Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli i w Nisku ciepła woda juz popłynęła w kranach

ZS
Budowany blok parowo-gazowy jest największy w Polsce.
Budowany blok parowo-gazowy jest największy w Polsce. Zdzisław Surowaniec
Nie jedenaście dni, jak zapowiadali Hiszpanie budujący blok parowo-gazowy, ale pięć dni zabrało firmie Abener Energia przyłączenie bloku gazowego-parowego Elektrociepłowni Stalowa Wola do układu ciepłowniczego obecnie pracującej Elektrowni.

- Tego typu prace zazwyczaj trwają dwa tygodnie i ze względów technologicznych nie można ich wykonać bez zamknięcia układu ciepłowniczego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Stalowa Wola, powodującego w konsekwencji przerwy w dostawie cieplej wody - tłumaczył Marek Chmiel, dyrektor Ekonomiczno-Finansowy w Elektrociepłowni Stalowa Wola.

Dostawy ciepłej wody zostały wstrzymane w poniedziałek 17 sierpnia. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przekazało odbiorcom ciepłej wody w Stalowej Woli i w Nisku, że ciepłej wody nie będzie dziesięć dni. Tymczasem już w sobotę 22 sierpnia ciepła woda popłynęła. Nie ukazał się w tej sprawie żaden komunikat, kto się zorientował, ze ciepła woda już jest, przekazywał innym.

Wykonawcą robót jest hiszpańska firma Abener Energia S.A., która buduje blok gazowo-parowy w Elektrociepłowni Stalowa Wola, a który po oddaniu do eksploatacji stanowił będzie podstawowe źródło nieprzerwanego zaopatrzenia w ciepło dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska. - I właśnie w ramach wykonania tego dużego projektu konieczne było usunięcie wody z rurociągów Elektrowni, jak również montaż innych niezbędnych elementów do jej sprawnego funkcjonowania - tłumaczy dyrektor Chmiel

Blok gazowo-parowy będzie produkował energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Szacuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie około 3,5 tys. GWh energii elektrycznej, zużywając 600 miliona metrów sześciennych gazu.

Wybudowany w oparciu o nowoczesne technologie blok gazowo-parowy, będzie największy w Polsce. Będzie bardziej wydajny niż podobne bloki oparte na spalaniu węgla, będzie też emitował dwukrotnie mniej dwutlenku węgla. Blok powstanie w sąsiedztwie gazociągu należącego do Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. To umożliwi tanie i szybkie przyłączenie go do sieci gazowej. Na podwyższenie sprawności pracy elektrociepłowni wpłynie także możliwość zastosowania otwartego układu chłodzenia z użyciem wody z Sanu. A powstająca w pobliżu rozdzielnia umożliwi tanie i szybkie przyłączenie bloku gazowo-parowego do sieci elektroenergetycznej.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie