.
Rocznicowe spotkanie w Słupi Pacanowskiej rozpoczęła polowa msza święta - w intencji poległych partyzantów i wszystkich, którzy zginęli za ojczyznę w latach 1939-1945. Liturgię prowadzili księża Zbigniew Abramowicz i Maciej Woszczyk.

GOŚCIE DOPISALI

W uroczystościach wzięli udział kombatanci Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej z terenu województwa świętokrzyskiego. Wartę honorową zaciągnęły poczty sztandarowe, przybyli też dostojni goście.

Eurodeputowany Czesław Siekierski pojawił się w Słupi ze swoim sędziwym ojcem. W niedzielnych obchodach uczestniczyli także: wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, senator Mieczysław Gil, marszałek województwa Adam Jarubas, liderzy lokalnych samorządów i stowarzyszeń, pedagodzy, mieszkańcy. Świetnie prezentowały się pododdziały Wojska Polskiego - orkiestra reprezentacyjna z Warszawy oraz pluton garnizonu miasta Kielce.

LEKCJA HISTORII I PATRIOTYZMU

W atmosferę wydarzeń sprzed 70 lat wprowadził nas wójt Pacanowa, Wiesław Skop, który przypomniał historię bitwy pod Słupią. Była salwa honorowa, a delegacje złożyły u stóp pomnika wieńce i wiązanki kwiatów. Pochyliły się sztandary...

- To żywa lekcja patriotyzmu i historii, z głębokim przesłaniem dla młodego pokolenia. Naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o czynach tych, co polegli i dokonaniach żyjących jeszcze kombatantów - podkreśliła minister Beata Oczkowicz.

BRAWA DLA JODŁY

2 sierpnia 1944 roku oddziały Batalionów Chłopskich i Ludowej Straży Bezpieczeństwa walczyły na polach Słupi Pacanowskiej - między kanałem Strumień i Żabcem - z kolumną transportową 10 Dywizji Pancernej Wehrmachtu. W krwawych walkach zginęło ponad 70 hitlerowców i dziewięciu partyzantów; w tym dowódca polskiego zgrupowania - Jan Sowa, pseudonim "Grot".

W niedzielę obejrzeliśmy rekonstrukcję największej bitwy partyzanckiej w tym rejonie ziemi świętokrzyskiej. W roli głównej wystąpiła grupa rekonstrukcyjna Jodła z Kielc, pod dowództwem Dionizego Krawczyńskiego. To była efektowna prezentacja, przyjęta brawami przez publiczność. A gdy opadł "kurz bitewny", każdy mógł porozmawiać, zrobić pamiątkowe zdjęcie w otoczeniu żołnierzy-rekonstruktorów.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu BUSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie